Kävin tuossa tyhjentämässä suolistoa, ja pyyhkiessä huomasin että paperissa oli verta. Ei tuntunut missään kipua, ja kakka oli lajia joka meni suoraan viemäriin eli en nähnyt että ovatko ne punaisia. Muuten kaikki oli normaalia.
Huolestunko nyt vai vasta jos tapaus toistuu?
Huolestunko nyt vai vasta jos tapaus toistuu?
Vastaukset 4
Vanhimmat
On voinut jokin hiussuoni tai näppulä pyyhkiessä puhketa. Jos vuoto jatkuu, niin kannattaa tutkituttaa.
Jos veri on kirkasta niin todennäköisesti pukama tai haava vuotaa kun kova uloste on sitä raapaissut.Seuraa tilannetta, tarv. jos kipeytyy lääkäri voi rectoskoopilla etsiä vuotokohtaa. Hoito on yleisimmin paikallishoitoa esim. Neoproct voiteella tai peräpuikolla.
Ehdottomasti lääkäriin! Kannattaa käydä lääkärissä vaikka sinne meneminen on joskus suuri kynnys. Itselläni todettiin paksusuolentulehdus ja toivottavasti ei avannetta jouduta tekemään. Aluksi verta tuli vain vähän, mutta sen jälkeen paheni vatsakivuilla. (tuntuu, kuin joku viiltäisi puukolla sisältäpäin) Ei ole leikkimistä tuolla asialla.
Koliittiin yleensä liittyy muutakin kuin verta paperissa. Yleensä verta on ulosteissa ja vatsa on kipeä.