Olen 17-vuotias lukiolainen, aloitin noin vuosi sitten kuntoilun, toiveenani saavuttaa fyysinen taso jossa voisin opiskella palomieheksi. Ole 174cm pitkä ja pystyn vetämään 23 leukaa, nostan penkistä 105kg, jalkaprässissä 315kg, Cooperissa juoksen 2800m.
Mietinkin että onko kokoiseni ihmisen mahdollista ryhtyä palomieheksi. Painan tätä nykyä 68 kiloa, rasvaprosentti on 6. Onko minkäänlaisia ohjeita siitä, minkälaista treenausta tämä vaatii? Onko heikohko Cooper-tulokseni unelmani tiellä?
Liian pieni palomieheksi?
11
7882
Vastaukset
- Haloo??
"Olen 17-vuotias lukiolainen, aloitin noin vuosi sitten kuntoilun, toiveenani saavuttaa fyysinen taso jossa voisin opiskella palomieheksi. Ole 174cm pitkä ja pystyn vetämään 23 leukaa, nostan penkistä 105kg, jalkaprässissä 315kg, Cooperissa juoksen 2800m.
Mietinkin että onko kokoiseni ihmisen mahdollista ryhtyä palomieheksi. Painan tätä nykyä 68 kiloa, rasvaprosentti on 6. Onko minkäänlaisia ohjeita siitä, minkälaista treenausta tämä vaatii? Onko heikohko Cooper-tulokseni unelmani tiellä?"
Sinun unelmien tiellä on sinun tyhmyys ja rimpulamaisuus.. Sinun kaikki tulokset ovat myös tiellä jos niistä puhutaan.
Tajuatko miten tyhmältä kuullostat? "Paljo penkki?? Mä saan jalkaprässistä 20kg!! Olenko heikko??"
Mene kaupan kassalle. Toisilla ei vain rahkeet riitä.- Liian lyhyt?
Ookkei... Nämä infot olivat enemmän tähtäimessä siihen, että pitäisikö minun mahdollisesti ryhtyä kuntokuurille, jos siellä on testejä joista en noilla tuloksilla selviä. Olen toki pahoillani jos jotakuta vahingossa egoilullani nyt loukkasin. Ja oletan että rimpulamaisuudella tarkoitat että en ole vielä riittävässä fyysisessä kunnossa. Olisiko neuvoja, miten asiaa voisi muuttaa?
- Haloo??
Liian lyhyt? kirjoitti:
Ookkei... Nämä infot olivat enemmän tähtäimessä siihen, että pitäisikö minun mahdollisesti ryhtyä kuntokuurille, jos siellä on testejä joista en noilla tuloksilla selviä. Olen toki pahoillani jos jotakuta vahingossa egoilullani nyt loukkasin. Ja oletan että rimpulamaisuudella tarkoitat että en ole vielä riittävässä fyysisessä kunnossa. Olisiko neuvoja, miten asiaa voisi muuttaa?
"Ookkei... Nämä infot olivat enemmän tähtäimessä siihen, että pitäisikö minun mahdollisesti ryhtyä kuntokuurille, jos siellä on testejä joista en noilla tuloksilla selviä. Olen toki pahoillani jos jotakuta vahingossa egoilullani nyt loukkasin. Ja oletan että rimpulamaisuudella tarkoitat että en ole vielä riittävässä fyysisessä kunnossa. Olisiko neuvoja, miten asiaa voisi muuttaa?"
Et ole ainakaan minua loukannut. Asiaa voi muuttaa muuttamalla psyykettäsi, mutta pituttasi ei esimerkiksi voi muuttaa. Noilla tuloksilla et selviä mistään testeistä millään. Palomiehen hommissa pitää olla keuhkot kunnossa niin kerro kun aerobinen kunto edes vähän kohdillaan. Kerro kun olet juossut 6 kertaa viikossa 2.5 tuntia kerrallaan.
Muuten et yksinkertaisesti jaksa.
- JuutalaisetOvatRotu
Paljonko kyykky ja maastaveto?
- keeko2
Tunnen palomiehen joka on noin 165cm ja painaa ehkä juuri ja juuri 60 kiloa. Tehnyt sitä hommaa parikymmentä vuotta. Eihän se salon mikkokaan ole kuin tuo sinun mainitsemasi 174.
- Jos ei...
...palomieheksi niin sitten panomieheksi ?!?!
- Surullinen sielu
Et tosiaan ole liian lyhyt palomieheksi. Siellä on kyllä nosturit ettei tarvitse ylettyä talon katolle ruiskuttelemaan omaa pituutta hyväksi käyttäen.
Taitaa olla ongelmasi omien korvien välissä. Eli olet liian tyhmä. Toki olet vasta 17, onneksesi on vielä mahdollista että sitä järkeä tulee sinne pääkoppaan muodossa tai toisessa ainakin 30-vuotiaaksi saakka. Eli toivotaan että se pituuskasvu loppuu ja kasvamisen kapasiteetti menee sinne korvien väliin. - Mies1985 _
En osaa neuvoa mutta pahoittelen toisten tyhmien vastauksia. Voimat varmasti riittävät; en ole mikään supervahva mutta pidin jo varhaisteininä palomiesten voimavaatimuksia vaatimattomina. En ole koskaan kuullut palomiehillä olevan pituusrajoja; vain poliiseilla. Ei palomiehen työ ole niin hurjaa kuin telkkarissa mutta onnea valitsemallesi tielle.
- Stadin kundi
Kyl noi letkumiehet tarttee sen vähintään 26cm.
- NegroMale
Testeissä pitää saada 45kg painoilla penkistä 25sarja 60sek, 10leukaa ja 400m uinti 12min sekä cooper 2800 ja 34vatsaa sekä ei saa olla pimeän,ahtaan tai korkean paikan kammoja. Testeissä oli muitakin kokeita, mutta en muista kaikkia.
- Homostelevat
Palomiehet on homoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti22734061Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole10822075SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude30915543Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy15910732Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1199648Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla418289Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump368231Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2376762Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2086422Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri436014