Koska muualla maailmassa ei ole typerää päivä valopakkoa eikö voitaisi myös meillä yhdenmukaistaa ja poistaa tämä typerä valopakko. Nykyautoissa ei kestä polttimot pitkään ja vaihto on hankalaa ei ihne koska autoilun edelläkävijä maissa ei ole valopakkoa ei ne ota huomiin asiaa. Nyt meiltäkin vaoitaisiin poistaa typerä kommunistien laki ja palata vapaan maailman säädöksiin. Meilläkin voisin olla vapaat säädökset, kun ei edes valot näy päivällä ja kyllä auton kokoinen esine on nähtävä vaikka valot näkyisikin ja polttoaineen kulutus lisääntyy huomattavasti kun valot on päällä.
Lain yhtenäistäminen muun maailman kanssa
Ari
22884
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kyllä valosäännökset pitää yhtenäistää ainakin eu:n alueella, siis päivävalopakko kaikille koska Suomessakin on, se on viisasta. Tasan varmasti tulee havaittua kaikki vaaleat autot kirkkaassa auringon valossa joka paistaa matalalta silmiin.
Etkös Ari tätä huomannut, matalalta paistava aurinko suoraan silmiin.
Vaikka aurinko paistaakin alhaalta kyllä aurinkolasit on keksitty eikä autonvalot estä aurinkon häikäisyä
Voi tuhannen tuhatta jästipäätä.
Väännänpä rautalangasta: Kun aurinko paistaa vasten autoilijaa ja vastaan ajaa auto jossa ON valot päällä niin sen havaittavuus on paljon parempi kuin autolla jonka HÖLÖMÖ kuljettaja EI käytä valoja, PISTE. Ymmärsitkö? Ai et, lue uudestaan sana sanalta ja kysy asiaa toiselta joka tietää.
Toivottavasti et nyrjäyttänyt aivosoluasi kun ajattelit asiaa.
Paistaa se aurinko sitten vaikka suoraan perseestä ei sinun eikä minun ajovaloilla ole mitään tekemistä sillä ei valot näytä mihinkään aurinkon valossa.
...tyhymä niin on tyhymä, kun et ymmärrä niin et sitten ymmärrä.
Ari meidän ilopillerimme suljetulta osastolta. Taas ovat saaneeet sinne määrärahoja lisää ja ovat avanneet Arille netin :)
Ari on se joka väittää, ettei mitään muuta valonlähdettä voi nähdä päivällä, koska auringonvalo on niin kirkas ja peittää kaiken muun alleen. Arille on todistettu tämä väite vääräksi jo monasti, esim: ota taskulamppu ja laita se päälle. Huomaat selvästi koska se on päällä ja koska ei -> näet valot vaikka keskellä kirkasta päivää. Ari vain ei ymmärrä tätä ja väittää taskulampun valon 'katoavan auringonvaloon' :)
Lisäksi Arille on esitetty monia laskelmia, ettei tuo polttoaineen kulutuslisä minkä ajovalojen polttaminen tuo ole mikään merkittävä lisä, varsinkaan kun sitä vertaa parantuneeseen liikenneturvallisuuteen. Tuulilasikin (se lehti) on moiset oikein tieteellisesti selvittänyt, mutta Arihan ei usko mitään ulkopuolisia linkkejä - ulkopuolisiä siis hänen omasta päästään :)
Ari on puhunut itsensä jo niin monta kertaa vuosien saatossa pussiin väitteissänsä, ettei itsekään enää muista kaikkea:
Ari väittää jatkuvasti, ettei koskaan päivällä pidä ajovaloja päällä. Sitten vähän aikaa kun perustelee hänelle, että esim. sateella näkee autot huomattavasti paremmin niin etu- kuin takavaloista, muistaa hän mainita, että juu sateella hänkin pitää valoja, mutta se on ihan eri asia :-0
Arihan on osakkaana kuljetusfirmassa, joten Ari tietää kaiken. Diesel autot saastuttavat meidän ilmastomme täysin piloille, siksi Ari varmaan onkin kuljetusliikkeen osakkaana.
Ari kun ei koskaan ostaisi semmoista saastuttavaa diesel autoa, vaikka onkin osakkaana kuljetusfirmassa. ;)
Perusteet asioille muuttuvat Arin tarinoissa aina sitä mukaa kun hän joutuu puolustamaan omaa 'kantaansa'. Muiden kannat ovat kuitenkin aina Arin mukaan väärässä, vaikka ne olisivatkin samaa mieltä hänen kanssaan :)
Ja tiedoksi Arille. En käytä ajovaloja päivisin (siis kirkkaalla säällä), koska ne 'kuluvat' todella nopeasti autossani. Minä käytän huomiovaloja, jotka näkyvät yhtä hyvin kuin ajovalot, mutta kuluttavat vähemmän polttoainetta (nimellisesti tosin) ja kestävät pidempään, lisäksi niitä ei karsasteta ulkomailla (syyttä tosin) niin paljoa kuin ajovaloja.
'Ammatti autoilija' kiteytti tuossa edellisessä viestissä kuvauksen Arista juuri nappiin - tyhymä on niin tyhymä :)
Katso Suomen sijaintia karttapallolla ja mieti siitä aiheutuvia poikkeuksellisia valaistusoloja.
Pitäisikö meidän poistaa kommunistisena hapatuksena myös talvirenkaiden käyttöpakko, kun sitäkään ei suurissa automaissa ole? Tähänkin perusteeksi kävisi renkaidenvaihdon hankaluus ja talvirenkaiden suurempi vierintävastus, mikä nostaa polttoaineenkulutusta.
Kyllä ne ajovalot näkyvät päivälläkin ja parantavat selkeästi autojen havaittavuutta. Valojen pito päällä on esim. selkeä viesti siitä, että auto on liikenteessä, eikä esim. parkissa.
Ajovalojen pito päällä ei todellakaan lisää polttoaineen kulutusta huomattavasti, ne lisäävät kulutusta lähinnä kärpäsen paskan verran.
Lyö vaikka vetoa. Ja kyllä sen liikkuvan auton pitää nyt erottaa jos ei ei ole asiaa auton rattiin ja kuinka sinä yleensä eroitat vaikka ne valot palaakin kun ei valot näy päivällä.
Kummankohan näössä tässä on vikaa jos et erota ajovaloja päivisin. Tottahan toki liikkuvan auton erottaa muustakin kuin ajovaloista, mutta miksi tehdä se vaikeammin kun sen voi tehdä helpomminkin?
Ne ajovalot näkyvät kyllä päivisinkin, käy vaikka joskus ajamassa niin huomaat asian, jos sinulla nyt sitten on jonkinmoinen auto.
Vai tarkoitatko näkyvyydellä sitä, että ne olisivat, kuin valonheittimet?
Ettei valot näy päivänvalossa mihinkään.
Ei teille kommareille kannata selittää, mutta kylllä te sen näette kun katsotte maantiellä autoja mikä niistä oikein näkyy ei ainakaan valot, umpiot voi näkyä mutta ei valo aivan sama kun värjäisit umpion pohjan vaikka valonvärisellä foliolla.
Jon on noin tiukkaa rahasta, niin kannattaisi jättää autoilu ja käyttää vaikkapa fillaria. ( vaan älä unohda valoja...)
Ei ole hupilaite kuin sinulle
Toivottavasti sinun "työajosi" ja minun "hupiajoni" eivät koskaan kohtaa.
Meinaan jos mielipiteesi ja ajoasenteesi ovat verrannolliset keskenään.
Älä väärennä nimeäni tai kuolet!!!
Joo minä ajan aina ilman valoja päivällä ja varmasti näet minut jos tulet vastaan.
kaikilta taksikuskeilta edellisen viestini otsikkoa. Arin ja taksikuskin yhdistäminen oli todella törkeää...pahoittelen
Nyt löytyi näköjään yksi taukki, joka ei ymmärrä valojen merkitystä. Miten sinä muuten selviät liikenteessä - taitaa koko elämäsi olla vaikeaa.
Tajuan kyllä valojen merkityksen niitä käytetään pimeällä kuin muu maailmakin käyttää ja joukossa on sellaiset autoilun edelläkävijä maat kuin esim. USA
Katsot siis joka päivä hesarista milloin aurinko nousee ja laskee. Elikkä auringon laskiessa tietyllä kellon lyömällä napsautat valot päälle ja aamulla päinvastoin, hyvin käytännöllistä etten sanoisi.
Tällä tavoin säästät "työmatkoillasi" elikkä hakiessasi inspiraatiota lähi alkosta, säästät ainakin kokonaisen euron vuodessa. Lisäksi humalapäissäsi unohdat kuitenkin useimmiten laittaa valot päälle joten säästö voi olla vieläkin huimempi.
Voinhan tosin olla väärässäkin työmatkoistasi joten kerrohan mitä sinä sillä autolla oikein teet, muuta kuin tuuletat kadunvarressa?
Saksaankin on tulossa ajovalopakko kuten Suomessa.
Ei ole eikä tule
Ei ole mutta tulee.
Ja Saksan jälkeen moni seuraa perässä. Siinä vaiheessa Suomessa onkin mahdollisuuksia päästä ajovalopakosta, kun täällä asiat tehdään aina päinvastoin kuin muualla.