Eurooppalaisen autonvalmistuksen kiistattomia legendoja:
- Rättisitikka
- VW Kupla
- Mini
- Takaveto-Lada
- VW Golf
- Land Rover
Kaikilla huomattavan pitkä historia ja suuret tuotantomäärät. Jos ajatellaan vain malli-imagoa ja kelpuutetaan mukaan myös pienempien valmistusmäärien autoja, pääsee listalle esim:
- Saab (96, 99)
Euroopan ulkopuolelta klassikoita löytyy tietysti lisää:
- Jeep (Willys, Wrangler)
- Toyota Corolla
Onko muita ehdokkaita?
- Rättisitikka
- VW Kupla
- Mini
- Takaveto-Lada
- VW Golf
- Land Rover
Kaikilla huomattavan pitkä historia ja suuret tuotantomäärät. Jos ajatellaan vain malli-imagoa ja kelpuutetaan mukaan myös pienempien valmistusmäärien autoja, pääsee listalle esim:
- Saab (96, 99)
Euroopan ulkopuolelta klassikoita löytyy tietysti lisää:
- Jeep (Willys, Wrangler)
- Toyota Corolla
Onko muita ehdokkaita?
Vastaukset 69
Vanhimmat
Mun mielestä Golf ja Corolla eivät kuulu tuohon klassikkoluokkaan muuten kuin nimenä. Moniko nykypäivänä enää edes muistaa/tietää minkälaisia kinnereitä ne pari ensimmäistä Corollaa tai ykköskoppainen Golffi olivat? Näiden nimistä on tehnyt legendoja ainoastaan se, että sama nimi on ollut käytössä vuosikymmeniä. Autoissa itsessään ei ole ollut mitään legendaarista.
Land Roverin kohdalla varmaan tarkoitit tätä nykyistä Defenderiä edeltäjineen (Series I, Series II, Series III, 110 ja 90)?
Itse nostaisin listalle ilman muuta myös
- Citroën DS/ID mallit
- Renault 4, eli Tipparellu
- Fiat 500 ja Fiat 600
Vanha Cortina missä oli takavaloissa risti. Se oli paras Cortina.
eikös se ollut mersumainen tähti siinä takavaloissa?
Joo, mutta ylösalaisin.
Käsittäkseni Golfin "se juttu" oli monikäyttöisyys ja tilat suhteessa ulkomittoihin.
Jeepistä sen verran, että Wrangler on Jeep-automerkin myöhempi mallinimi kyseiselle perusjeepille, kun Willys oli alkuperäisiä kyseisen armeija-ajoneuvon valmistajia.
Klassikoihin lisään:
Volvo PV 444/544, Amazon
Porsche 911
Jaguar Mk II, E-Type
Rolls Royce Silver Ghost
Citroën Traction Avant
Oikeastaan tarkoitin Rolls Royce Silver Cloudia.
Lisäksi
Range Rover
Joku Ferrarihan siellä on oltava
Mercedes 300 SL
citroen B11 ja sen erimallit, kuten sport
T-ford ja myös ford anglia
Anglialla on vahva brändi (Harry Potter) ja ainutlaatuinen ulkomuoto, mutta jättäisin sen kylmästi sivuun. Ford Escortia harkitsin klassikkolistalleni, koska se uutena mallina valloitti rallimaailman 60-luvun lopulla peräti yli kymmeneksi vuodeksi.
Kyllä anglia oli 60-luvulla suosittu auto ja vielä 80-luvun taitteessakin niillä ajeli nuoriso siispä paljon ennen potteria oli jo klassikko ja escorttiakin ennen
Joo, Corolla on todellakin luonut nahkansa moneen kertaan, mutta halusin mainita sen ikiaikaisen nimen vuoksi. USA:ssa taitaa olla jokunen pick up (Ford?), jota on valmistettu vuosikymmenien ajan melko vähäisin muutoksin. Legenda-ainesta siis!
Morgan tekee Britanniassa uus-antiikkisia autoja vanhalla kuosilla, mutta tuotantomäärät ovat käsityöläissarjaa, joten jätin sen mainitsematta.
Corvette
Hiace
Taunus
100A
Pobeda
Corvette ja Hiace - täysosumia!
popeda kuuluu listaan niissä on jopa jotkut syntyneet olihan se suosittu taksissa
Peugeot 205
Aston Martin DB4/DB5
Lamborghini Miura
BMW M1
Citroën SM
Fiat 124. Mercedes 240d. Saab 9
VW T1/T2 "Kleinbus"
Citroën HY "Camionette"
Ford Mustang
Audi Quattro
Pontiac GTO
Juuri tänään posti toi Volkswagen-asiakaslehden. Sivulla 4 hyvästellään T2 Kleinbus, jota on valmistettu vuodesta 1957 alkaen. Se on pisimpään tuotannossa ollut yksittäinen malli autoilun historiassa! Nyt Kleinbussin tekeminen Brasilian tehtaalla on kuitenkin lopussa.
Tylsimmät harrasteautot:
1. Kupla
2. Citoren 2cv
3. Mini
Yleisyytensä takia nuo ovat todellisia mobilismin harmaavarpusia, joita on lisäksi säästynyt vähintäänkin riittävästi. En ymmärrä miten nuo voivat herättää kenessäkään mitään fiilistä. Näitä "legendoja" on käsitelty jokaisessa harrastelehdessä säännöllisesti vuosikymmeniä, ja mitään uutta kerrottavaa niistä ei löydy.
Miksei voi olla persoonallisuutta ja harrastaa esimerkiksi jotain arkista käyttöautoa? Sellaista mitä ei oikeasti ole säästynyt juuri yhtään. Heitetään esimerkkinä vaikkapa Leyland Princess tai Honda Quintet.
Honda Quintetia ei varmaan uutenakaan rekisteröity kovin suuria määriä joten siinä olisi ainakin sellainen harrasteauto jota tuskin tulee vastaan ihan heti. Samoin muut "välimallit" esim. Nissan Stanza ja Mitsubishi Tredia.
Nää omistais vol1. 1. Ford granada consul 2. Bmw 2002. 3. Alfa alfetta. 4. Fiat 128 5.Fiat 128 6. Mercedes 280se 7. Mercedes 240d 8.Mercedes 240d 9. Bmw 2002 10. Fiat 125
"Miksei voi olla persoonallisuutta ja harrastaa esimerkiksi jotain arkista käyttöautoa?"
Mitä muuta Kupla, Mini tai 2CV ovat kuin oman aikansa arkisia käyttöautoja?
"Sellaista mitä ei oikeasti ole säästynyt juuri yhtään."
Vaikeuttaa kovasti autoharrastetta, jos ei löydä harrasteautoa. Sen lisäksi, että harvinaisuuksia on vaikea löytää, ne ovat usein varsin hinnakkaita kun sellaisen lopulta löytää. Ja harvinaisuuksien harrastamista vaikeuttaa myös varaosien heikko saatavuus. Noi kolme edellä mainittua ovat siitä hyviä harrasteautoja, että niihin on edelleen saatavissa ihan kivasti kohtuuhintaisia varaosia. Niillä voi siis edelleen myös ajella ilman, että tarvitsee pelätä jonkun korvaamattoman arvokkaan komponentin hajoamista.
Oletko muuten huomannut, että harvinaisuuksia on ainakin kahden laisia:
1. Autot, joita moni olisi pystynyt ostamaan uutena, mutta harva halusi. Nämä laitteet eivät kelvanneet käytettynäkään kenellekään edes puoli-ilmaiseksi, joten ne katosivat nopeasti maisemasta. Leyland Princess kuuluu tähän luokkaan.
2. Autot, joita moni olisi halunnut, mutta harva pystyi hankkimaan. Näille on aina löytynyt ottajia kun hinta on ollut kohdallaan. Vekottimet on myös koettu säilyttämisen arvoisiksi. Tähän ryhmään kuuluu esimerkiksi Citroën SM.
Miksi kukaan haluaisi harrasteautoksi sellaisen vekottimen, jota harva huoli edes uutena/uudehkona?
Volvo P1800 "Pyhimys"
SAAB Sonett
DeLorean DMC-12
Bugatti Veyron
McLaren F1 (ei formula nimestään huolimatta)
Fiat 125. Mercedes 240d.
Ford granada. Saab 99. Alfa Romeo Alfetta. Saab 99. Bmw 2002. Saab 99. Alfa Romeo Alfetta. Saab 99
Morris minor
Ford anglia, tähtiperse cortina, capri
Volvo amazon, P1800
Renault dauphine, 4, 16, 8 gordini
Saab 96
Fiat 500, 600, 850
Citroen ID, SM
Triumph herald, spitfire
Rallye kadett, manta, GT
Isuzu bellett
Datsun 1000,1200, 240Z
Mazda 1500, 1800(bertone)
Ford mustang
Dodge challenger, charger
Chevrolet corvette, camaro
Fiat 124. Lada 1200. Lada 1500
Skoda 110
Ford granada consul
Tarkennetaan ja lisätään:
Saab 96 66-72 (ennen kumipuskureita)
Saab 99 68-72 (ennen kumipuskureita)
Volvo duett, 544
Manta A
Datsun 1000 67-70 1200 70-73 240Z 70-72
Toyota celica 70-72
Mustang 64-67
Challenger -70
Charger 68-70
Corvette 63-67
Camaro 67-72
Antiklassikot:
Hillman
Hyundai
Seat
Mitsubishi
Lada
Daf
Vauxhall
Mosse
Daihatsu
Suzuki
Skoda
Dacia
Zastava
FSO
Jalta
Leyland
Autobianchi
Riley
Rambler
Ehdoton ykkönen: Teijo avolavapakettiauto.
Klassikot saab. Mb.volvo.audi.fiat.vw.jne antiklassikot suzuki
Klassikot fiat 124. Fiat 125. Peugeot 504. Vw kupla
Yksi jäi listalta: BMW 2002 67-75.
Lada 1200. Fiat 124. Vw go l f mk1
Mercedes 450.
Voiko pakettiauto olla klassikko?
VW junakeula
Siankärsä-transit
Petteri CF
Aaltopeltisitikka
Tai farmariauto?
Tilhi eskortti
Saab 95
Volvo duett
Amazon kombi
Cortina/consul STW
Miten olis 80-lukulainen kammotus Citroen BX lujitemuovisella kattokorotuksella á la Finland? Karseelta se näytti mutta mikä ulkomuodossa meni se verohelpotuksena tuli!
tai vielä kauhistuttavampi veroviritys, Pontiac Firebird Trans-Am Pickup...
Tai mikä pahinta jatkettulavainen IC pick-up tai lavapolle katoksella?
http://media.tori.net/image/images/62/6283712003.jpg
http://personal.inet.fi/koti/lada-farmi/kalusto/muut/polle01.jpg
Niin tuollainen vielä vuosikymmeniä pesemättä ollut minkä lasikuitukopin pinnalla kasvaa jo homettakin :D
Rover 3500
NSU Ro 80
Peugeot 203,403, 404, 504
Simca beaulieu, 1000
BMW isetta
Lancia fulvia, delta integrale
Audi quattro
Pakettiautojen ehdoton klassikko on Toyota Hiace. Hiacella Suomi kuljetti. Ford Transit ja VW Transporter myös ansaitsee klassikon aseman.
Miten ennen oli enemmän pakettiautomerkkejäkin, esim. Mazda Europe, Mitsu L300, Suzuki Carry, Daihatsullakin taisi olla joku pikkupaku ja nyt ei mitään.
EU yliampuvine vaatimuksineen tappaa kaiken toiminnan koko euroopasta... stanan natsijärjestö...
Toyota timangi. Se on klassikko suomessa. Verottajan kiusa.
LAncia gamma. Peugeot 404
504. 604. 309 gti. Saab 99 turbo. Ford granada. LADA 1500S 2103.
LAncia gamma. Peugeot 404
504. 604. 309 gti. Saab 99 turbo. Ford granada. LADA 1500S 2103.
Renault 5. Vw golf gti. Saab 99 turbo. Skoda 120. Lada 1200. Vw kleinbuss.
Lada 1200. Fiat 124. Fiat 125. Peugeot 504. Fiat 125. Peugeot 504. Fiat uno. Lada 2106. Uaz. Volga. Mercedes 280se. Saab 99. Alfa 2000. Fiat 125. Lada 1200. Fiat 124. Opel diplomat.wartb 353. Renault5.peugeot 309 gti
Lada 1200. Fiat 124. Fiat 125. Peugeot 504. Fiat 125. Peugeot 504. Fiat uno. Lada 2106. Uaz. Volga. Mercedes 280se. Saab 99. Alfa 2000. Fiat 125. Lada 1200. Fiat 124. Opel diplomat.wartb 353. Renault5.peugeot 309 gti
Ois upeeta omistaa 504.124.125.128.850
Vw golf mk1. Renault 5
.
Se vasta olikin verottajan kiusa
.
Datsun 100a
volkswagen kleinbuss
200d mersu
mini
fiat 600
rättisitikka
kupla volkkari
tippa rellu (renault 4)
volvo amazon
volvo 142 ja 144
porshe 911
t ford
opel manta
opel kadett c
toyota corolla
ford escort
saab 96
trapant vieläkö joku muistaa tuon legendaarisen puu kautta pahvi auton?
warthburgh kaksitahti moottorilla
jeeb
cadillac
onhan nuita tuossa on jotain mitä tuli näin yhtäkkiä mieleen nuo ei sitte ole tietenkään missään järjestyksessä kunhan summassa nakkelin jotain.
Simca 1000. Fiat 850
Fiat 125. Vw kleinbuss. Lada 2103
Listasi kusee cadillacin, jeepin, warren, escortin, corollan, mantan, kuplan,mersun,kleinbussin kohdalla. Tarkennusta kiitos.
Jos klassikot rajataan saman korimallin eliniän pituudella.
Saab 99 68-84
Volvo duett 53-59
Volvo amazon 56-70
Renault 4 61-93
Jeep CJ 48-68
Citroen 2 CV 48-98
Mini 59-2000
Land Rover 48-93
Fiat 600 55-69
Fiat 850 64-73
Peugeot 404 60-75
Renault 5. Fiat 124, saab 99. Alfa Romeo Alfetta. Saab 99. Mercedes 240d. Lada 1200. Saab 900 turbo. Renault 17. Citroen gs. Mercedes 350sel. Alfa 2000
Fiat 131
Volvo 142. Saab 99. Mercedes 240d. Lada 1200. Saab 900. Citroen gs. Renault r8. Renault r8. Peugeot 504. Fiat 125. Peugeot 504. Fiat 125.saab 900. Lada 1200. Saab 900. Citroen gs. Renault r8. Renault r8. Saab 99. Alfa 2000. Bmw 2002. Saab 900. Nissan sunny gtr
Takavetoset ennen 80-luvun päästörajoitus sekoiluja on säilyttämisen arvoisia.
ruma Fiat 1500
http://img2.sprzedajemy.pl/540x405_ogloszenie-fiat-l-828957.jpg
ja vähemmän ruma Fiat 124 Spider.
http://img442.imageshack.us/img442/4199/1966fiat124spider.jpg
Sivun mukaan Punto, onkin sitten vanha nimi.
http://www.discountcabrio.com/images/categories/fi-1200.jpg
http://www.weilinet.com/Info.aspx?mid=4700&fn=1966-Fiat-124-1200
Naa omistais mercedes 240d
Renault 17. Fiat 132. Mercedes 280se. Peugeot 504. Fiat 125. Peugeot 504. Fiat uno. Lada 1200. Saab 900. Citroen gs. Renault 5. Renault 25. Lada 1700i 2107.
BMW 745 E23. Autoa valmistettiin bemarin M106 3,5 turbomoottorilla 80-luvulla. Mahtava klassikko kaikenkaikkiaan.
Peugeot 309 gti.
Panhard 24
Cord 810/812
Tucker
Citroen ds. Fiat 124. Peugeot 504. Ford granada. Lancia gamma. Lancia beta. Saab 99. Alfa 2000. Fiat 125. Peugeot 504. Fiat 125. Peugeot 504. Opel diplomat. Renault r8. Fiat 124. Fiat 125
Mercedes 280se.
Lada 1200. Fiat 124. Fiat 125. Peugeot 504. Fiat 125. Peugeot 504. Fiat uno. Lada 2106. Uaz. Volga. Mercedes 280se. Saab 99. Alfa 2000. Fiat 125. Lada 1200. Fiat 124. Opel diplomat.wartb 353. Renault5.peugeot 309 gti, Volvo 142. Saab 99. Mercedes 240d. Lada 1200. Saab 900. Citroen gs. Renault r8. Renault r8. Peugeot 504. Fiat 125. Peugeot 504. Fiat 125.saab 900. Lada 1200. Saab 900. Citroen gs. Renault r8. Renault r8. Saab 99. Alfa 2000. Bmw 2002. Saab 900. Nissan sunny gtr, Renault 5. Fiat 124, saab 99. Alfa Romeo Alfetta. Saab 99. Mercedes 240d. Lada 1200. Saab 900 turbo. Renault 17. Citroen gs. Mercedes 350sel. Alfa 2000, Fiat 131, Volvo 142. Saab 99. Mercedes 240d. Lada 1200. Saab 900. Citroen gs. Renault r8. Renault r8. Peugeot 504. Fiat 125. Peugeot 504. Fiat 125.saab 900. Lada 1200. Saab 900. Citroen gs. Renault r8. Renault r8. Saab 99. Alfa 2000. Bmw 2002. Saab 900. Nissan sunny gtr, Lada 1200. Fiat 124. Fiat 125. Peugeot 504. Fiat 125. Peugeot 504. Fiat uno. Lada 2106. Uaz. Volga. Mercedes 280se. Saab 99. Alfa 2000. Fiat 125. Lada 1200. Fiat 124. Opel diplomat.wartb 353. Renault5.peugeot 309 gti.
Skoda Ocu RS
Nää omistais vol 1. Ford capri. ALFA 2000. BMW 2002. SAAB 99. ALFA 2000. SAAB 99 TURBO. FIAT 131 MIRAFIORI. SAAB 99 TURBO. RENAULT 5.
PLYMOUTH FURY
CITROEN DS
SAAB 99 69-74
FORD ESCORT MK1
Lancia gamma. Mercedes 280se. Saab 99. Alfa Romeo Alfetta. Saab 99. Mercedes 280se. Lada 1600. Nissan sunny gtr. Opel ascona 400. Fiat 131 Abarth. Citroen cx. Peugeot 504. Fiat 125. Renault r8. Renault r8. Renault 5. Fiat 128. Toyota corolla. Volvo 142. Saab 900. Lada 1200. Saab 900. Citroen gs. Renault 5. Fiat 124. Vw kleinbuss.
Mercedes 450. Fiat 125. Peugeot 504. Fiat 125