Olen pian vuoden ajanut yhtä ja samaa työreittiä, ja aina samassa kohdassa, yhdessä tietyssä rampissa alkaa haista palaneelle.
Rampissä on tiukka mutka, johon on pakko hiljentää vauhtia noin 60km/h, ja sitten jatkuu jyrkkänä mäkenä, jolla kiihdytetään jne. Olen ajanut vaihtelevasti vaihteilla neljä ja viisi. Melkein aina kun käännöksen jälkeen sitten kiihdytän, niin sisälle tulee palaneen haju. Ei palaneen kumin, eikä öljyn, vaan ehkä sellainen.. rautatiemäinen haju? Kytkin? Teen varmaan viikottain kytkimen luistamistestin, jossa kiihdytetään suurimmalla vaihteella, mutta kytkin ei luista. Voiko luistaminen ilmetä vain tällälailla, kun mäessä kiihdytetään kovalla vaihteella?
Vai onko tässä fysiikan lait, nimittäin säällä on tuntunut olevan jokin yhteys myös. Eräs ilta oli -2 ja kuivahko ilma. Kiihdytin mäessä 60-70 vauhdista vitosvaihteella. Haju oli erittäin voimakas, mutta kesti ehkä vain noin 15-20sek.
Seuraavana iltana oli 5 ja vettä tuli kovasti. Kiihdytys samanlainen. Hajua ei tullut ollenkaan.
Hajua on tullut ympäri vuoden, auto on myös käynyt huolloissa ympäri vuoden, mutta kytkimestäkään ei ole sanottu mitään. Auto on 12v vanha, ajettu 115tkm, ja kytkin on oletettavasti edelleen alkuperäinen. Voisi siis olla hyvinkin syypää?
Mitään nesteitä ei häviä, vuotoja ei ole, venttiilikoppakin vasta huollettu täysin.
Missään muualla ei ole tullut palaneen hajua, eikä edes muissa ylämäissä.. Tosin harvoja ylämäkiä pääsee vetämään vitosvaihteella. Olen myös miettinyt sitä, että jospa haju on paikallinen, ja näin ollen ei johdu autostani. Mutta se ei kuitenkaan vakuuta ihan.
Palaneen haju ylämäessä
26
3090
Vastaukset
- kunha tuumailen
Jospa kaarteessa joku heiluvainen osa nojaa pakoputkeen tai kiihdytyksessä huohottimen kautta tulee höyryjä konehuoneeseen.
- Autoilija33
Minulla oli aikoinaan eräässä autossa tuo sama vika. Haju tuli vaikka kytkintä ei oltu edes käytetty luistatettu. Mitään syytä ei siihen löytynyt eikä kytkinkään kulunut.
- ei auton syy
jospa kyseisen paikan lähistöllä on joku teollisuuslaitos, kaatopaikka tms. hajun lähde.
- Kytkin vai
Paikan lähiympäristö koostuu vain asutustaloista ja siirtolapuutarhasta. :/
- kytkin se on
Oirekuva kyllä kuulostaa siltä, että se on kytkin joka oireilee loppumistaan. Jos kytkin on alkuperäinen niin on syytä lähteä siitä, että se on käryn todennäköisin lähde.
- sitroen.
Luistamisena se kytkinvika ilmenee.
Tarkista ensin, että kytkinpolkimessa on vapaaliikettä joku parisenttiä. Eli että kytkin ei kanna.
Sitten aja vaikka kahdeksaakymppiä suurimmalla vaihteella. Kaasu pohjaan ja hyvin nopeasti käytä kytkintä vähän alhaalla. Jos jää luistamaan, niin vikaa on. Jos ottaa kunnolla kiinni, niin kytkin on kunnossa.
Veikkaan kyllä ulkopuolista hajun lähdettä minäkin. Joko konepellin alta tai ulkoa. - Kytkin vai
sitroen. kirjoitti:
Luistamisena se kytkinvika ilmenee.
Tarkista ensin, että kytkinpolkimessa on vapaaliikettä joku parisenttiä. Eli että kytkin ei kanna.
Sitten aja vaikka kahdeksaakymppiä suurimmalla vaihteella. Kaasu pohjaan ja hyvin nopeasti käytä kytkintä vähän alhaalla. Jos jää luistamaan, niin vikaa on. Jos ottaa kunnolla kiinni, niin kytkin on kunnossa.
Veikkaan kyllä ulkopuolista hajun lähdettä minäkin. Joko konepellin alta tai ulkoa.Vapaaliikettä on juurikin muutamia senttejä.
Harjoitin tuota neuvomaasi useamman kerran, ja tuntui ottavan kyllä kiinni ja nykäisikin, mutta ehkä aavistuksen myös luistoa. Kulunuthan tuo kytkin varmasti on. Tuo ei kuitenkaan liene vielä kunnon luistamista, että se näkyisi noissa muissa testeissä. - sitroen.
Kytkin vai kirjoitti:
Vapaaliikettä on juurikin muutamia senttejä.
Harjoitin tuota neuvomaasi useamman kerran, ja tuntui ottavan kyllä kiinni ja nykäisikin, mutta ehkä aavistuksen myös luistoa. Kulunuthan tuo kytkin varmasti on. Tuo ei kuitenkaan liene vielä kunnon luistamista, että se näkyisi noissa muissa testeissä.OK. Ei se luista sitten.
Jospa siinä bussipysäkin seudulla haisee vasta lähteneen bussin jarrujen käry? Kokeile johonkin muuhun aikaan ajaa samasta paikasta, niin haiseeko sitten. - Kytkin vai
sitroen. kirjoitti:
OK. Ei se luista sitten.
Jospa siinä bussipysäkin seudulla haisee vasta lähteneen bussin jarrujen käry? Kokeile johonkin muuhun aikaan ajaa samasta paikasta, niin haiseeko sitten.Siitä on itseasiassa noin kaksi viikkoa, ennen katsastusta kun lämmittelin auton niin ajelin tuosta aamupäivällä, eikä hajua silloin tullut. Myös jokin muistikuva olisi, että kun olen tuosta toisesta suunnasta ajanut tuon ohi, niin olisi haissut paikan lähistöllä, mutta en mene aivan takuuseen.
Iltaisin kun tuosta menen, niin auto ei ole täysin vielä kerennyt lämmetä. Ja kun pakkasta oli, niin haju oli voimakkaampi.
Bussejahan tuosta kulkee paljon, mutta iltaisin aika harvakseltaan. En kulje joka ilta täsmälleen samaan kellonaikaan tuosta, vaan heittoa on, enkä ole koskaan bongannut bussia samoihin aikoihin pysäkiltä. Käry ei varmaan kauaa ilmassa pysyisi.
- muualta tuulee
Hyvin harvoin autoon sisälle tulee 60 km/h vauhdissa omia hajuja. Tulisikohan nuo hajut tuohon paikkaan jostain muualta. Varsinkin tuo sään vaikutus viittaisi siihen.
- Kolopappanen
Jos aina samassa paikassa käryää niin eikös se ole se paikka joka haisee eikä auto jolla sinne mennään? Oletko koskaan pompannut autosta ulos nuuhkimaan tilannetta? Vai onko paikka sellainen, jossa näin ei voi toimia? Tosin ihan hetkeksi hallittu pysäytys ei pitäisi olla mahdoton edes jossakin rampissa. Itse en ainakaan enää autosta vikaa etsisi, noiden jo tehtyjen tutkimuksien jälkeen.
- Kytkin vai
Kyllä siinä ennen liittymistä toiselle tielle niin on bussipysäkki. Voisi tosiaan pysähtyä seuraavan kerran, kun haju on niin voimakas, että sitä kerkeäisi vielä nuuskia. Se vaan kun haju loppuu niin nopeasti, eikä vaivaa missään muualla, niin en ole ennen ajatellutkaan pysähtyväni sen takia. :)
- sitroen.
Kytkin vai kirjoitti:
Kyllä siinä ennen liittymistä toiselle tielle niin on bussipysäkki. Voisi tosiaan pysähtyä seuraavan kerran, kun haju on niin voimakas, että sitä kerkeäisi vielä nuuskia. Se vaan kun haju loppuu niin nopeasti, eikä vaivaa missään muualla, niin en ole ennen ajatellutkaan pysähtyväni sen takia. :)
Jospa siinä haiseekin sen vasta pysähtyneen bussin jarrukäry? Sama haju kuin kytkimessä.
- jos ei luista
niin ei siinä kytkimessä vikaa ole
- koordinaattori
Voitko laittaa tarkat gps-koordinaatit mutkasta?
Olisi hyvä käydä mittaamassa kyseinen tieosuus. Jos ei ole rajoissa, niin mahdollinen auton palaminen olisi perusteltavissa.- Kytkin vai
Mittaamassa mitä, missä rajoissa? Täytyykö tässä nyt oikeasti huolestua jostain. :D
GPS-laitetta ei minulla ole, enkä nyt pariin päivään tule tuosta ajamaankaan, mutta väsäsin tällaisen havainnekuvan karttakuvasta:
http://www.kuvanettiin.fi/di/LAFS/ramppikeha1.png
Eli Tuusulanväylää ajaessa keskustasta, liittyessä Kehä I:lle, itään päin menevä ramppi.
- Kolopappanen
Tulipa vaan mieleen, että onko tuossa paikassa käynyt jokin onnettomuus lähiaikoina? On juuri sellainen paikka missä liikennettä piisaa ja rekkoja myös. Aika kapea on tuo ramppi millekään isommille pysäyttämisoperaatioille. Mutta jos tuossa paikassa käryää, niin moni muu on huomannut silloin saman. Tuon meluaidan takana on vielä asutustakin, onneksi en itse asu lähelläkään. Alkaa puistattaa kun katsoo, melkein kuvastakin katsottuna näin on.
- Kytkin vai
Ei siinä tietääkseni ole käynyt onnettomuuksia lähiaikoina. Toisaalta suuria rekkoja menee myös tuosta rampista, kun suuntaavat 4-tielle. Niiden jarrukäry? Paitsi, hajua on ollut vaikka mitään rekkaa ei ole lähimaillakaan...... Veikkaanpa siis edelleen omaa autoani.
Totta, ihan on asutusta täynnä aidan takana. Omakotitaloja ja muita pien taloja. Pieni toivenpilke on, että siinä aidan toisella puolen vaan asuisi joku himosaunoja... :D - Kolopappanen
Kytkin vai kirjoitti:
Ei siinä tietääkseni ole käynyt onnettomuuksia lähiaikoina. Toisaalta suuria rekkoja menee myös tuosta rampista, kun suuntaavat 4-tielle. Niiden jarrukäry? Paitsi, hajua on ollut vaikka mitään rekkaa ei ole lähimaillakaan...... Veikkaanpa siis edelleen omaa autoani.
Totta, ihan on asutusta täynnä aidan takana. Omakotitaloja ja muita pien taloja. Pieni toivenpilke on, että siinä aidan toisella puolen vaan asuisi joku himosaunoja... :DPontikkapannu käryää siellä aidan takana. Sä olet löytänyt vainullasi jonkun kotikeittimet, hehheh. Ja syyttelet viatonta peltilehmää siitä. Toivottavasti syy outoon hajuun löytyy, oli se sitten missä vain. Niin kauan se kiusaa eniten kun ei syytä tiedä.
- kooveegee
Katsoin googlen kartoilla niin onhan tuossa lähistöllä esim. Pakilan työkeskus, en tiedä mitä se tekee mutta jonkinlainen laitos ilmeisesti on kyseessä, ehkä käryt ovat sieltä kotoisin?
- kooveegee
http://www.pakilantyökeskus.fi/
näyttää olevan metalli- ja puutöitä, maalaamo ym. ja noistahan kyllä voi tulla hajua aiheuttavia päästöjä ilmaan, periaatteessa pienimuotoinen teollisuuslaitos. - Kytkin vai
kooveegee kirjoitti:
http://www.pakilantyökeskus.fi/
näyttää olevan metalli- ja puutöitä, maalaamo ym. ja noistahan kyllä voi tulla hajua aiheuttavia päästöjä ilmaan, periaatteessa pienimuotoinen teollisuuslaitos.Oho, tuohan on ihan tiessä kiinni. Nyt epäilyt saa siis tuo laitos, nimittäin eilen kun olisi ollut taas otolliset kelit hajulle, niin sitä ei tullutkaan, vaikka jälleen samanlainen kiihdytys vitosella mäki ylös.
Pitäisikö melkein tyypillisesti sanoa, että "ko. laitos on liian lähellä", kun en kartasta bongannut mitään mikä voisi hajua aiheuttaa. ;) Kiitos sinulle.
Ja kiitos myös monille muille aktiivisille asiallisille vastaajille, kyllä on helpottanut taakkaa kun ei ole tarvinnut yksin asiaa miettiä.
- Kolopappanen
" ....vaikka jälleen samanlainen kiihdytys vitosella mäki ylös."
Anteeksi, oli vielä pakko palata tähän juttuun. Vitonen, siis ylin, tai ainakin melkein ylin vaihde pesässä tuohon mäkeen, aika hurjan tiukan käännöksen jälkeen? Et ainakaan laatikolle armoa sitten anna? Ettei vain kuitenkin välillä vähän öljyt kiehahtaisi laatikossa ja voimansiirrossa. Voi olla ettei liity koko juttuun mutta kuvasta katsottuna ei omassa laitteessani ainakaan vitonen ole sisässä ennen kuin tuolla liittymän jälkeen, Kehä ykkösen puolella. Moottorin väännön käyttö on laatikon ja voimansiirron surma, sitä tosiasiaa ei muuta mikään. Ehkei reisussa ole muuta samanlaista paikkaa eteen tullut kuin tuo on, siksi myös hajut tulee ilmi vain siinä.
http://goo.gl/maps/xkM8c- Kytkin vai
Hyvä huomio. Olen käyttänyt myös ihan nelostakin tuossa, taidankin siirtyä siihen ihan pysyvästi.
Tänään tuli kahdesta suunnasta ajeltua tuo alue, eikä hajuja tullut. Tuusulan suunnasta kun tulee, kääntyy Kehä1 itään, on vielä todella paljon kovempi mäki, tosin se pitänee ottaa hitaasti kovan kaarteen takia, mutta eipä siinäkään kärynnyt. Katsotaan taas illemmalla.
- paskan haju?
johtuuko kenties siitä et pieraset tai paskot housuihin jännityksest just siin kohtaa?luistaako penkki sen jälkeen?
- khgvfcdnj
voiko olla totta et joku pierasee tai paskoo aina samassa paikassa?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941783
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa3591196Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"
Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna181188- 961058
- 63848
Vanhemmalle naiselle
Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam36821Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani6774Lapuan liike nyt! rähinöimässä Tampereella
Avoimen rasistisen ja fasistisen sinimustan liikkeen poprukat riehuvat Tampereella parasta aikaa.141723- 46716
En vaan ymmärrä
Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla42690