Kaartin jääkärirykmentissä alkaa NATO-koulutus, missä varusmiehet opetetaan ampumaan siviilejä.
Varusmiehet, jotka nyt komennetaan ampumaan oman maansa siviilejä eivät tienneet sitä astuessaan palvelukseen.
Siinä mielessä siviilien ampuminen on Varusmiesliiton lisäksi Aseistakieltäytyjäliitonkin asia.
Harjoituksen johtaja ja ne kapiaiset, jotka komentavat varusmiehet ampumaan siviilejä pitäisi haastaa oikeuteen.
Armeijassa opetellaan ampumaan siviilejä
24
487
Vastaukset 24
- Onneksi kerroit
"Armeijassa opetellaan ampumaan siviilejä "
No nyt se Lapinjärven vuoren viisas sen keksi. Mutta eikös teikäläiset ole tässäkin asiassa "edellä". Eikös nuo joukkoampumiset yleensäkin ole tapahtuneet sivari- tai keskeyttäjäkokemuksella. Armeijassa opetetaan jo alokkaille aseiden vaarallisuus ja varomääräykset ja jos ei oppi muuten mene koltiaisiin perille, niin kerätään aiheen viisautta juoksemalla varuskuntaa ympäri niin kauan, että asia kirkastuu. Helppo sitten muistaa vanhemmitenkin. Mutta siviksellä voi olla luuloja, että oikealla aseella ampumisesta ei tule sen kummempia murheita kuin pleikkarihaulikolla. - Panssarihääräri
Minut koulutettiin armeijassa lusmuilun, töiden välttelyn, laiskottelun, tehottomuuden ja sairauksien teeskentelyn jaloihin taitoihin, mutta siviilien ampumiseen ei koulutettu.
- Asdertson
Lisättäköön, että yllämainittu tieto perustuu Kaartin Rykmentin omaan tiedotteeseen:
Kaartin Jääkärirykmentti tiedottaa:
Helsingin Jätkäsaari
18.-22.11.2013
"Harjoitusjoukot liikkuvat alueilla taisteluvarustuksessa ja maastopuvuissa. Harjoitusvihollisina toimivien henkilöiden liikkuessa alueilla SIVIILIVAATETUKSESSA ASEISTAUTUNEENA mukana on aina maastopukuun pukeutunut puolustusvoimien henkilökuntaan kuuluva kouluttaja."
Kieltämättä, on varsin uutta suomalaisessa varusmieskoulutuksessa, että potentiaalisena vihollisena kohdellaan siviiliväestöä.
Tulee Bosnia ja Srebrenica mieleen. Ja sitten ne tyypit, jotka silloisista tekosistaan nyt istuvat Haagin kansainvälisen tuomioistuimen tuomittavina.- inkkari-kanootti
"Tulee Bosnia ja Srebrenica mieleen. Ja sitten ne tyypit, jotka silloisista tekosistaan nyt istuvat Haagin kansainvälisen tuomioistuimen tuomittavina."
-onko omakohtaisia kokemuksia ?
- ime munaa
No voi vittu saatana! Totta helvetissä poikkeustilan aikana pidetään roskaväki ja muut nihilistit ja sinulaiset paskahousu-autistit kurissa ja järjestyksessä vaikka konekivääritulella saatana.
- omnipotentia
Muistan aikaa kun sinunlaiset fasistit kauhistelivat että Taivaallisen rauhan aukiolla oli ammuttu siviilejä.
- mullahu bukbar
Eiköhön noiden aseistautuneiden siviilivaatteisten henkilöiden tarkoitus ole simuloida jonkinlaisia laittomia taistelijoita tai muita puskasissejä.
No, niitähän eivät sitten ihmisoikeussopimukset koske, joten kuulusteleissa voidaan harrastaa armeijalle tuttua persekidutusta. - omnipotentia
Onko tämä totta? Kuulostaa maailman menolta juuri nyt. Valitettavasti!
Nyt olisi tärkeää että kuitenkin kerrot jotain viitteitä tai todisteita tästä. - raastupaan
Ampuuhan siviilitkin sotilaita. Tasapuolinen pitää olla. Sen sanoo jo lakikin.
- noheva4
Ainakaan eläimiä ei ampumaradalla saanut ampua. Jos siinä lensi talitintti piti keskeyttää ammunnat kun nohevat huutaa: "Tuli seis!"
- Reservistä eronnut
Armeijassa opeteltiin ampumaan. Koskaan ei kerrottu mitä ammutaan. Jäi siis epäselväksi onko tarkoitus ampua jäniksiä, vai ihmisiä. Rivien väleistä jos osaisi lukea, olisi voinut päätellä, että ihmisten ampumista varten harjoiteltiin ampumista.
Käytännössä aseilla ammuttiin aina maalitauluiihin tai muihin elottomiin merkkeihin.
Tappamisesta tai ihmisten ampumisesta ei mainittu koskaan sanallakaan. Tosin opastettiin mihin kohtaan panssarivaunua pitää ampua singolla, että osuma tuhoaa vaunun jne. Fiksu ihminen ehkä älyää, että siinä saattaa joku ihminenkin kuolla samassa.
Käsigranaatilla heitettiin tikun nokassa seisovaa tyhjää kanisteria. Rynnäkkökiväärillä opetettiin erilaisia lyöntitekniikoita, mutta ihmisen lyömisestä ei koskaan puhuttu. Koskaan ei kerrottu, ketä kiväärillä pitäisi lyödä tai miksi.
Terveisin reservistä eronnut, nykyinen siviilipalvelusmies.- Sivariero?
Terveisiä vaan sinulle Lapinjärven jermulle. "Kovaa" on varmaan ollut.
Intin käyneet tietävät, että ampumaratojen maalitaulut ovat ihmishahmoisia. Ei niitä sivarikaan jäniksiksi tai peltopyiksi luule.
Kun sota tulee (kun se kerran kuitenkin taas tulee), ei ole tarkoitus hätyytellä peltopyitä, vaan vihollista, joka luultavasti on ihminen. Jos tulevat tänne, eivätkä muuten usko, niin ampumalla niitä on perinteisesti saanut loitoimmalle. - reservistä eronnut
Sivariero? kirjoitti:
Terveisiä vaan sinulle Lapinjärven jermulle. "Kovaa" on varmaan ollut.
Intin käyneet tietävät, että ampumaratojen maalitaulut ovat ihmishahmoisia. Ei niitä sivarikaan jäniksiksi tai peltopyiksi luule.
Kun sota tulee (kun se kerran kuitenkin taas tulee), ei ole tarkoitus hätyytellä peltopyitä, vaan vihollista, joka luultavasti on ihminen. Jos tulevat tänne, eivätkä muuten usko, niin ampumalla niitä on perinteisesti saanut loitoimmalle.En tiedä mitä vuosimallia itse olet, mutta meidän maalitaulut oli neliön muotoisia sillion 2000-luvun alussa. Ne metalliset "jantteritkin" muistuttaa enemmän pulloa kuin ihmistä malliltaan.
Armeija nykymuotoisena on niin tehoton, ettei sillä totisesti muuta tehdä kuin huidota vihulaista kauemmaksi, ja se ei riitä. Nykymaailmassa teknologia määrittää sotilasvoiman ja itärajan miesaidalle ei ole mitään käyttöä.sissisotaan sillä toki pystyy,mutta onko se sitten parempi kuin hävitty sota, enpä tiedä. Sivari on nykyaikana fiksun ja itse omilla aivoillaan ajattelevan valinta. Toki jos kokee sen varuste/vaatepelleilyn, pinkkapunkka leikin, ja pyssyleikit jännäksi niin siitä vaan kävelemään aivottomasti rivissä vihreät vaatteet päällä. Puoli vuotta se oma palvelus kesti ja melko nopeasti näki minkälainen sirkus ja leikkikoulu oli kyseessä. - ghmgmhghm
Sivariero? kirjoitti:
Terveisiä vaan sinulle Lapinjärven jermulle. "Kovaa" on varmaan ollut.
Intin käyneet tietävät, että ampumaratojen maalitaulut ovat ihmishahmoisia. Ei niitä sivarikaan jäniksiksi tai peltopyiksi luule.
Kun sota tulee (kun se kerran kuitenkin taas tulee), ei ole tarkoitus hätyytellä peltopyitä, vaan vihollista, joka luultavasti on ihminen. Jos tulevat tänne, eivätkä muuten usko, niin ampumalla niitä on perinteisesti saanut loitoimmalle."Kun sota tulee-----"
Kuulostat skitsofreenikolta. Ainakin taidat olla ns."eläkeläinen" - muistin sopukoista
Sivariero? kirjoitti:
Terveisiä vaan sinulle Lapinjärven jermulle. "Kovaa" on varmaan ollut.
Intin käyneet tietävät, että ampumaratojen maalitaulut ovat ihmishahmoisia. Ei niitä sivarikaan jäniksiksi tai peltopyiksi luule.
Kun sota tulee (kun se kerran kuitenkin taas tulee), ei ole tarkoitus hätyytellä peltopyitä, vaan vihollista, joka luultavasti on ihminen. Jos tulevat tänne, eivätkä muuten usko, niin ampumalla niitä on perinteisesti saanut loitoimmalle.Pistoolilla ammuttaessa taulussa oli ihmishahmo, mutta ei kyllä muissa. Janttereista en ollut ihan varma mitä ne muistutti, ainakin peltiä joka nousi ylös.
- munat turpeessa
Sivariero? kirjoitti:
Terveisiä vaan sinulle Lapinjärven jermulle. "Kovaa" on varmaan ollut.
Intin käyneet tietävät, että ampumaratojen maalitaulut ovat ihmishahmoisia. Ei niitä sivarikaan jäniksiksi tai peltopyiksi luule.
Kun sota tulee (kun se kerran kuitenkin taas tulee), ei ole tarkoitus hätyytellä peltopyitä, vaan vihollista, joka luultavasti on ihminen. Jos tulevat tänne, eivätkä muuten usko, niin ampumalla niitä on perinteisesti saanut loitoimmalle.Kyllä se on parempi ampua sellaiseen pyöreään tauluun että huonommankin ampujan osumat saattaa löytyä. Ihmishahmoinen maalitaulu ei ole aina kovin todellinen että tyyppi seisoskelee siellä ettei olisi varuillaan ollenkaan vaan mitä siitä sitten näkyy kun se iskee munat turpeeseen?
Ei välttämättä mitään, mutta sitten kun se yrittää katsoa niin voi olla että kypärä nousee että siihen pitäisi saada osuma. Ei todellakaan helppoa. - kieltäydyin kunniast
yksissä kertausharjotuksissa kouluttaja kehotti kuvittelemaan maalitauluun upseerin pään.
Minäkin erosin reservistä, perusteena älä tapa -käsky ja se että en hyväksy Suomen Nato-pelleilyä - Kekki
kieltäydyin kunniast kirjoitti:
yksissä kertausharjotuksissa kouluttaja kehotti kuvittelemaan maalitauluun upseerin pään.
Minäkin erosin reservistä, perusteena älä tapa -käsky ja se että en hyväksy Suomen Nato-pelleilyäEi sitä jumalaa nyt kannata isänmaan yli viedä, kun ei sitä ole olemassa. Isänmaa sentäs on jonkinlaisena.
- nostalginen hurmos
Kekki kirjoitti:
Ei sitä jumalaa nyt kannata isänmaan yli viedä, kun ei sitä ole olemassa. Isänmaa sentäs on jonkinlaisena.
Sehän se ongelma onkin. Talvisodassa porukka oli hurmosuskonnollista porukkaa ja sai sitä kautta uskoa että taivaspaikka aukeaa. Sitten se vastapuoli hurmosideologista juostaan päälle uraata huudellen niin morjens..Rokka vetää kk:lla porukkaa matalaksi. 10 pistettä ja papukaijamerkki.
Mietit sitä nykymeininkiin että on ihmisoikeuden ja pakolaiskoneet. Oma porukka fasistihenkistä mussoliiniä ja tasapäistämiskoneistolla tasoiteltu että kaikki on yhtä "hyviä" että ampumanatikkaa jaetaan kuin karkkeja. 80-luvulla vielä tuossakin touhussa oli joku roti. Pitää kyllä huutaa "PERÄ JÄÄ" "VÄLIT KUNTOON" kun hyppää pakolaiskoneeseen. - sota on sairasta
nostalginen hurmos kirjoitti:
Sehän se ongelma onkin. Talvisodassa porukka oli hurmosuskonnollista porukkaa ja sai sitä kautta uskoa että taivaspaikka aukeaa. Sitten se vastapuoli hurmosideologista juostaan päälle uraata huudellen niin morjens..Rokka vetää kk:lla porukkaa matalaksi. 10 pistettä ja papukaijamerkki.
Mietit sitä nykymeininkiin että on ihmisoikeuden ja pakolaiskoneet. Oma porukka fasistihenkistä mussoliiniä ja tasapäistämiskoneistolla tasoiteltu että kaikki on yhtä "hyviä" että ampumanatikkaa jaetaan kuin karkkeja. 80-luvulla vielä tuossakin touhussa oli joku roti. Pitää kyllä huutaa "PERÄ JÄÄ" "VÄLIT KUNTOON" kun hyppää pakolaiskoneeseen. - näin tämä menee
sota on sairasta kirjoitti:
- teilllä omat "intit"
"Armeijassa opetellaan ampumaan siviilejä"
Sivarien keskinäistä kyhnytystä.
Armeijassa oli joka paikassa kylttejä, että "älä koskaan käännä asetta muuta ihmistä kuin vihollista kohti". Ja koulutus muutenkin täynnä varomääräyksiä ja aseista varottamista. Ja ennen ainuttakaan ampumista edes radalla käytiin aseita läpi perusteellisesti. Ekat ammunnat harjoituspatruunoilla. Ja pienikin tötöily aseen kanssa aiheutti veret seisauttavia juoksutehtäviä tai muuta huvia. Helposti sai viikonloppupäivystyksen, jos tötöily jatkui.
Vihollissotilaidenkin ampumisen osalta toppuuteltiin kovasti. Puhuttiin kansainväliset lait ynnä muut. Selväksi tuli tietysti sekin, että jos tilanne tulee päälle, eli vainolainen, niin sitten joka tapauksessa ammutaan niin snan tavalla. - w5tiui
sivarit joutuu ammuttavaksi sotatilanteessa muutenkin kuten pekuriselle kävi
- esrgergerg
Kaltaisesi natsit teurastetaan sotatilanteessa, aivan kuten ennenkin. Veitsellä munat irti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3281311Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan74919Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61813- 120683
Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt43680Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38672Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.54640- 49638
- 50606
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95552- 45537
- 32521
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48515Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K9506- 23490
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84485En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o32460- 79447
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8447Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21421