Kattavin kotivakuutus omakotiasujalle?

kattava kotivakuutus

Hei,
tuttavan nostetua esille kotivakuutusten eroja ja täällä vähän lueskeltuani niin esitän kysymykseni näin:

Onko kukaan vertaillut kotivakuutusten korvasuehtoja vakuutuksen kattavuuden kannalta. Eli kenen vakuutusturva on lähtökohtaisesti kattavin? (en ole vakuutusasiantuntija / juristi niin tiettyjä vaikeuksia noissa teksteissä)

Tai onko esim vertailtu Tapiola vs OP-pohjolan ehtoja kotivakuutuksen osalta?

5

439

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onhan noita

      Jos kyseessä on juridisesti oikea omakotitalo (=itsenäinen kiinteistö) eikä ns. erillistalo (as.oy muotoinen), niin sinun on käytännössä verrattava sekä kiinteistövakuutuksen että kotivakuutuksen ehtoja. Vahdit siis, että ehtojen väliin ei jää "mustia aukkoja". As. oy:ssä osakkaat valitsevat kiinteistövakuutuksen, siten sinun osasi on valita itsellesi sopiva kotivakuutus. Huomaa, että Suomi on väärällään "omakotitaloja", jotka ovat todellisuudessa as. oy:tä, eivät kiinteistöjä.

      Kotivakuutuksissa on tärkeää verrata ns. ikävähennyksiä. Ehdoissa on lueteltu, miten korvaussummat alenevat omaisuuden vanhetessa. Kiinnitä myös huomiota korvauksiin, jos tavara on autotallissa, ulkovarastossa, autossa, auton peräkärryssä, jne. Näissä on suuria eroja. Myös kotivakuutuksen kylkiäisenä yleensä myytävässä vastuuvakuutuksessa on eroja. Jotkut vastaavat vahingoista Suomessa, Pohjoismaissa ja jotkut vielä laajemmin. Katso onko tällä asialla sinulle merkitystä.

      Kyllä tuossa työsarkaa riittää. Itselläni 20v vanha OK-talo. Kiinteistövakuutus siirtyi IF:stä Pohjolaan (IF:n ikävähennykset pudottivat korvaukset käytännössä lähelle nollaa), kotari on edelleenkin IF:ssä (laajin vaihtoehto kaikilla lisäherkuilla). Niin, jos haluaa laajaa turvaa, niin IF:n kotivakuutukseen saa rahalla laajimmat lisäosat.

      • kattava kotivakuutus

        Juu tiedän että moni OK-talo oikeasti AS yhtiö - vanhemmillani oli sellainen aikoinaan. Meidän tapauksessa kysessä itsenäinen kiinteistö (ja kaupantekoverokin sen mukainen oli valitettavasti). Vanhahko OK talo 70-luvulta jota kyllä korjailtu melko hyvin.
        Pahoitteluni: olisi pitänyt muistaa mainita että kyseesä on itsenäinen kiinteistö omalla tontillaan.

        Tarvitaanko siis erillinen kiinteistö ja kotivakuutus kun itsenäinen kiinteistö?
        Nykyisessäkin kotivakuutuksessa asuinrakennus on täysarvoisesti vakuutettu ja sisältää myös koti-irtaimiston vakuutuksen? ( pikaisella googlaamisella niin vain omakotitaloon kotivakuutusta suosittelevat...)

        Pitääpi katsoa noita ikävähennyksiä ja mitä se on.


      • kattava kotivakuutus
        kattava kotivakuutus kirjoitti:

        Juu tiedän että moni OK-talo oikeasti AS yhtiö - vanhemmillani oli sellainen aikoinaan. Meidän tapauksessa kysessä itsenäinen kiinteistö (ja kaupantekoverokin sen mukainen oli valitettavasti). Vanhahko OK talo 70-luvulta jota kyllä korjailtu melko hyvin.
        Pahoitteluni: olisi pitänyt muistaa mainita että kyseesä on itsenäinen kiinteistö omalla tontillaan.

        Tarvitaanko siis erillinen kiinteistö ja kotivakuutus kun itsenäinen kiinteistö?
        Nykyisessäkin kotivakuutuksessa asuinrakennus on täysarvoisesti vakuutettu ja sisältää myös koti-irtaimiston vakuutuksen? ( pikaisella googlaamisella niin vain omakotitaloon kotivakuutusta suosittelevat...)

        Pitääpi katsoa noita ikävähennyksiä ja mitä se on.

        http://www.lahivakuutus.fi/FI/Yritykset/vakuutukset/Kiinteistot/Asuinrakennukset/Sivut/default.aspx

        Tuollakin todetaan Asuinrakennuksen kohdalla että:
        "Poikkeuksena ovat omakotitalot, jotka vakuutetaan kotivakuutuksella kun omistaja asuu omistamassaan asunnossa."


    • onhan noita

      Sinun tilanteesi on siten yksinkertainen. Hankit sekä rakennuksen että irtaimiston kattavan yhdistelmävakuutuksen. Niitä myydään "omakotiasujan kotivakuutus" -nimellä ja varmaan monella muullakin markkinointitermillä. Tämänhän sinä itsekin huomasit aivan oikein.

      Oleellista on, että sekä rakennuksen että irtaimiston omistaa sama henkilö/perhe.

      Jos vaikka sinulla olisi suuri OK-talo (kiinteistö), josta vuokraat toisen pään jollekin toiselle, niin silloin on järkevintä, että sinä omistajana vakuutat rakennuksen erikseen. Sitten kumpikin asukas vakuuttaa oman irtaimistonsa erikseen miten haluaa. Sama koskee niitä vanhanaikaisia tilanteita, joissa osa kiinteistöstä ("pihamökki", "saunamökki") on vuokrattu ulkopuoliselle. Tai vaikka nykyisin paritalo, josta ei ole tehty as.oy:tä. Mutta jos sinun tontillasi seisoo vain yksi asuintalo ja siinä talossa asuu ainoastaan sinä ja perheesi, niin silloin on helpointa ottaa sellainen "omakotiasujan kotivakuutus".

      Tosiaankin tarkastele kriittisesti niitä vanhenemisaikoja. Olet hyvin helposti tilanteessa, jossa vakuutat isolla rahalla 70-luvun kiinteistön, mutta vahingon sattuessa huomataankin "yllättäen", että putkisto/lämmitys/pumppu jne. korvataankin muutamalla hassulla prosentilla arvostaan, koska ikävähennykset ovat syöneet korvausmäärät lähes nollille.

      Jouduin itse muuttamaan vanhan Sampo/IFfin kodin laajan täysarvovakuutuksen uuteen IFfin LaajaPlus kotivakuutukseen juuri näiden syiden takia. Loivemmat ikävähennykset ja korkeammat esinekohtaiset korvauskatot. Niin - vertaa tarkasti ns. rajoitusehtoja. Eri yhtiöt ovat asettaneet erilaisia "kattoja" korvauksilleen eri tilanteissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      119
      3019
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1415
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1259
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1027
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1007
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      998
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      927
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      737
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      723
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      681
    Aihe