Miettisitte loppuun asti ennen kuin kiljutte autonostolakkojen ja autoveronpoistamisen puolesta.
Todellisuus; maksaa autoverotetun hinnan ja ajaa mukavasti uudella ja puhtaalla autolla ja kohtuuhintaisella polttoaineella.
Vaihtoehto, jota haluatte; ei makseta autoveroa ja ollaan uusien ostolakossa ja ajetaan ikivanhoilla tupakanhajuisilla tuontipaskoilla ja läpiruostuneilla rippikoululaisilla ja niin kalliilla bensalla että.
Kummasta sitten nauttii enemmän? Kyllä kyllä, ajan ihan uudella 30000e kärryllä nytkin ja aion ajaa vastakin. Hyvät ajot valittajille.
Todellisuus; maksaa autoverotetun hinnan ja ajaa mukavasti uudella ja puhtaalla autolla ja kohtuuhintaisella polttoaineella.
Vaihtoehto, jota haluatte; ei makseta autoveroa ja ollaan uusien ostolakossa ja ajetaan ikivanhoilla tupakanhajuisilla tuontipaskoilla ja läpiruostuneilla rippikoululaisilla ja niin kalliilla bensalla että.
Kummasta sitten nauttii enemmän? Kyllä kyllä, ajan ihan uudella 30000e kärryllä nytkin ja aion ajaa vastakin. Hyvät ajot valittajille.
Vastaukset 27
Vanhimmat
että nykytilanne jossa käytetyn ostajat tukevat uuden auton ostajia sopii juuri sinulle.
Miettisit nyt kuitenkin loppuun asti ennenkuin kiljut autoverojen puolesta.
Todellisuus: ahoset ja sykeröt ajelevat uudemmilla, suurin osa kansasta vanhemmilla autoilla. Veromuurin sorruttua loppuu uusien autojen hintatuki käytettyjen ostajien taholta.
Täällä tulee jatkuvasti esiin, että mielipiteet perustuvat täysin oman itsensä henkilökohtaiseen tilanteeseen.
Voin ilmoittaa, etten perusta vähääkään mielipiteitäni omaan autotilanteeseeni, enkä yleensäkään siihen mikä minulle olisi edullista.
Enkä perusta siihenkään mikä jollekin muulle olisi edullista. Lähden niistä tosiasioista, jotka olen omaksunut oltuani itsekin yli 30 vuotta sitten autokaupan palveluksessa ja seurailtuani yhteiskunnallista kehitystä ja siihen liittyen mm. autoveron asemaa eri aikoina.
Ammattini puolsta olen jotensakin perillä siitä, miten laeilla yhteiskuntaa pyritään ohjailemaan ja miten nuo lait syntyvät. Kokemusta on mm. osallistumisesta säännösten valmisteluun.
Autoverokysymyksessäkin on tiettyjä asioita jotka ovat juridisesti ja/tai poliittisesti mahdollisia ja joitakin jotka eivät ole. Asia on paljon laajempi kuin pelkkä auton hintaa korottava valtiolle menevä vero. Siitäkin huolimatta, että palstan otsikko on Autot&liikenne - verot ja vakuutukset, on kohtalaisen turhanpäiväistä pyöritellä autoveroasiaa laajemmasta yhteydestä irrotettuna. Katkeruus on haitallista (mielen)terveydelle
Eli olet juuri sitä ikäluokkaa joka ei vielä tajua että olemme EU-ssa missä ei ole kartelleja ja vapaa kilpailu on sallittu.
Jos olet kerran ollut ikäsi autojobbari niin eihän se ole ihme jos ketuttaa kun suurimmalle osalle ihmisiä on kusetuksen salat avautuneet.
Hienosti kyllä käytte viivytystaistelua ja puolustatte järjetontä ajoneuvoverotusta.
Suomiko on sitten jotenkin erilainen verrattuna esim Ruotsiin tai Saksaan jne,että täytyy tavallisessa kulutustavarassa(ajoneuvossa),olla järjeton verotus.
Pahinta Suomelle on juuri nämä lähes 60-vuotiaat päättäjät ja kehityksen estäjät jotka epätoivoisesti jarruttavat EU-kansalaisten vapauksia/oikeuksia.
Jos sama ajoneuvo maksaa Ruotsissa tai Virossa puolet vähemmän kuin Suomessa niin ei epäilystäkään mistä se ostetaan.Tällä hetkellä vielä vaikeaa,mutta jopa kilpailuvirastokin on jo heräämässä,että meillähän täällä kartelleja eikä vapaan kilpailun periaate toteudu.
Kyllä tosiaankin tälläinen systeemi aiheuttaa katkeruutta meidän päättäjiä kohtaan kun tarkoituksella estetään kansalaisten hyvinvointia.
Suomi olisi järkevillä veromuutoksilla kaikille kansalaisille ja veronmaksajille parempi paikka elää.
Yksikin katkeroitunut ja tarpeekseen saanut kansalainen joka muuttaa Suomesta pois on Suomen valtiolle menetys.
ahonen ilmoitti olleensa 30 v sitten autokaupassa.
Hän näyttäisi olevan edelleen elossa, eli ei ole ollut ikäänsä autojobbarina. Tuskin monikaan autojobbari säätelee lakeja.
"30 vuotta sitten autokaupan palveluksessa "
Niinhän Kuitunenkin on, autokaupan palveluksessa ja valmistelee lakeja.
Muutenkin teksti on yhtä epätoivoista vanhan puolustamista kuin VM vanhempi hallitussihteeri, hmm... hyvinkin 30 vuotta virassaan.
Berliinin muuri kaatui, kun ihmiset itse mursi sen.
Ruotsissa "kesäkuun lista" nousi kansanliikkeeksi muutamassa kuukaudessa.
Esimerkkejä löytyy, lakeja muuttaa ihmiset, ei ne sen kummempia ole !
SE on sääli ,että Suomalaiset ovat edelleen näitten vanhoillisten toisen maailman sodan jälkeen syntyneitten käsissä.40-luvulla syntyneet
ja kartelli systeemit luoneet eivätkä huomaa maailman kehitystä ympärillään.Jos kerran ei verorahat riitä muuten kuin verottamalla ajoneuvoja niin jopahan ollaankin tosi kuplasssa.
Taitaakin olla niin että on eläkeläiskupla puhkeamassa eikä valtiolla ole rahaa maksaa eläkkeitä näille papparaisille.Nyttenhän jo yritetään ja hilataan eläke ikää koko ajan ylospäin.
Valehtelua ja ihmisten epätoivoista manipulointia Suomen valtion päättäjät kyllä yrittävät.
Ei onnistu.Nyky ihmisillä on internetit ja mahdollisuus matkusteluun ja tiedon saamiseen jolloin totuus Suomen tilasta on nähtävissä.
Voimia taisteluun sulle ja muille saman henkisille.
Todellakin muutokset tulevat ihmisistä itsestään ja halusta muuttaa nykyistä sairasta systeemiä.Nuoremmat vallan puikkoihin ja Suomi EU-aikaan ja Kartellit pois.
HUOM!
Kyse ei ole pelkästään autoverosta ja sen tasosta, vaan siitä miten uskomattoman hyvin kymmenille tuhansille Suomalaisille on tullut tutuksi Suomalainen "näkyvä ja oikeudenmukainen" hallintotapa.
PS: On uskomatonta miten kukaan ajatteleva Suomen kansalainen ei valittaisi näin järjettömästä toiminnasta, LAMMAS!!!
Kommunismi loppuu myös Suomesta, Sinun ajojasi ei enää maksa kukaan muu kuin sinä itse, uusi 30.000 euron kärrysi on oikeasti jo nyt 15.000 euron kärry, hölmö, minkä tajuat heti kun yrität myydä sen jollekin vähemmän hölmölle.
Autoverot pois ja kommunismi loppuu!
Kaikkia autonostajia tässä nykytilassa kusetetaan ja rajusti. Ja suurimman kusetuksen uhreja ovat juuri lähiaikoina tollasen 30.000eur suomesta ostaneet auton omistajat. Jos/kun autovero jollain suht nopeallakin aikajänteellä poistuu niin tollasen auton arvo puolittuu helposti yhdessä yössä. Niin tietysti puolittuu halvempienkin mutta absoluuttinen euromääräinen tappio ei ole niin suuri. Odotellaan vaan halvemmilla autoilla autoveron laskua ja maksellaan ostetaan autoveron laskun jälkeen parempi auto. Ei sit vi...ta kun on käsissä "muka-arvokas" auto josta joutuu maksamaan korotettuja käyttömaksuja. Mieluummin sitä makselee korkeita käyttömaksuja oikeesti edullisesti ostetun autolle.
Ne jotka on nyt ostanut tuoreen auton, voi tehdä myös jäynää. Auton arvon romahdus ei haittaakaan kun pitää sitä seuraavat 20 vuotta. Ja tuo kyseinen autoilija voi sitten naureskella, että buahahhaa näytinpäs.
"Ne jotka on nyt ostanut tuoreen auton, voi tehdä myös jäynää. Auton arvon romahdus ei haittaakaan kun pitää sitä seuraavat 20 vuotta. Ja tuo kyseinen autoilija voi sitten naureskella, että buahahhaa näytinpäs."
Olenko tyhmä kun en tajua mitä se näyttää?
Suuntavilkkua kun ajan uudemmalla vähemmän verotetulla ohitse?
"Suuntavilkkua kun ajan uudemmalla vähemmän verotetulla ohitse?"
Jotensakin tähän tapaan:)
Vähän ironiaa noille jotka ovat juuri investoineet suuret summat autoon ja möykkäävät autoveron laskuodotuksissa oleville mantraa Lipposen tyyliin "ei se laske ei se.."
Vai rahoituyhtiön tai pankin. Käytetyillä autoilla ajaa suurin osa kansasta.
Olet varmaan tosi varakas, kun olet saanut jo yli puolet maksettu autosi osamaksuista 10v. aikana(vai oliko vasta eka erä). Siinä sivussa olet maksanut korkoa tuommoisen "tuontipaskan verran".
Tosi asiassa nuo tuontiautolla ajavat ajaa 100% omilla autoilla oman budjettinsa mukaan.
Mutta suhde on sellainen että rahoitussopimuksen luottokustannukset viimeisimmässä kaupassa olivat yhteensä 420e. Voit itse laskea paljonko 30000:stä on silloin velkaa.
Onko näin Ahonen ?
Ja olinpa eilenkin hänen juttusillaankin mutta se ei ole mikään toinen nimimerkkini. Terveisin Sykerö.
n. 6 % autoista on uusia, 94 % vanhoja
Tästä 6 % leasingautoja on noin puolet. Yksityisomistuksessa on siis 3 %.
Näistä 3 % on suurin osa ostettu rahoituksella.
Suosituin rahoitusmuoto on 20 % käteen, 60 % 36 kk ja jäännösarvo 20 %
Jos olet ostanut velattoman uuden, olet poikkeus.
Vanhoista tuskin yksikään on leasingauto. Niissä velkaa on yleensä 20-40 %. Loput on maksettu.
Mutta tosiaan osa niistä 94% vanhojen ryhmästä on vanhoja leasingautoja.
Velaton uusi on todella poikkeus. Eräs Suomen suurimmista autoliikkeistä pitää tilastoa ja yli 20000 autojen myynnistä 96% käyttää autoliikkeen järjestämää rahoitusta. 4% maksaa käteisellä, joka raha osalla on luultavasti luottorahaa esim. pankkilainan muodossa.
Hyväosainen turvautuu yhtä usein rahoitukseen kuin työntekijäkin koska tilasto on yllättävän samansuuntainen kaikissa hintaluokissa.
Totta ihmeessä Sykerökin käytti erikoisen edullisen rahoituksen hyväkseen, silloin ei tarvitse viimeisiään irrottaa auton hankintaan.
Ja tuontiautojen käteisostajista...arvioiden mukaan ( Tuulilasin artikkeli ) n. 55-65% ostetaan liikkeenharjoittajien kautta jolloin rahoituskuvio on jollakin tavalla mukana.
Autorahoituksen kylkiäisenä saa hyvin usein huomattavan edullisen täyskaskovakuutuksen - Eikä ne kaikki autoluototkaan nykykoroilla suinkaan poskettoman kalliita ole.
Pankkien kulutusluotoista puhumattakaan. :)
Siis ajat 30000 pikkukärryllä josta olet maksanut noin 10000 euroa ylihintaa verrattuna EU kanssaveljiin. Ja olet tyytyväinen siitä??
Äly hoi... mistä näitä lampaita löytyy aina.
Ei toi ite sitä omista ei sillä ois varaa, koska on niin paljon asuntovelkaa. Se on tämmönen keskitason pikkupomo, todennäköisesti markkinointipäällikkö. Makselee ressukka sitten omasta tilipussista tän korkean autoverotuksen tuomat haitat ja yrittää olla hieno mies työsuhdeautollaan, kuten lösö tossa ylempänä esitti tilastotietoa.
En usko ahosen alentuneen vaihtamaan nimeään.
Pieni autoni on haluttua tavaraa vuoden parin kuluttua kun se taas uuteen vaihtuu. Venäjällä se olisi vielä halvempi mutta muut seikat Suomessa saavat minut silti tyytyväiseksi.
Tehkää ostolakko, niin sitten näitä uudenkarheita on jatkossa vaan vähemmän markkinoilla ja minunkin autoni arvo käytettynä vain nousee. Näinkö haluat sen menevän?
Luonnehdin itseäni alimman tason ahkeraksi työmieheksi. Teen vuorotyötä ja pitkiä päiviä ja paljon ylityötä ja palkitsen itseni hyvällä kyydillä. Kun talokin on maksettu jo 10v sitten niin miksei?
Päätän raportointini tästä asiasta ilmeisesti tähän.
Pahoitteluni kärkkäästä kommentista. Nauti uudesta autostasi, onhan sillä kiva ajella. Se on kuitenkin tosiasia, että ehkä olisi kohtuullista ettei auton eteen tarttis niin paljon tehdä töitä eli olisi käyttöesine ( halvempi )ja rahaa voisi käyttää muualla reilummin.
Mukavaa syksyä
""Luonnehdin itseäni alimman tason ahkeraksi työmieheksi. Teen vuorotyötä ja pitkiä päiviä ja paljon ylityötä ja palkitsen itseni hyvällä kyydillä. Kun talokin on maksettu jo 10v sitten niin miksei?""
""Pieni autoni on haluttua tavaraa vuoden parin kuluttua kun se taas uuteen vaihtuu. Venäjällä se olisi vielä halvempi mutta muut seikat Suomessa saavat minut silti tyytyväiseksi.""
Tohtori Sykerö
Velaton talo ja siltikään ei ole varaa kuin uuteen pikkuautoon ja siihenkin vain ylitöillä,voi *ittu.
On pakko sanoa että jotkut tyytyy elämässään pirun vähään.
Joo
Sehän on tämän Suomalaisen aivopesun onnellinen loppu tulos.Maksat koko ikäsi omakotitaloa ja ostat sitten jonkun sairaan ylihintaisen ajoneuvon.No, jos joku haluaa näin tehdä niin siitä vaan.
Talot maksaa mitä maksaa jne..
Mutta ajoneuvoverotus on kyllä tämän yhteiskunnan sairain kusetusjärjestelmä.
On se ihme kun valtio rajoittaa ihmisten oikeutta ostaa ajoneuvonsa toisesta EU-maasta.
Mikset osta kalliimpaa,taidat ollakin persaukinen elvistelijä.Tukisit enemmän pakolaisia ja maksaisit katteita maahantuojille.Sijoita vähintään n.70.000 euroa autoosi ja osta kunnon V-8 äläkä ajele noilla starttimoottoreilla.