"Rentta-Helkku" tarkoittaa PULIHUORAA!

PULIHUARRAN ROOLI!

Juuri nyt: TV-ohjelmassa nimeltä "Hjallis" liikenneministeri Kyllönen käytti termiä "Rentta-Helkku". Harva teistä tietää, mitä se tarkoittaa. Sinä et tiedä.

Maj-Britt Heljo ja Kaarlo Juurela esittivät 1970-luvulla televisiossa huumorisarjaa, jonka yhtenä hahmona oli Maj-Britt Heljon esittämä PULIHUARRA nimeltä "Rentta-Helkku".

Myöhemmin eräs naiskoomikko teki siitä päivitetyn version nimeltä "Kassi-Alma". Myöhemmin.

7

239

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huaaaraaaaaaa

      Puliihuaraaa!!!!!!!!!!!

      • Minun mielestäni

        nimitys "PULIHUORA " kuvaa hyvin Rentta-Helkkuja. Onhan se voimakas sana, mutta jos ei kestä sitä sanaa, sen voi aina korvata vaikka termillä "Alkoholisoitunut prostituoitu".


      • Jussuf (se sama)
        Minun mielestäni kirjoitti:

        nimitys "PULIHUORA " kuvaa hyvin Rentta-Helkkuja. Onhan se voimakas sana, mutta jos ei kestä sitä sanaa, sen voi aina korvata vaikka termillä "Alkoholisoitunut prostituoitu".

        Ehei, ei voi korvata, mutta "viinaanmenevä lunttu" voisi olla lähellä.
        Eli tavallinen suomalainen työläisnainen.


      • Näin on,
        Jussuf (se sama) kirjoitti:

        Ehei, ei voi korvata, mutta "viinaanmenevä lunttu" voisi olla lähellä.
        Eli tavallinen suomalainen työläisnainen.

        olet kerrankin oikeassa. Kerran.


    • Ja sekin

      myöhempi Kassi-Alma on nykyään kuollut. Ennen aikojaan. Jumala kosti rappiomentaliteetin glorifioinnin.

    • Leif af...

      Ja ja mensan! Mine ei ymmärtä, miksi suåmalaisten pitä aina ihailla pultsarit ja huorat. Me ei teke niin meidän ruåtsalaisessa kylttyyrissä. Me ihaile kuninkaalliset ja muut fiinit ihmiset.

      • "elinkeinot" ym.

        Alkuasukas- ja ihan nykyaikainenkin kaupankäynti taitaa aiheuttaa
        vaikka mitä maanriistoista ja ihmisvainoista lähtien.
        Komarit vetää rahaa välistä ku kassi-almat ja pussi-elmat rupee ottaan mittaa toisistaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      93
      1702
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      229
      1420
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      87
      1321
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      65
      995
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      921
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      898
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      864
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      832
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      809
    Aihe