Olen 19v tyttö ja minulla on jo pidemmän aikaan oireillut niska ja hartiat välillä kasvojen puutumisella. Ensimmäisellä kerralla lähdin ensiapuun kun toinen puoli kasvoista oli puutunut ja käsi vähän voimaton. Ensiavussa totesivat ettei ole mitään vakavaa ja laittoivat neurologian lääkärille, lääkäri käski magneettikuvaukseen ja soitti tuloksista viikon päästä ettei ole mitään luultavasti vain niskat ja hartiat todella jumissa että pitäisi yrittää jumpata. Viikon puutuilu kesti vähän väliä. Nyt alkoi uudestaan täysin samat oireet eli toinen puoli kasvoista puutuu, käsi on vähä voimaton, epätodellinen olo, huimaa ja päätä särkee silloin tällöin. Mikähän tähän olisi parhaaksi avuksi? Onko muilla ollut samanlaista?
Niskat jumissa ja kasvojen puutuminen
lady,.
526320
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
25 vuotiaalla pojallani on juuri samanlaisia vaivoja. Kävi toissa keväänä magnettikuvassa neurologin lähetteellä mutta mitään ei löytynyt. Veikkasin jo silloin niskojen jumia. Vaiva on uusiutunut silloin tällöin ja olen hänelle sanonut että venyttele ja hiero niskoja ja kallonpohjan lihaksia. Hänellä joskus myös lisäksi jalka puutuu. Niska-hartiahieronta ammattihierojalla tekis varmaan hyvää.
Lihasjännitys on tosiaan mahdollinen, päänsäryn kanssa tensio. Toispuoleiset oireet saattavat viitata myös kolmoishermosärkyyn (huntingtonin torea). Neurologi on tosiaan oikea asiantuntija.
Migreeniyhdistyksen sivuilta löydät lisätietoa tensiosta ja kolmoishermosärystä. Vertaa oireisiisi.
Hometta, sorry vaan. Eikä mitään hyötyä neurologista. All you need is fresh air to breathe.
Hartiajumppaa ja voimistelua ja hierontaa. Ja tietenkin rutkasti vähemmän netillä kykötystä.
Aluksi meinasin, et olis migreeniin liittyvä kivuton aura, mut aloittajallahan ei tuohon liity päänsärkyä. Mulla on migreenissä selkeät auraoireet, puutuu kasvot, ei tule puhetta, näkökentässä häiriöitä. Mä olin kipujeni kanssa tosi epätoivoinen ja menin akupunktioon. Loppui puutumisoireet ja migreeni puoleksi vuodeksi, kun kävin 5 kertaa. Niskajumi helpotti ja siis sellainen yleinenkin jännityksen tunne helpotti.
Jatkossa olen käynyt hierojalla ja ei ole tullut niskajumi takaisin. Olen sellainen jännittäjä, että varmaan tiedostamatta jännitän hartioitakin ja siitä aiheutuu niska-hartiakipuja. Voisko aloittaja harkita akupunktiota tai hierojaa?