HS: Ailus halusi 6 100 euron palkankorotuksen

"Kevan toimitusjohtaja ehdotti itselleen reippaan puoleista palkankorotusta viime vuonna, kirjoittaa Helsingin Sanomat lauantaina. Helsingin Sanomien mukaan Kevan toimitusjohtaja Merja Ailus esitti viime vuonna Kevan hallitukselle, että hänen kuukausipalkkaansa nostettaisiin 6 100 eurolla 25 000 euroon 18 900 eurosta. Ehdotus ei mennyt hallituksessa kuitenkaan läpi. Hallitus korotti toimitusjohtajan kuukausipalkkaa tämän vuoden alusta 21 300 euroon."

Tää ämmä taitaa olla kaikkien aikojen ahnein kepusika.

http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/thread.jspa?threadID=233738&tstart=0#6077362
16113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

jaa, en ole koskaan saanut muuta kuin sopimuksen mukaisen korotuksen palkkaani, paitsi kun olen itse pyytänyt.

Kun kuusi tonnia pyytää voi saada puolet, ihän hullu ole pyytäjä vaan maksaja

Äänestä
  • Hyvä, ettei julkisella puolella pihtailla rahalla tälläkään hetkellä, kun Suomella menee niin hyvin!

    Äänestä

Ailuksen palkastaa päättää joku muu kuin hän itse.
Päävastuullinen on Kokoomuksen Laura Räty. Hän ei ole ollut lainkaan tietoinen missä mennään. Liian monta virkaa ja olemattomat kyvyt niiden hoitamiseen.

Äänestä
  • "Ailuksen palkastaa päättää joku muu kuin hän itse."

    Niin päättää, ja Ailus taas päätti mankua lisää palkkaa, kepulainen kun on.

    Äänestä

"ihän hullu ole pyytäjä vaan maksaja" Onko tosiaan noin? Eli siis se toinen
yhtä puhkikulunut ja yhtä typerä sanonta "sitä saa mitä tilaa" ei pidäkään
paikkaansa,

Äänestä

Kepu-korruption luonteeseen kuuluu yritysten ja yhteisöjen maasottamunen. Tästä tuomittiin kaikkonen ja vihriälä. Koplauksesta saatiin tuomittua myös juhantalo.

Valitettavasti suuri osa korruptiosta on muodollisesti laillista rosvousta, jolloin ahneita korruptoituneita kepu-satraappeja ei saada oikeudessa tuomittua. Porsastelu köyhien eläkeläisten varoilla ei paatuneita kelmejä hävetä.

Äänestä

Suomen suurimpien eläkerahastojen johtajien palkkavertailussa hännille jää Kuntien eläkevakuutuksen toimitusjohtaja Merja Ailus. Hän sai palkkaa ja tulospalkkiota viime vuonna yhteensä 261 000 euroa. Lisäeläkettä hänellä ei ole.

verrokkien kanssa.

Varmasta ensi vuonna eläkkeelle jäävän Matti Vuorian viime vuoden ansiot olivat suuremmat kuin tanskalaisen ATP:n tai Ruotsin Alectan johtajien ansiot. Sekä Alecta että ATP hoitavat huomattavasti suomalaisyhtiöitä suurempaa sijoitusomaisuutta.

Vuorian viime vuoden 758 000 euron kokonaispalkkio..

http://www.hs.fi/talous/a1377666206270

Äänestä
  • Ovatko muutkin saaneet paikkansa puoluekirjan perusteella?

    Paljon pätevämpiäkin olisi ollut, joten Ailuksen pitääkin saada vähemmän.

    Äänestä

  • Jos eläkeyhtiö ei osaa määritellä asuntojen verotusarvoa, on koko johdolle annettava potkut - välittömästi.

    Örvellys on seurausta siitä, että kyvykkäät ja osaavat hakijat sivuutettiin, kun tumpeloille kepu-satraapeille jaettiin etuuksia kintien eläkeläisten varoista.

    Äänestä

  • Kyllä kyllä ja pari vuotta aiemmin tulos jäi nolliin.

    Äänestä

Eikö tässä alkaisi olla tavan mukaan syytä alkaa huutamaan, missä on Sipilä ja Katainen, ovatko piilossa kun eivät ota vastuuta puolueensa jäsenistönsä tekemisistä :)

Äänestä

Ailus ahne anus!

Äänestä

Ailuksen ahneudella ei ole rajaa.

Äänestä

Ailus on näköjään vielä Sirkka-Liisa Anttilaakin ahneempi...

Äänestä

Jos AILUS olisi toiminut sen mukaan kuin Herasi on väittä'nyt Ailuksen, toimineen niin miksi Ailus Ehdottaisi palkankorotusta:D

AILUSHAN noiden Hesarin väitteiden mukaan ITSE päättänyt kaikista muistakin palkka-asioista:D

TAURHAA SILLOIN HALLITUKSELTA KERJÄÄ PALkaNKOROTUSTA:D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


3373 kirjoitti:

"Kevan toimitusjohtaja ehdotti itselleen reippaan puoleista palkankorotusta viime vuonna, kirjoittaa Helsingin Sanomat lauantaina. Helsingin Sanomien mukaan Kevan toimitusjohtaja Merja Ailus esitti viime vuonna Kevan hallitukselle, että hänen kuukausipalkkaansa nostettaisiin 6 100 eurolla 25 000 euroon 18 900 eurosta. Ehdotus ei mennyt hallituksessa kuitenkaan läpi. Hallitus korotti toimitusjohtajan kuukausipalkkaa tämän vuoden alusta 21 300 euroon."

Tää ämmä taitaa olla kaikkien aikojen ahnein kepusika.

http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/thread.jspa?threadID=233738&tstart=0#6077362

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu