terve. mulla on ollu rytmihäiriöitä nyt jo n. vuoden verran ja käyty sairaalas jne.. lääkäri aika tulossa joulukuussa. Nyt ainakun nousen vaikkapa ylös tuolilta niin alkaa oudosti tykyttelemään tosi lujaa ja sitä kestää hetken verran. Huimausta on myös paljon. Mistähän tämmönen nyt johtuu? Liittyy kai noihin rytmihäiriö kohtauksiinkin nyt sitten? Rytmihäiriöt on tullu aina ihan levossa normaaleissa tilanteissa, olen joko istunut tai seisonut. Niitä on ilmennyt noin 2-3 viiko välein. En ole tehnyt mitään erikoista rasitusta sillonkun niitä on ollut. Nyt vaan ihmetyttää nämä tykytysjutut että liittyykö asiaan lainkaan? Ei kai nää nyt vaan paskasta kunnosta johdu tai jtn liittyykö noihi rytmihäiriöihin? Ei senkään nyt pitäisi hirveän huono olla... Kokemuksia tälläsistä tykyttelyistä ja onko selvinnyt mistä johtuu? Kiitos jos asiallisia vastauksia tuleepi.
Tykyttelyt + rytmihäiriöt
tykyttäääää
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mä kävin outojen sydäntuntemusten takia terveyskeskuslääkärillä ja pääsin saman tien sydänfilmiin. Se viiva kun sydänfilmissä näkyy, pitäs olla sellanen nouseva ja laskeva, kaikki tietää suurinpiirtein, niin mulla oli ihan kuin humalaisen piirtämä. Ei mitään nousuja eikä laskuja, ihan sekavaa aaltoilua.
No, sain lähetteen sydämen ultraääneen ja siellä sitte ekaks pääteltiin, et on vasen haarakatkos ja sitte vielä läppävika sydämessä. Mulla kans menee rytmi sekasin ihan vaikka telkkaria kattellessa, kovassa rasituksessa kans joskus, mut harvoin. Mulla on nyt verenpainelääkitys ja beetasalpaajat varalla, jos ei rytmi millään palaudu normaaliks. Mut tosi hyvä et pääset lääkärille, noi sydämen tykyttelyt kandee aina tutkia.