Ihminen ei ala tappaa politiikan takia vaan siksi kun pitää tappamisesta. Siispä sekä puna- että valkotappajat olivat samaa ihmisryhmää, tappamisesta nauttivia pervoja. Järjestäytynyt valkojohto käytti kylmästi hyväkseen tätä ala-arvoista ihmisainesta muutaman kuukauden ajan eli niin kauan kuin laski tarvittavan järjestäytyneen työväen aktiivien hävittämiseen ja työväenaatteen kukistamiseen iäksi.
Suomen valkoiset tappajat itäisessä naapurimaassamme 1930-luvulla olisivat olleet Stalinin tappokoneiston innokkaimmat niskalaukaisijat. Että se näiden tappajien laillisuuden kaipuusta. Heille jokainen ihminen, joka heillä on lupa tappaa on rikollinen, joka on ansainnutkin tulla tapetuksi.
Suomen valkoiset tappajat itäisessä naapurimaassamme 1930-luvulla olisivat olleet Stalinin tappokoneiston innokkaimmat niskalaukaisijat. Että se näiden tappajien laillisuuden kaipuusta. Heille jokainen ihminen, joka heillä on lupa tappaa on rikollinen, joka on ansainnutkin tulla tapetuksi.
Vastaukset 21
Vanhimmat
vähään aikaan valehdellutkaan. Eipä ole rehellisyys ja totuudenrakkaus lisääntynyt yhtään. Toisaalta ketale on sentään kirjoitustaitoinen, mitä ei kaikista punahuttuloista voi sanoa.
Stalinin sortokoneiston innokkaimpia kannattajia olivat nimenomaan itään paenneet punikit.
"Järjestäytynyt valkojohto käytti kylmästi hyväkseen tätä ala-arvoista ihmisainesta muutaman kuukauden ajan eli niin kauan kuin laski tarvittavan järjestäytyneen työväen aktiivien hävittämiseen ja työväenaatteen kukistamiseen iäksi."
Paksua valetta. Punaisen aineksen puhdistuksen ja tuomitsemisen hoiti paikallinen väestö luovuttaen enemmistön punaisista kapinallisista valtionrikosoikeuksien tuomittaviksi. Välittömästi teloitettiin noin 8 000 aseelliseen kapinaan ja muihin rikoksiin syyllistynyttä.
Pääosa kapinallsista armahdettiin vielä -18 aikana.
----Stalinin sortokoneiston innokkaimpia kannattajia olivat nimenomaan itään paenneet punikit---
Harva valkoinen kai sinne pakenikaan.
-----hoiti paikallinen väestö----
Ei suinkaan, älä syyllistä koko väestöä. Tappajia oli vain 1 % väestöstä ja ne sen hoitivat muun väestön inhotessa noita tappokoneita. Siksipä suurin osa noista joutuikin sankaruuden asemesta elämään inhottuina hylkiöinä sortuen lopulta juoppouteen ja itsemurhiin.
Paikallisia puhdistuksia johtivat maaomistajat, kauppiaat ja virkamiehet eli väestön johtava osa.
Teloituksia hoitivat suojeluskunnat tai sitten erikseen muodostetut teloitusryhmät.
Näyt kuuluvan tuohon omissa kuvitelmissaan elävään punahuttula-porukkaan.
Mutta nuo eivät itse ampuneet vaan antoivat likaisen työn tehtäväksi siihen halukkaille. Aivan kuten Mafia muuallakin tekee, eivät pomot omia käsiään vereen tahri.
Punakaartit ja koko neuvostovaltio oli nimenomaan yhtä mafiaa.
Kuules hei, olisi lahtarien enemmistö sinne painunut jos olisi ennalta tiennyt, että siellä pääsee tappamaan sinne paenneet Suomen punikit ja kommarit muutenkin.
Ehkä tavat oli opittu Suomen Valkokaartilta. Taisivat Suomen kuolemanleirit olla oppina ja esikuvina sekä Stalinin että Hitlerin vastaaville leireille.
"Ehkä tavat oli opittu Suomen Valkokaartilta."
Punaiset aloittivat murhaamisen Venäjällä jo keväällä -17. Täkäläiset punikit ottivat siitä mallia ja tappaminen oli vauhdissa jo suurlakon aikaan marraskuussa -17.
Punaiset surmasivat sekä vankeja että viattomia siviilejä noin 20 vauhdilla päivä helmikuusta alkaen.
Punaisia joukkomurhaajia oli toistakymmentä.
Saattaa olla, että saarenjallut ottivat juuri näiltä mallia. Ilmankos punikit heitä niin ihailevat.
Vallanpitäjät pyrkivät kärjistämään tilannetta, saadakseen vallan nimenomaan itselle.
Sotatila on äärimmäinen kärjistys, silloin valta myös keskittyy erittäin pienelle ryhmälle.
Jokainen joka on lukenut esim. Suomen historiaa 1900 luvun alusta, tietää sen että punaiset nimenomaan pyrki siihen, että maassa syntyy sisällissota, varmaan valkoisetkin siihen pyrki omista syistään, mutta kyse oikeasti on myös siitä, että punaisten johtajat tähän pyrkivät koska muuten ne ei olisi saaneet valtaa maassa.
Mitään tarvetta sotimiseen ei sinänsä ollut, johtajat vain halusivat sodan jotta saisivat vallan omiin käsiinsä.
----mutta kyse oikeasti on myös siitä, että punaisten johtajat tähän pyrkivät koska muuten ne ei olisi saaneet valtaa maassa----
Valkoisten eli porvarien ei tarvinnut pyrkiä mihinkään vallan saamiseksi koska valta oli heillä jo perintönä sukupolvien ja vuosisatojen takaa. He omistivat kaiken, jopa alaisensa ihmisetkin.
laillista yhteiskuntaa. Se oli myös työväestön etu. Todennäköisesti seuraavissa vaaleissa olisi tullut vasemmistoenemmistö eduskuntaan.
-----Valkoiset puolustivat laillista yhteiskuntaa.----
Jee, mikä sen ajan valkoisten kielenkäytössä ja perinteessä tarkoitti varakkaiden eli valkoisten valtaa. Siksipä valtaan pyrkivä työväenliike vaatimuksineen tulikin murskata, vaikka verivirtoihin jos ei muu auttanut.
Työväki itse halusi tätä aseelllista ratkaisua, se myös sen sai, eli mitä vitttua oikein valitat, sitä saa mitä tilaa.
Suotta valehtelet, suojeluskuntia perustettiin ympäri maan nimenomaan työväkeä vastaan. Suurimmassa osassa Suomea, ainakin 80 % pinta-alasta, oli suojeluskunnat mutta ei Punakaarteja. Ketä ja mitä vastaan näillä alueilla tarvittiin aseelliset suojeluskunnat jos ei aseettomia työläisiä vastaan?
Sen tietää siitäkin kun valkoisten kuolemanpartiot teurastivat ihmisiä alueilla missä mitään kapinaa tai kansannousua ei ollut, ei edes suunnitteilla. Silti nekin ihmisteurastajat armahdettiin muka kapinan tukahduttajina !!! Mieti sitä jos kykenet verenhimoltasi mitään loogisesti ajattelemaan.
Idiootit nuolivat Leniniä ja saivat petoksestaan Juudaksen palkan.
perustettiin suojelemaan kansalaisia ja heidän omaisuuttaan punaisilta roistoilta.
Työväkeä vastaan ei ollut mitään Suojeluskunnat olivat laillisen menon kannalla ja valtion virallinen asevoima.
"suojeluskuntia perustettiin ympäri maan nimenomaan työväkeä vastaan."
Varastiko valkoiset valtiolta rahaa tai elintarvikkeita venäläisille.
Maassa nähtiin nälkää ja syötiin pettua kevättalvella -18 mutta nimenomaan M-heimin käskystä Venäjälle meneville sotilaskuljetuksille haalittiin junanvaunulasteittain elintarvikkeita nälkäisistä Keski- ja Itä-Suomesta. Valkoisille aseensa luovuttaneet venäläiset eivät todellakaan nähneet nälkää.
Ai Mannnerheimko olisi Neuvosto-Venäjälle ruokaa toimittanut. Ei kannata ryypätä heti aamusta. Tai jospa siellä Viipurin asemalla oli punikki evakkojen salainen päämaja.
Jospa lukisit ensin tekstin mihin vastaat etkä hourisi omiasi. Tästä on keskusteltu täällä aiemminkin eli tieto venäläisen sotaväen ruokkimisesta on ihan oikea. Muutoinkin ruokaa tuli Suomeen Venäjältä eikä päinvastoin. Vai väitätkö punaisten vieneen ruokakuormia Venäjälle, häh ?