•ruokavalio, joka perustuu kivikauden metsästäjä-keräilijä -esi-isiemme 2, 5 milj. – 10 000 vuotta sitten vallinneeseen ruokavalioon
•samasta ruokavaliosta käytetään myös nimityksiä paleoliittinen, luolamiehen, metsästäjä-keräilijän (hunter-gatherer), kivikautinen ja kivikauden ruokavalio
•perusajatus: olemme yhä geeneiltämme 99,9%:sti “luolamiehiä” –> kehoamme ei ole tarkoitettu prosessoimaan sitä ravintoa, jota suurin osa meistä tänään syö –> väärä ruokavalio ilmenee nk. elintasosairauksina (elimistön tulehdustila, happo-emästasapaino…)
•täydellisimmillään paleo tarkoittaa gluteiinitonta, laktoositonta ja sokeritonta ruokavaliota
tuolta: http://paleokeittio.wordpress.com/paleoliittinen-ruokavalio
MIKÄ PALEO
12
305
Vastaukset
- puurokansa.
maidoto
viljato
http://personal.inet.fi/koti/remeli/aitoa_ruokaa.htm
mm.
elastinen noudattaa ja on hyvässä kunnossa - salimies
Jostain luin tutkimuksen, että "luolamiehen liha kasvikset" ruokavalio on ok kun lisätään luuston tarvitsema kalsium = maitotuotteita sekä vatsalle ja suolistolle kuituja esimerkiksi ruisleseitä.
- puurokansa.
kalsiumia ja kuituu on kunnon ruuassa, joten ilman maitookin pärjää
- Älä hurahda
Höpöhöpö.
Ihminen sopeutuu nopeasti ympäristöönsä. Elimistö oppii käyttämään optimiaalisesti juuri niitä kasveja ja muita ruuaksi kelpaavia aineita, mitä asuinympäristössämme on.
Esim. suomalaiset voivat suurin osa käyttää maitotuotteita, mutta aasialaiset eivät.
Ne jotka eivät ole sopeutuneet, ovat kuolleet. Ennen vain harvat jäivät edes henkiin, saati että elivät yli 30-vuotiaiksi. Esimerkiksi 1900-luvun alussa keski-ikä oli vain 50 vuotta.
Aivan varmasti kaiken maailman vaivoja ja sairauksia oli ennenkin. Niihin vain kuoltiin, toisin kuin nykyään kun ravintoa on yllin kyllin ja terveydenhoito toimii.
"Täydellisesti" toimivaa ihmistä ei olekaan. Jos Darwinin kehitysoppi on hiukkaakaan tuttua, niin ymmärrät että juurikin ne "viat" ovat niitä joiden ansiosta olemme vielä hengissä. - Tärkkelystä söivät
Yksinkertaistettua sanoa että eivät syöneet muuta kuin lihaa, ihminen on myöskin jakautunut noin kuuteenkymmeneen lajiin. Itä- ja länsisuomalaiset eroavat toisistaan enemmän kuin euroopan eri kansat. Tutkimuksissa on selvää näyttöä siitä että kaikkea mahdollista syötiin, nämä havainnot ikiaikaisista tunkioista. Ja kas,kas, yksi tärkeä osa ruokavaliota oli tärkkelysleipä, tarkemmin rieska.
Eli eivät olleet ollenkaan niin tyhmiä kuin nykyajan karppaajamurjottajat, vaan oivalsivat mitä on elämästä nauttiminen. Joten kiitos vaan muinaisille serkuille jotka mahdollistavat minunkin rieskanautinnon kaakaon kanssa.
Ihminen on myöskin jakautunut noin kuuteenkymmeneen lajiin.- Vähintään.
"..ihminen on myöskin jakautunut noin kuuteenkymmeneen lajiin."
"Ihminen on myöskin jakautunut noin kuuteenkymmeneen lajiin."
Sanotko kolmannen kerran?
Olet niin tietäjää.
Tosimies syö paljon lihaa eikä ole kaunis naismainen muotipoika lanttu suussa.
Paino vähintään 120kg. Vähintään. - 3d2dd
Joo, useita erilaisia paleoruokavalioita on ollut.
- Mikki Hiiri
Yhdessä karppigurun kirjassa sanottiin että eläimet eivät koske viljoihin, mitä se Karhu sitten siellä viljapellossa tekee? Samoin Hiiret, Mikki Hiiren olen nähnyt jopa syövän jäätelöä, samoin Limonadia jotka ovat aikamoisia sokeripommeja.
- hölynpölyä123
Tässä alan tutkija lyttää koko muotidietin, jota kutsutaan "paleoksi". Se ei ole dietti, jota oikea paleo-ihminen söi, eikä kukaan nykymaailmassa edes voi syödä täysin samalla tavalla kuin tuon ajan ihminen. Ihmisen ominaisuudet viittaa siihen, että hän on enemmän kasvissyöjä. Lihaa toki syönyt jonkin verran. Eläimistä on syöty myös kaikki muu syömäkelpoinen kuin liha.
http://www.youtube.com/watch?v=BMOjVYgYaG8 - Anonyymi
Vieläkö joku noudattaa tätä?
Nykyään kai suurinta osaa naurattaa tämä koska tässä oli kaikki väärin.
Ei muka hedelmiä eikä pähkinöitä? No pähkinöitä syötiin kivikaudella Suomessakin ja hedelmiä aivan varmasti kasvoi ympäri maapalloa, varsinkin lämpimissä maissa.
Ja että silloin muka vedettiin pelkkää lihaa. Ei vedetty. Oikeasti saatettiin olla pitkäkin aika ilman lihaa, joskus sitä saatiin kunnolla. Syötiin mitä saatiin, ei ollut paperilla kirjoitettu että tätä pitää syödä tänään näin paljon ja tuota noin paljon.
Syökää toki edelleenkiin kuin oikea metsästäjä-keräilijä, niin minäkin pyrin syömään. Mutta en kutsu sitä paleoksi. Ja kotitekoinen pizza höttövehnään leivottuna kerran viikossa on herkkua.
Kannattaa kuunnella Yle Areenasta Pieleen mennyt historia- sarjasta jakso urheilu ei ole luonnollista tai jotain sinnepäin. Tutkija käy hyvin läpi miten ihminen ennen eli ja miten nykyään metsästäjä keräilijät elävät.
Paleohassuttelijat olivat siitäkin hauskoja kun he söivät kuten luulivat "paleoihmisten" syöneen, mutta eivät varmasti liikkuneet. Hadza-mies liikkuu päivässä keskimäärin 14 kilometriä, kun taas paleointoilija liikkuu autolla töihin, istuu kahdeksan tuntia, ajaa autolla kotiin, istuu sohvalla lopun päivää, ehkä käy hyvänä päivänä puolen tunnin lenkillä.- Anonyymi
Myös hunajaa jotkut heimot syö ihan urakalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 225091
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r24333- 1011312
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361310Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121220- 931094
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17913viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168855En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61793- 37779