....

5796
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kiva linkki, mutta miksi täällä?

Äänestä

Voi perkele! Vaikka olen periaatteessa vastaan autojen korkeaa käyttövoimaverokohtelua, niin ko. linkissä esitetyt perustelut on SYVÄLTÄ!
Perusteluina esitetään, että mm.
"metsämiehet, maatauden piirissä toimivat pienyrittäjät, poromiehet, hirvimiehet, karavaanarit, hevosalan yrittäjät ja harrastajat ym. joille tällainen kaksikäyttöauto on turvallisin ja edullisin vaihtoehto"
Harrastus kuulkaa maksaa ja töissään autoa käyttävät saavat siirtää kulunsa asiakkaan maksettavaksi, eikö? ja vähentää kulut verotuksessa, eikö?? Ja dieselveron osuus ei voi olla ratkaiseva firmassa, jonka liikevaihto pitää olla yli 100 000 / työntekijä, että sillä on mitään hengissäpysymisen edellytyksiä.

Parempi perustelu olisi esimerkiksi suuret perheet, joille esim. 5 hengen auto on liian pieni, siis jo istumapaikkojen kannalta ja joidenka on pakko ajaa niin paljon, että dieselin käyttö olisi edullisempaa. Autohankinnassa valikoima kun vähenee radikaalisti kun on tarve enemmälle kuin viidelle penkille jolloin jäljelle jäävät ns. tila-autot ja esim. maasturit. Voi tietysti jostain löytyä vielä 505 familia pösöö.

Tällä perusteella väitänkin, että nämä monikäyttöautot voi verottaa ihan samoin perustein kun henkilöautot ja samoin voisi verottaa pakettiautojakin. Mutta sitten verohelpotuksia pitäisi ruveta tulemaan, kun autossa on lisäistuimia. Tai että tällaisen auto kohdalla verohelpotus myönnettäisin tapauskohtaisesti perheen koon mukaan. Tämä olisi perhepoliittisesti järkevää.
Nyt on tilanne se, että suurperheitä rangaistaan käytännössä korotetulla käyttövoimaverolla.

Äänestä
  • Vaikka tarkoitus kyllä olikin provosoiva vai keskustelua aiheuttava. Perustelusi muuten oli mielestäni erittäin hyvä paitsi että perheautoiksi näitä ei ole rakennettu, mutta miksei niitä siihen voisi käyttää.

    Äänestä

  • Eli yli normikokoiset perheet voisivat saada autotukea sossusta sen verran että autoilukulut eivät olisi normiperhettä ratkaisevasti suuremmat. Eli jos on kakaroita tarpeeksi niin voi ostaa auton edullisemmin, vähän niinkuin invaliidit tai taksit.

    Äänestä

jos halutaan, että juttu luetaan sen sisällön takia, niin olisi hyvä laittaa mahd. kuvaava otsikko. En väitä että itse välttämättä tekisin näin, mutta otsikko:... ei voisi vähempää kertoa.
Lukijamäärää voi tietysti nostaa keinotekoisesti laittamalla houkuttelevampi otsikko tyyliin "alastonkuvia Margaret Thatcherista"
http://images.google.fi/images?q=thatcher margaret pictures&hl=fi&lr=&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.... kirjoitti:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000122&posting=22000000004666627

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu