Mikä vika kyseessä??

shithappens

2.9-litrainen CRDi moottori, automaattilaatikolla. Ajettu 270th.

Ei puhaltanu lämmintä vaikka kone oli ajettu lämpimäksi, ja ollut vasta korjaamolla samasta syystä jolloin vaihdettu termostaatti (vaikka edellisessä ei todettu vikaa) ja ilmoitettu että letkuja oli löysällä josta syystä jäähdytinnestettä oli liian vähän, siksi ei lämmennyt. Korjaamolla olikin sitten laitettu jäähdytinnestettä säiliö aivan piripintaan eli 10cm yli sen ylärajan, mutta ei kuulemma haittaa.

Lämpeni välillä jo, mutta tänään taas ei, ja yhtäkkiä kävi niin että kaasu (sähköinen kaasupoljin) ei reagoinut, auto kulki 10km/h. Pääsin tällä ryömintävauhdilla kotiin kun onneksi olin vian alkaessa jo kotinurkilla.

Kun sammutin moottorin haisi hieman palanut, moottorin lämpötila mittarin mukaan ei ollut kuin pikkuisen yli normaalin, puolivälissä kun se normaalisti on ollut hieman alle sen.

Kun yritin kokeeksi käynnistää autoa uudestaan se ei lähtenyt enää käyntiin vaan tärisi ja heilui.

Missä vika oireiden perusteella, kertokaa te tietävämmät?? Korjaamolle tottakai vietävä...

4

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shithappens

      Nyt lähtee käyntiin eikä enää ravista mutta palaneen haju on yhä...

    • makke jam

      99 Prosentin varmuudella sylinterin kansi halki. Ttätä tukee vielä se, kun tiedän mistä koneesta on kyse.

    • on mitä on

      Nuo korealaiset nyt on mitä on.

    • shithappens

      Vai niin. Olen eri mieltä. Korealaiset ovat hyviä autoja. Ja aika aivotonta muutenkin tulla vastaamaan jotain mitä ei kysytä. Niin eihän niitä vikoja tietenkään ole kuin korealaisissa juu. Hah. Pelle.

      Kävi nyt sitten se yhden prosentin mahdollisuus ;) sillä vika oli nokka-akselin asentotunnistimen anturissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4418
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1760
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1751
    Aihe