eikä mitään tuontiruokaa ollenkaan !
Oi kallis kaalimaa
punajuurta, porkkana
4131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
NIINKÖ ?
Todellakin, ei mitään tuontiruokaa ja yllättävän pieneltä pläntiltä lähti valtavasti satoa. Teimme perheen kanssa pienen kasvimaan tontillemme, ruokaa tuli ihan sikana!
Perunaa kylvimme muutaman rivin kaupasta ostamistamme muutamista perunoista, halkaisimme perunat useampaan osaan itujen mukaan, että jokaisessa palasessa oli ituja. Saimme vuoden perunat pieneltä alalta.
Porkkanaa laitoimme useampia vaihtoehtoja, perinteistä, keltaista ja punaista porkkanaa, kasvoivat todella hyvin ja nyt on kellarissa muutama laatikollinen porkkanaa.
Salaattia kasvatimme myös, sitä sitten syötiin pitkin kesää ja vielä syksylläkin ennen pakkasia.
Maissia laitettiin myös kasvamaan ja söimme maissintähkiä syksyllä melkoisen määrän ja annoimme tuttavillekin niitä.
Hernettä oli myös, mutta kyyhkyset ja fasaanit söivät herneet melkein kokonaan, mutta jäi meillekin sentään jotain.
Lapset olivat innoissaan tuosta kasvimaasta ja olivat innolla mukana hoitamassa ja sadonkorjuussa. Perunan kylväminen oli lasten suosikki.
Ensi kesäksi teemme isomman kasvimaan, laitamme lanttua ja punajuurta myös kasvamaan, sekä teemme aidan ympärille, että fasaanit eivät pääse tekemään tuhojaan.
Hyvä kuulla.
Ette sentään kylväneet perunaa vaan istutitte.
Ette te mitään köyhiä ole...köyhä ei voi parvekkelleen perunoita istuttaa.
Jos teillä on varaa taloon, menkää muualle neuvojanne jakelemaan.
Kai tässä istuttelis vaikka mitä jos olis paikka ja jos kunto antais myöten. Puutarhahommia ei reumapotilas paljoa tee.