Vauvalle aivovaurio

Kulttuuri rikastui.

"Ulkomaalaistaustaisen isän mukaan hänen kulttuurissaan vain naiset hoitavat vauvoja."

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288623443359.html
579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kullttuurissamme miehet eivät alennu tekemään töitä; ei kotimaassani eikä täällä Suomessa.

Äänestä
  • Isälle kolme vuotta vankeutta - vauvalle aivovaurio
    Julkaistu: 21.11.2013 13:30

    TUOMIO Isä ravisteli vauvaa, taivutteli jalkoja ja käsiä ääriasentoon ja ruiskutti maitoa nenään.
    Pienen vauvansa pahoinpidellyt 24-vuotias isä tuomittiin kolmen vuoden vankeusrangaistukseen törkeästä pahoinpitelystä. Pahoinpitely aiheutti alle kolmen kuukauden ikäisen vauvalle hengenvaarallisen, vaikean aivovaurion, murtumia sääri- ja kyynärluihin, mustelmia sekä kuristusjäljen kaulalle.

    Teot aiheuttivat vauvalle huomattavaa kipua.

    Isä ravisteli ja heijasi voimakkaasti vauvaansa, roikotti lasta pää alaspäin pitämällä kiinni vauvan jaloista, taivutteli lapsen käsiä ja jalkoja ääriasentoon. Isä ruiskutti maitoa lapsen nenään. Lapsen pää iskeytyi myös makuuhuoneen oveen, kun lapsi oli isän sylissä ja isä puhelimessa.

    Törkeän pahoinpitelyn maksimirangaistus olisi ollut 10 vuotta vankeutta. Isän rangaistusta mitatessaan käräjäoikeus otti huomioon isän kuulovamman sekä mielentilatutkimuksessa todettu impulssikontrollin häiriöt. Isällä oli alttiutta vihan ja väkivallan purkauksiin, taipumus toimia hetken mielijohteesta ja kyvyttömyys pitää yllä toimintaa, joka ei tuota välitöntä palkkiota.

    Oikeuden mukaan isän kuurous vaikutti niin, ettei hän pystynyt kuulevan henkilön tavoin täysin ymmärtämään lapsen itkulla ilmaisevaa hätää ja tuskaan. Isä jatkoi lapsen kaltoin kohtelua, josta seurasi mm. luunmurtumia ja kallonsisäisiä vuotoja.

    Tekohetkellä isä oli syyntakeinen.

    Lapsen pahoinpitely jatkoi noin kaksi viikkoa viime vuonna. Oikeuden mukaan se oli tahallista.

    Isä oli aluksi haluton hoitamaan lasta ja koki sen jopa pelottavaksi. Hän osallistui vauvan hoitoon vaimon vaatimuksesta. Ulkomaalaistaustaisen isän mukaan hänen kulttuurissaan vain naiset hoitavat vauvoja.

    Oikeuden mukaan isän haluttomuus lapsen hoitoon on voinut vaikuttaa siihen, että hän kohteli vauvaa vaarallisella tavalla.

    Isän mukaan hän taivutteli vauvan jalkoja ja käsiä, jotta lapsesta tulisi vahva.

    Äänestä

Eikä kauan mene kun tuokin kirjoittelee rot in pieces viestejä.

Hihii miten kaunis yhteiskunta meillä. Halkean ihastuksesta.

.....

Oksennan.

Äänestä

Mitä muuta ÄO 65,lta voisi odottaa.

Äänestä

Tarkki tuomittiin elinkautiseen kun ei estänyt naisen pahoinpitelyä ja oli mukana sitomassa. Tuo nainen on varmasti nähnyt pahoinpitelyt eikä ole tehnyt mitään, ehkä pahoinpidellyt itsekin, mutta naista ei syytetä mistään. Aina sama juttu, mies tuomitaan myös jos nainen syyllinen, mutta naista ei koskaan jos mies syyllinen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kunniakansalaiset kirjoitti:

Kulttuuri rikastui.

"Ulkomaalaistaustaisen isän mukaan hänen kulttuurissaan vain naiset hoitavat vauvoja."

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288623443359.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu