Kauhavan valtuusto ottaa pian kantaa kuntarakenneselvitykseen. Oletteko valmiita maksamaan Evijärven ja Lappajärven kulut tulevaisuudessa? Molemmissa kunnissa väki vähenee ja vanhenee kovaa vauhtia ja yritystoiminta on vähäistä.
Kannattaako meidän lähtiä tuonne idän suuntaan, jonne ei ole mitään luonnollista työpaikkalikennettä ja em. kuntien väki ei osta meiltä mitään?
Kannattaako meidän lähtiä tuonne idän suuntaan, jonne ei ole mitään luonnollista työpaikkalikennettä ja em. kuntien väki ei osta meiltä mitään?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Järvikylissä syödään särkiä ja meillä lihaa. Ainut järkevä kuntaliitos voisi muodostua Lapuan kanssa, joka olisi riittävä vastavoima maakunnan keskukselle.
Tää perkö ainakin on sitä mieltä että itään täytyy suuntatua ja kovaa vauhtia.
Kommari ilmeisesti kun on sitä mieltä ja Ladojen kanssa häärää.
Kova poju mielestään ja kauhavan puolella.
Tälläiset perköt saa mennä sinne, mistä ovat tulleetkin!
Jos Evijärvi ja Lappajärvi meihin liitetään, saamma kustannuksia lisäävät kumppanit loppuiäksemme, ne kuuluvat Alajärveen, joka jää muutenkin liian pieneksi väkimäärältään!
Kauhava se varsinainen rupukunta- syö huomattavasti enemmän kuin tienaa. Valtio tukee kauhavaa n.10 000/asukas ylimääräistä joka vuosi. Ja nuo rahat tulee pääasiassa pääkaupunkiseudulta ja parista muusta isommasta kaupungista.
Missä kepulla valta, niin huonosti siellä menee.
Mitä tuo ylimääräiset 10.000/ asukas on? Sehän tietäisi rahassa 170.000.000 euroa, sillähän tekisi muutaman sillan joka vuosi?
Että koulutko pois ja sairaat ja vanhukset hoitamatta, kun vain saadaan SILTA!?