Mielipiteitä,kokemuksia Yrittämisestä

Olen tässä miettinyt jos alottaisin yrittämisen?Kovasti vaan mietityttää että onko riski kannattavaa tällä hetkellä.....Yritysmuoto olisi pienimuotoista hotelli tarjontaa,tilausravintola ja juhlapaikka vuokrausta.Asia tosiaan mietintä asteella mutta kovasti tekisi mieli lähteä yrittämään.Onkohan alalla kysyntää?Kaikki tiedot ovat tervetulleita ja mielipiteet,ottakaa ihmeessä kantaa!
4156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Etsi ensin yksikin hyvin kannattava ravintola- ja majoitusliike. Käväise tämän omistajan juttusilla ja päätä vasta sitten haaveesi.

Kysy montako vuosikymmentä meni töitä ilman lomia, ennen kun sai bisneksen toimimaan kyseisellä tavalla.

Siis, jos haluat menettää omaisuutesi ja tulevaisuutesi, niin ryyppä se mielummin. On näet paljon hauskempi tapa päästä samaan lopputulokseen kuin perustamalla kyseinen yritys.

Äänestä

Yrittäjänainen? et ole varma sukupuolestasi? no, jos nyt olet kuitenkin nainen niin eikö naisten pitäisi pysyä kotiäiteinä tai sitten jotain mattojenvalmistusta. no ehkä leivonnaisten tekoa?

Äänestä

>>Asia tosiaan mietintä asteella mutta kovasti tekisi mieli lähteä yrittämään.Onkohan alalla kysyntää?>>

Alalla on paljon kysyntää ja alalla on sitäkin enemmän tarjontaa?

Kerro muutamalla lausella, että millaisilla markkinointitoimilla, kuinka aggressiivisesti ja kuinka päättäväisesti olet valmis rehkimään?

Miten monta kertaa vuodessa jaksat ja luonnollasi uskallat käydä jakamassa 1.000 ovella omia mainoslappujasi? Oletko uskalias soittamaan joka päivä 10..15 markkinointipuhelua ja tarjoamaan palveluksiasi?
Miten monta vuotat olet valmis nykyisten säästöjesi voimin tappelemaan itsellesi elintilaa tuolla toimialueella?

Joka vuosi monet hotelli-ravintola-alalla aloittavat, ja useat myös menestyvät, mutta taitaa olla yli puolet jotka saavat kuitenkin takkiinsa. Asiakkaista ja heidän tulemisistaan paikalle käydään kovaa, vuodesta toiseen jatkuvaa kisaa.

Äänestä

Jos et yhtään tiedä onko k.o alalla kysyntää olet jo niin täysin ulkona, että unohda yrittäminenennen kuin tajuat enemmän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yrittäjänainen? kirjoitti:

Olen tässä miettinyt jos alottaisin yrittämisen?Kovasti vaan mietityttää että onko riski kannattavaa tällä hetkellä.....Yritysmuoto olisi pienimuotoista hotelli tarjontaa,tilausravintola ja juhlapaikka vuokrausta.Asia tosiaan mietintä asteella mutta kovasti tekisi mieli lähteä yrittämään.Onkohan alalla kysyntää?Kaikki tiedot ovat tervetulleita ja mielipiteet,ottakaa ihmeessä kantaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu