CTEK

Onko kellään kokemusta autoon kiinteästi asennettavasta akkulaturista CTEK 3.6A.
Miten asennus tehdään ja onko laturi toiminut kunnolla?
5286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

asennus tehdään asentamalla laturi autoon ja kytkemällä johdot.laturi on toiminut ihan hyvin yli kaksi vuotta.

Äänestä
  • haista

    Äänestä

Mulla kyllä CTEK, mutta erityyppinen. On kaksi asiaa jotka huomioitava. Ensiksi, tuota laturia ei saa asentaa autoon kiinteästi, eli ruuvaamalla johonkin kiinni. Silloin ei ole kysymyksessä kiinteä asennus, kun ruuvaat en kiinni jollekin peltilevylle kiinni, ja peltilevyn puolestaan koukkukiinnityksellä mieluiten auton sisälle. Ideana tässä se, että saat sen irti ilman työkaluja, silloin ei ole kiinteä asennus. Toinen huomioitava on se, että laturi lähtee lataamaan aina kun se saa virtaa, ettei tarvitse laturista aina painelle jotain nappia ennen kuin lähtee lataamaan. Minun 10A CTEK toimii juuri näin, mutta tuosta pikku CTEKISTÄ en tiedä.

Äänestä

Minullakin on tuo pikku cetekki, sehän toimii missä vaan, mökilläkin missä ei ole tolppasähköä, pieni invertteri joka saa tupakansytyttimestä sähköä ja sillä sitten tuota laturia ruokkii, jo vain toimii.

Äänestä
  • Ei nyt kannata ainakaan samaa autoa ladata tupakansytyttimen kautta..

    Jos autossa on Defan tai Calixin moottorilämmitin, niin niiden rinnalle voi asentaa myös ko.valmistajien automaattilaturit. Akku latautuu silloin aina milloin moottoriakin lämmitetään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Akkulaturi kirjoitti:

Onko kellään kokemusta autoon kiinteästi asennettavasta akkulaturista CTEK 3.6A.
Miten asennus tehdään ja onko laturi toiminut kunnolla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu