Otin jälkiehkäisyn viikko sitten juuri menkkojen jälkeen. Harrastin 4päivää sitten suojaamatonta keskeytettyä yhdyntää(mies ei tullut sisääni) ja 3pv sitten alkoi kuukautiset. Onko mahdollista että olen silti raskaana? Ja tämä outo viikon jälkeen uusiutuva kuukautisvuoto on jotakin muuta ja voin olla raskaana?
Mahdollisuus raskauteen?
Raskaanako
766
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Voit olla raskaana. Miksi ihmeessä ilman ehkäisyä jos raskaaksi et halua tulla??
Vuoto on voinut olla sivuvaikutus je-pilleristä.
Testin tekoon, sitten aikanaan, eli lasket tuosta yhdynnästä 19 vrk ja teet testin.
Olimme todella humaltuneita niin tosiaan ehkäisy jäi käyttämättä. Ja niin olen lukenut tosiaan että on sivuvaikutus varmasti mutta hyvällä tuurilla nämä saattoivat olla pilleristä erittäin sekaisin menneet kuukautiset. Voinko aloittaa epillereitä ennen kuin selvitän olenko raskaana? Aloittaisin ne ensimmäistä kertaa elämässäni.
Melkein enemmän olisin huolissani taudeista :O
Et todellakaan voi aloittaa ennen kuin raskaus on poissuljelttu. Ja muutenkin, saadaksesi ehkäisyvarmuuden pillereistä ne tulee aloittaa tiettyyn aikaan
Tosiaan, sp-tautitesteihinkin, aikanaan, vielä on liian aikaista
Olemme seurustelleet noin vuoden ja taudit on testattu ja poissuljettu
Minulla on 10.12.-13 ehkäisyneuvola johon olen menossa epillereiden aloituksen vuoksi. Minun todennäköisesti täytyy siis mainita että olen ottanut 2je.pilleriä tämän vuoden sisällä ja nyt minulla on mahdollisuus raskauteen. Vai miten asia kannattaisi kertoa? Olen peloissani ja ensimmäistä kertaa menossa koko neuvolaan.
Kyllä sun kannattaa mainita että oot joutunut ottaa jälkiehkäisypillereitä.Miksi et voisi kertoa.Ei ne siellä ehkäisyneuvolassa sua hengiltä syö.Ainakin Lahdessa on mukavat työntekijät ehkäisyneuvolassa.Kannattaa olla rehellinen.Yhdynnästä on sen verran vähän aikaa ettei raskaustestiä kannata vielä sun kotona tehdä.Testinhän voi tehdä aikaisintaan 19 vrk yhdynnästä.