Helluntailainen todistaa kielilläpuhumisestaan

dr. jekyll

Rukouksessa kotona yksinollessa aloin puhumaan kielillä. En päässyt niinkuin jostain vallasta pois, sitä kesti muutamia minuutteja ja tahtomattaan huutamalla lopuksi puhuin. Ennen tuota tapahtumaan jokin lähestyi minua. Miksi jouduin tuohon tilaan josta en meinannut päästä pois?
Menin sitten helareiden rukouskokoukseen, siellä eräs veli piti puhetta. Puheen aikana kolme eri kertaa alkoi tulla sitää samanlaista kamppailin vastaan.

Tälläiset on hyvin vaikeita ymmärtää. Miksi jouduin jonkun valtaan?

6

84

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei hjyvä

      Mohikaani 27
      7.4.2009 15:04
      -1
      Sulje
      Miksi ihmeessä sinun piti
      mennä psykiatrille, kun sait , jos nyt sait, Pyhän Hengen kasteen?

      * Minä vaan en voi tuota käsittää Pyhän Hengen työksi, noita kokemuksiasi?

      Veli veljeä vastaan.

    • Mikähän henki?

      1. Kor. 14
      32 Ja profeettain henget ovat profeetoille alamaiset; sillä ei Jumala ole epäjärjestyksen, vaan rauhan Jumala. Niinkuin kaikissa pyhien seurakunnissa
      39 Sentähden, veljeni, harrastakaa profetoimista älkääkä estäkö kielillä puhumasta. Mutta kaikki tapahtukoon säädyllisesti ja järjestyksessä.

    • helluntaikokous?
      • Kyllä oli aika mielipuolista menoa tuossakin helluntaikokouksessa. Tätä mielipuolisuutta ollaan nyt Suomeenkin voimakkaasti levittämässä eri helluntaiseurakuntien taholta. Nyt tarvitaan varoittajia tuosta eksytyksestä. Helluntaikirkkokehitys on tuomassa uutta tulta seurakuntiin kaikista laajimmin, vaikka muka Ristin Voiton kautta tuomitseekin milloin TV7:n, milloin muut. Käykää perinteiset helluntailaiset vastustamaan kaikkea uutta hurmahenkisyyttä, jotta edes jotenkin säilyttäisitte puhtaan maineen tässä asiassa.


    • What is glossolalia?

      Answer: Glossolalia, a phenomenon sometimes referred to as “ecstatic utterances,” is the uttering of unintelligible, language-like sounds while in a state of ecstasy. Glossolalia is sometimes confused with xenoglossia, which is the biblical “gift of tongues.” However, whereas glossolalia is babbling in a nonexistent language, xenoglossia is the ability to speak fluently a language the speaker has never learned.

      Simply put, the practice of glossolalia is not the biblical gift of tongues. Paul made it clear that the chief purpose of the gift of speaking in tongues was to be a sign for those who did not believe and to spread the good news, the gospel of Christ (1 Corinthians 14:19, 22).

      http://www.gotquestions.org/glossolalia.html

      Helluntailainen (ns. 'A.Kukkula' -malli) edustaa ei-raamatullista pulputus-glossolaliaa, jolla ei ole mitään tekemistä Pyhän Hengen kanssa.

      Oikea kielilläpuhumisen armolahja on Pyhän Hengen vaikuttama siunaus, jonka saamiseen ei kuulu ekstaattinen tai muu psyykinen kiihottaminen.

    • Eenokki 12

      Se itsensä kiihottaminen merkitsee kuinka paljon he rakastavat per´´kelettä.
      Kun Pyhä Henki antaa lahjansa siinä on mukana monia muita vastausta Jumalalta lahkolaisia vastaan jotka ovat saaatanan palvelijoita.
      Näin se on nähtynä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      138
      887
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      657
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      588
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      553
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      57
      509
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      478
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      472
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      24
      445
    Aihe