Rukouksessa kotona yksinollessa aloin puhumaan kielillä. En päässyt niinkuin jostain vallasta pois, sitä kesti muutamia minuutteja ja tahtomattaan huutamalla lopuksi puhuin. Ennen tuota tapahtumaan jokin lähestyi minua. Miksi jouduin tuohon tilaan josta en meinannut päästä pois?
Menin sitten helareiden rukouskokoukseen, siellä eräs veli piti puhetta. Puheen aikana kolme eri kertaa alkoi tulla sitää samanlaista kamppailin vastaan.
Tälläiset on hyvin vaikeita ymmärtää. Miksi jouduin jonkun valtaan?
Helluntailainen todistaa kielilläpuhumisestaan
6
75
Vastaukset
- ei hjyvä
Mohikaani 27
7.4.2009 15:04
-1
Sulje
Miksi ihmeessä sinun piti
mennä psykiatrille, kun sait , jos nyt sait, Pyhän Hengen kasteen?
* Minä vaan en voi tuota käsittää Pyhän Hengen työksi, noita kokemuksiasi?
Veli veljeä vastaan. - Mikähän henki?
1. Kor. 14
32 Ja profeettain henget ovat profeetoille alamaiset; sillä ei Jumala ole epäjärjestyksen, vaan rauhan Jumala. Niinkuin kaikissa pyhien seurakunnissa
39 Sentähden, veljeni, harrastakaa profetoimista älkääkä estäkö kielillä puhumasta. Mutta kaikki tapahtukoon säädyllisesti ja järjestyksessä. - helluntaikokous?
Kyllä oli aika mielipuolista menoa tuossakin helluntaikokouksessa. Tätä mielipuolisuutta ollaan nyt Suomeenkin voimakkaasti levittämässä eri helluntaiseurakuntien taholta. Nyt tarvitaan varoittajia tuosta eksytyksestä. Helluntaikirkkokehitys on tuomassa uutta tulta seurakuntiin kaikista laajimmin, vaikka muka Ristin Voiton kautta tuomitseekin milloin TV7:n, milloin muut. Käykää perinteiset helluntailaiset vastustamaan kaikkea uutta hurmahenkisyyttä, jotta edes jotenkin säilyttäisitte puhtaan maineen tässä asiassa.
- What is glossolalia?
Answer: Glossolalia, a phenomenon sometimes referred to as “ecstatic utterances,” is the uttering of unintelligible, language-like sounds while in a state of ecstasy. Glossolalia is sometimes confused with xenoglossia, which is the biblical “gift of tongues.” However, whereas glossolalia is babbling in a nonexistent language, xenoglossia is the ability to speak fluently a language the speaker has never learned.
Simply put, the practice of glossolalia is not the biblical gift of tongues. Paul made it clear that the chief purpose of the gift of speaking in tongues was to be a sign for those who did not believe and to spread the good news, the gospel of Christ (1 Corinthians 14:19, 22).
http://www.gotquestions.org/glossolalia.html
Helluntailainen (ns. 'A.Kukkula' -malli) edustaa ei-raamatullista pulputus-glossolaliaa, jolla ei ole mitään tekemistä Pyhän Hengen kanssa.
Oikea kielilläpuhumisen armolahja on Pyhän Hengen vaikuttama siunaus, jonka saamiseen ei kuulu ekstaattinen tai muu psyykinen kiihottaminen. - Eenokki 12
Se itsensä kiihottaminen merkitsee kuinka paljon he rakastavat per´´kelettä.
Kun Pyhä Henki antaa lahjansa siinä on mukana monia muita vastausta Jumalalta lahkolaisia vastaan jotka ovat saaatanan palvelijoita.
Näin se on nähtynä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986168KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495637Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071798- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801287- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331058