Ei kannata menettää luottotietoja. Heh hah.
Itsellä on ulosotossa noin 10000e ja asuntoa ei saa vaikka sosiaalitoimistosta on kirjoitettu 2 kuukauden vakuuvuokraan maksusopimus ja rahat riittäisivät vuokran maksuun itse. Heti kun kuulee että luotottiedot ovat menneet niin yhtäkkiä asunto onkin jo varattu tai maksusitoomusta ei hyväksytä vaan se pitää maksaa " tilisiirtona " itse johon sosiaalitoimisto ei voi suostua, kaikkiin hakemuksiin ei edes vaivauduta vastaamaan.
Yksityiseltäkään ei saa sillä kuka hullu ottaisi luottiedottoman sellaisen yli jolla ei ole merkintöjä?
Pitäisi olla varmaan nainen ja synnyttää vauva tai kaksi niin heti löytyisi asunto varmaan.
Luottotiedot ja asunnon saaminen
20
385
Vastaukset
- stadinkämppä
Minä sain muutama vuosi sitten kaupungin asunnon, vaikka luottotiedot miinuksella. Sitä en tiedä, vaikuttiko asunnon saamiseen se, että mulla oli työpaikka. Ehkä kaupungin asuntoihinkin nykyisin ollaan kriittisempiä valittaessa asukkaita ja luottotiedoton jätetään valitsematta, en tiedä nykyistä käytäntöä.
- nainenpaksuna
Rupea naiseksi ja maha paksuksi, saat heti asunnon
- Näin se vain on
Asuntola tai yömaja on tuollaisille oikea majapaikka. Miksi kukaan aloittajalle vuokraisi kun kunnon ihmisiä, sellaisia jotka hoitavat asiansa, on tulossa vaikka millä mitalla.
- notnisti666
Oikea kysymys on miksi kukaan " kunnollinen " ihminen asuisi vuokralla sillä se on kalliimpaa kuin oman asunnon ostaminen?
Vuokra asunnot ovat nistien läävöjä - Valuuttaa löytyy.
notnisti666 kirjoitti:
Oikea kysymys on miksi kukaan " kunnollinen " ihminen asuisi vuokralla sillä se on kalliimpaa kuin oman asunnon ostaminen?
Vuokra asunnot ovat nistien läävöjäNäköjään olette nistejä ja läävän asukkaita kaikki, viihtymässä tällä palstalla :D
Kunnon kansalainen ja omakotitalon omaava, mahdollisesti töissä käyvä taikka kotihuora(rouva) ei mätäne suomi24 keskusteluihin.
Tahi jos käy, osaa kirjoittaa ja käyttäytyä asiallisesti. Täällä on alistamisen tahto päällimmäisenä mentaliteettina.
Asun ulkomailla, olen eläkkeellä.
- qsönm
Kyllä jotkut kunnat/kaupungit edelleen voivat vuokrata asunnon luottotiedottomalle, mutta luottotietomerkintä ei saa olla maksamattomasta vuokrasta! Jos on jäänyt vuokria rästiin ja ne ovat edelleen maksamatta ei kyllä kämppää saa misdtään.
- 3434343434343434
Ei kyllä saa, jatkoin soittelua tänään ja muutama löi luurin korvaan.
On selvää että luottotiedoton ei saa asuntoa ellei osta omakotitaloa käteisellä.
Vuokranantajat eivät halua ottaa riskiä luottotiedottoman kanssa sillä jos ei maksa vuokria voi häätöprosessi oikeudenkautta kestää jopa 3-4 kuukautta, ja tämän ajan henkilö asuisi ilmaiseksi asunnossa. - 1+2
3434343434343434 kirjoitti:
Ei kyllä saa, jatkoin soittelua tänään ja muutama löi luurin korvaan.
On selvää että luottotiedoton ei saa asuntoa ellei osta omakotitaloa käteisellä.
Vuokranantajat eivät halua ottaa riskiä luottotiedottoman kanssa sillä jos ei maksa vuokria voi häätöprosessi oikeudenkautta kestää jopa 3-4 kuukautta, ja tämän ajan henkilö asuisi ilmaiseksi asunnossa.Asunnon saa vaikka ei luottotiedot olekkaan kunnossa, asunut itekkin 4eri asunnossa 6vuoden aikana ilman luottotietoja.
Helppoa se ei ole muttei mahdotonta. - Näin se vain on
1+2 kirjoitti:
Asunnon saa vaikka ei luottotiedot olekkaan kunnossa, asunut itekkin 4eri asunnossa 6vuoden aikana ilman luottotietoja.
Helppoa se ei ole muttei mahdotonta.Ei luottotiedottomille paskasakille kukaan järkevä vuokranantaja vuokraa. Jättävät vuokrat pystyyn, hajottavat asunnon, ei kiitos.
- tervetuloa tänne
Meidän kunnassa saa luottotiedoton kunnan kämpän, eikä ole läävä, vaan rivari saunalla ja isolla takapihalla. Naapurit ihan työssäkäyviä ihmisiä. Itse en tällä hetkellä koska olen vauvalomalla
- free-your-mind
Siskollani on lukuisia asuntoja ja vuokralaisia ja sossun syrjäytyneet asiakkaat ovat parhaimpia vuokralaisia, niiltä kun ne vuokranmaksut tulee ajallaan kuin apteekin hyllyltä. Pienituloiset ovat hankalampia, vuokrat laahaa koko ajan jäljessä.
Yksi tuttava harkitsi jonkun remontoimattoman yksiön ostamista pilkkahintaan ja sen vuokraamista jollekin vanhalle juopolle, jonka vuokran maksaa sossu. Kivasti saisi lainaa lyhennettyä muutaman vuoden ajan ja sitten vain remontoida huusholli ja myydä kalliilla. - Käteinen pätee aina
Ei minulta kysynyt kukaan luottotietoja, kun viimeksi pari vuotta sitten ostin asunnon. Myin jonkin verran osakkeita ja maksoin hinnan tilisiirrolla.
- Käteinen
Mitä käteistä se on jos maksat tilisiirrolla? Nyt ei käteisellä osteta juuri mitään, että vaan tiedoksi. Käteinen tuntuu olevan ihan kirosana, pankit ei huoli isompaa summaa tilille, kun epäillään rahanpesua. Kaverille tuli käteistä muovikassillinen, kun myi kiinteistön venäläisille ja nyt siitä rahasta on tosi ongelma, kun se ei "kelpaa" kenellekään. Tietty jakamalla sen kassillisen kaikenmaailman pummeille se menisi, mutta ihan oikeesti sillä on aika vaikea ostella mitään suurempaa, vaikka nyt asuntoa, kun pitäs näkyä se tilisiirto ja sitä siitä muovikassiliesta ei saa tehtyä.
Minäkin ennen luotin käteiseen, mutta nyt on pakko kierrättää kaikki pankkitilin kautta, että voi ostaa jotain. - hmmm...
Käteinen kirjoitti:
Mitä käteistä se on jos maksat tilisiirrolla? Nyt ei käteisellä osteta juuri mitään, että vaan tiedoksi. Käteinen tuntuu olevan ihan kirosana, pankit ei huoli isompaa summaa tilille, kun epäillään rahanpesua. Kaverille tuli käteistä muovikassillinen, kun myi kiinteistön venäläisille ja nyt siitä rahasta on tosi ongelma, kun se ei "kelpaa" kenellekään. Tietty jakamalla sen kassillisen kaikenmaailman pummeille se menisi, mutta ihan oikeesti sillä on aika vaikea ostella mitään suurempaa, vaikka nyt asuntoa, kun pitäs näkyä se tilisiirto ja sitä siitä muovikassiliesta ei saa tehtyä.
Minäkin ennen luotin käteiseen, mutta nyt on pakko kierrättää kaikki pankkitilin kautta, että voi ostaa jotain.Vaikka veisi kassillisen käteistä pankkiin niin ei ongelmaa. Sinun kaverillasi kappakirjat, kuitit ja lainhudatukset kiinteistön myymisestä. Toinen asia jos vie suuria summia ilman selvitystä pankkiin ...
- Käteinen
hmmm... kirjoitti:
Vaikka veisi kassillisen käteistä pankkiin niin ei ongelmaa. Sinun kaverillasi kappakirjat, kuitit ja lainhudatukset kiinteistön myymisestä. Toinen asia jos vie suuria summia ilman selvitystä pankkiin ...
Lähde vaan viemään pankkiin kassillinen rahaa, niin eipä onnistu niin vaan. Ennen onnistui, mutta nyt on mennyt tiukaksi. Ennen oli ennen ja silloin sai tilinkin Hessu Hopolle taikka Aku Ankalle, mutta ei nyt. Vaikka kaverilla on kauppakirjat ja muuten asiat kunnossa, niin venäläisiltä saatu muovikassillinen rahaa ei kelpaa pankkiin.
Itse otin aina käteistä vastaan, kun myin kalliita autoja ja kiinteistöjä. mutta nyt täytyy olla tarkkana, pankit pelkää nyt niin paljon rahanpesua. Pakkohuutokaupatkin siirtyneet muoviin taikka pankkishekkiin taikka paikan päällä tehtyyn tilisiirtoon.
- Joo ei tosiaa
Omakin asunto on ongelmallinen, jos luottotiedot ovat punaisella, taloyhtiö vaatii takaajat yhtiövastikkeille ja muille maksuille.
Riittääkö takuuksi se, jos asunnon ostaja maksaa yhtiövastikkeet riittävän pitkäksi aikaa etukäteen ... tai vuokralainen vaikkapa kahden vuoden vuokran kerralla?
- Ei välttämättä
piruitte kirjoitti:
Riittääkö takuuksi se, jos asunnon ostaja maksaa yhtiövastikkeet riittävän pitkäksi aikaa etukäteen ... tai vuokralainen vaikkapa kahden vuoden vuokran kerralla?
Senhän päättää taloyhtiön hallitus, että riittääkö osakkeenomistajan etukäteen maksama vai pitääkö silti olla takaajat. ja on taas ihan vuokran-antajasta kiinni, että ottaako vuokralaiseksi luottotietonsa punaiselle menettäneen. Minä en ota vuokralaiseksi tälläisiä, joiden kanssa pitää alkaa vääntämään jotain järjestelyjä, saavat asua jonkun toisen asunnossa, ei meidän. Hukkaukot on aina hukkaukkoja.
- älytöntä touhua
Pääkaupunki seudun asuntojonossa on 25 000 ihmistä, maahanmuuttajat saavat asunnot ebsimmäisinä ja tällä "maahanmuutolla" asunnot loppuvat kohta kesken, jo nyt esim. somaleita on asutettu yksityisten vuokraamiin kalliisiin asuntoihin joihin Suomalaisella köyhällä ei ole vara muuttaa. Sossu maksaa somalien vuokrat joten se on varmaa tuloa vuokranantajalle, sossuhan maksaa suurimman osan suomen somalien eläömästä muutenkin, somalien tarvitsee vain piereskellä ja rötöstellä ja rahaa tulee. Näillä somali loisilla ei ole aikomustakaan lähteä Suomesta kotimaahansa vaikka siellä on rauha ja toimiva hallitus, nehän jputuisivat siellä töihin ja sehän ei loispummi somaleille käy.
- järkevämpipalikka
Olisi kannattanut maksaa ne laskut niin ei olisi ongelmaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131354Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2511289- 1051085
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1171010- 52636
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä142599- 52562
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala368538Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52495- 71473