Eturauhasesta ja muustakin.

Olen 64v. mies. Eturauhasen liikakasvuun Tamsulosiinihydrokloridi Orion 0,4 mg,
yliaktiivisen virtsarakon hoitoon Vesicare 5 mg. Erektio tulee harvoin ja mielenkiinto
sukupuoliyhdyntään hävinnyt. Joskus käsin tyydytyksen yhteydessä saan orgasmin tunteen mutta siemennestettä ei juurikaan tule tippaakaan. joskus tulee minimalisen vähän ja siinä on verta runsaasti. Olen käynyt Urologilla joka on nämä lääkkeetkin määrännyt ja maininnut siemennesteessä olevasta verestä, hänen mielestä tämä on normaalia ja puuttuvasta siemensyöksystä sanoi että näiden lääkkeiden vaikutuksesta menee virtsarakkoon ja poistuu sitten virtsatessa.
Voisikohan olla näin että olen turhaan huolissani vaivoistani?
210108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Lääkärini ei ole löytänyt toimivaa lääkettä tiheen virtsaamispakkoon. Nykyisin käytössä Duodart 0.5. Tässäkin lääkkeessä on tammsulosiinihydrokloridia. Lääke on vielä kallis kun korvaavaa oheislääkettä ei vielä ole.
Eturauhaselle on suoritettu n. 10v sitten höyläyshoito. Hyvin harvoin olla pissaamatta edes 3h.

Hyvin erikoinen "löytö" - jäisten pakastemustikoiden syönti stimuloi muutenkin, bonuksena parempi paine virtsatessa. Pari dl riittää päivittäin.

Äänestä
  • Siis mistä kysymys? Pari dl virtsaa vai mustikoita? Mitä stimulaatiota siitä seurasi?
    Ja parempi paine eli kovempi pissahätä kolmen tunnin välein? Ei hyvältä kuulosta...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pikku tippa kirjoitti:

Olen 64v. mies. Eturauhasen liikakasvuun Tamsulosiinihydrokloridi Orion 0,4 mg,
yliaktiivisen virtsarakon hoitoon Vesicare 5 mg. Erektio tulee harvoin ja mielenkiinto
sukupuoliyhdyntään hävinnyt. Joskus käsin tyydytyksen yhteydessä saan orgasmin tunteen mutta siemennestettä ei juurikaan tule tippaakaan. joskus tulee minimalisen vähän ja siinä on verta runsaasti. Olen käynyt Urologilla joka on nämä lääkkeetkin määrännyt ja maininnut siemennesteessä olevasta verestä, hänen mielestä tämä on normaalia ja puuttuvasta siemensyöksystä sanoi että näiden lääkkeiden vaikutuksesta menee virtsarakkoon ja poistuu sitten virtsatessa.
Voisikohan olla näin että olen turhaan huolissani vaivoistani?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu