Lopullsisen kuoleman fobia

Lasit pois silmiltä

Himouskovaisilla kuten tämän palstan (jaaakobn Sepä Se jne) Edelleen on ihan selvästi lopullisen kuoleman fobia. Eli se totuus että kun ihminen kuolee hän lakkaa olemasta. Siksi he turvautuvat valheellisiin uskontoihin jotka ovat ihan järjettömiä. Raamattu on täysin epälooginen ja järjetön..mutta heillä onkin sellaiset "vaaleanpunaiset Uskonto lasit" päässä jonla läpi ei nähdä näitä epäloogisuuksia vaan kaikki raamatussa on heille järkeenkäypää. Nämä lasit näyttävät olevan kaksitehoiset koska tieteellisestä evoluutiosta nähdään olemattomia virheitä ja epäloogisuuksia.
Tälläiset ihmiset eivät osaa nauttia elämästä täysillä ja kyllähän siitä pitää nauttia koska vain kerran eletään. Ja ei..sen ei tarvitse tarkoittaa julmuuksia toisia ihmisiä kohtaan tai moraalittomuutta:)
Uskovaiset sanovat että jos ei ole jumalaa ja kuolemanjälkeistä elämää niin meillä ei ole tarkoitusta..onhan meillä tarkoitus silti..jatkaa sukuamme ja onhan sekin jo tarkoitus että elää mukavan ja onnellisen elämän.
Riisukaa ne lasit silmiltä ja nauttikaa.

10

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epäjumalienkieltäjä

      Saksalainen 1800-luvulla elänyt filosofi Ludwig Feuerbach totesi terävästi: Kuoleman pelko on kaikkien uskontojen äiti.

      • lkilikili

        https://www.google.fi/search?q="depopulation should be the highest"&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:fi:official&client=firefox-a&gws_rd=cr&ei=_8OXUqPTDMSj4gT1hYHQDQ

        "Depopulation should be our highest priority towards the Third World" (HK)

        Evoluution suuntaviivat asetettu.


    • kvasi2

      Kuolema on hieman kuin nukahtaminen. Sitten taas aamulla herää.

      • tieteenharrastaja

        Tai jos ei, niin ei tunnu missään.


      • kvasi2
        tieteenharrastaja kirjoitti:

        Tai jos ei, niin ei tunnu missään.

        Vielä vähemmän tuntuisi, jos ei olisi herännyt ensimmäistäkään kertaa.


      • tieteenharrastaja
        kvasi2 kirjoitti:

        Vielä vähemmän tuntuisi, jos ei olisi herännyt ensimmäistäkään kertaa.

        Ei, kun ihan yhtä vähän. Tuntumiseen tarvitaan herääminen.


    • Hieman täydentäen vanhahkoa tokaisua monimerkitykselisesti: Juoksuhaudoissa ei ole ateisteja eikä haudoissa ole uskovaisia.

    • Pakstori

      Sinä lähestyt ongelmaa nyt niin, että Jumalaa ei ole olemassa. Mutta koska hän ON, hän on ilmoittanut, kuinka ihminen voi pelastua iankaikkiselta kadotukselta.
      Jos ihminen ei varaudu Jumalan vaatimukaseen ottaa vastaan Jeesuksen sovitusta, ja oman elämänsä synnittömyyttä jatkossa, hän tuhoutuu Hellvetissä.
      Ei ole viisaan ihmisen toimia, jättää huomiotta Jumalan vaatimusta, kuinka pelastua. Elät vain maksimissaan muutaman miljardi sekuntia, ja jos sen lopputulos oli se, että kyllä hetken nautit elämästäsi, mutta tuohouduit lopuksi iankakkiseen kadotukseen, turhuutta oli koko elämäsi.

      Miettikää: Kannattaako jättää huomiotta, Jumalan vaatimus synnittömästä elämästä, jossa veljeä ei pilkata, eikä tietenkään systeriä, vai jäädäkö mielettömän tavoin vain "nauttimaan elämästä"; jonka loppu voi olla vain iankaikkinen kadotus Hellvetissä?

    • Pakstori

      Lainaa: Lasit pois silmiltä
      Uskovaiset sanovat että jos ei ole jumalaa ja kuolemanjälkeistä elämää niin meillä ei ole tarkoitusta..onhan meillä tarkoitus silti..jatkaa sukuamme ja onhan sekin jo tarkoitus että elää mukavan ja onnellisen elämän.
      Riisukaa ne lasit silmiltä ja nauttikaa.

      Mutta huomaatko, ei elämällä ole mitään merkitystä, eikä kuolemalla senkään vertaa. Elämällä on siis se merkitys että elää ikuisesti, mutta jos Jumalaa ja kuolemanjälkeistä elämää ei ole, niin ainakin minä tekisin itsarin heti, mitä sitä suotta muuten enempää tuhlaamaan yhteiskunnan varoja.... Mutta nyt niin ei ole, ja siksi en siis sitä tee....
      Eihän elämällä ole mitään merkitystä ei enempää kuin kuolemallakaan, jos ei elämämme ole tarkoitus jatkua ikuisesti... Jos kaikki vain loppuu, niin samahan se olisi lopettaa heti... Mutta niinkuin totesin, niin ei ole, vaan Jumala tutkii ihmisten ajatuksia ja tekoja, ja maksaa jokaiselle palkan lopulta.

      • Epäjumalienkieltäjä

        "Mutta huomaatko, ei elämällä ole mitään merkitystä, eikä kuolemalla senkään vertaa."

        Mikä olikaan uskiksen mielestä se elämän tarkoitus? Mielistellä Jumalaa, jotta voisi varmistaa, että saa mielistellä Jumalaa ikuisesti?

        Jokainen määrittää elämänsä tarkoituksen itse. Elämällä ei ole ULKOPUOLELTA ANNETTUA tarkoitusta. Jos kuvittelee, että vain ulkopuolelta annettu elämän tarkoitus tekisi elämän arvokkaaksi, niin silloin oluthiivan ja tarhaminkin elämä on huikean arvokasta.

        Tarhaminkin tarkoitus on tuottaa pieni pala arvokasta turkkia ja oluthiivan tarkoitus on tuottaa maittavaa mallasjuomaa. Lähdenkin tästä kauppaan, jotta voin osoittaa kunnioitustani oluthiivan hyvinkäytetylle elämälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      6336
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      39
      4062
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3373
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      13
      3044
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2332
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2317
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1926
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      25
      1842
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      28
      1594
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1392
    Aihe