Jouluna ei ole pakko syödä kinkkua. Mutta syö tai ei, sillä ei ole vähääkään merkitystä hengelliselle elämälle tai jumalasuhteelle : "Syökää kaikkea, mitä lihakaupassa myydään, kyselemättä mitään omantunnon tähden." 1 Kor. 10:25.
Raamatun opettamassa Uudessa liitossa ei ole ruokasäädöksiä juutalais- tai pakanakristityille. Vain verta ei sovi syödä. Se on sanottu Apt. 15:28,29: "Sillä Pyhä Henki ja me olemme nähneet hyväksi, ettei teidän päällenne ole pantava enempää kuormaa kuin nämä välttämättömät: että kartatte epäjumalille uhrattua ja verta ja lihaa, josta ei veri ole laskettu, ja haureutta. Jos te näitä vältätte, niin teidän käy hyvin!"
Edellä mainittu 1 Kor. 10:25 on kirjoitettu opetukseksi Korinttossa olevalle Jumalan seurakunnalle (1 Kor. 1:2), joka koostui juutalaisista sekä pakana-uskoon tulleista. Apt. 18:8. Jeesus osoitti kaikki opetuksensa ensin juutalaiskristityille, jotka sitten myöhemmin opettivat ne SAMAT opetukset meille pakanuudesta kääntyneille:
"Niinkö ymmärtämättömiä tekin olette? Ettekö käsitä, ettei mikään, mikä ulkoapäin menee ihmiseen, voi häntä saastuttaa?" Sillä se ei mene hänen sydämeensä, vaan vatsaan, ja ulostuu." Näin Hän sanoi kaikki ruuat puhtaiksi. Ja Hän sanoi: "Mikä ihmisestä lähtee ulos, se saastuttaa ihmisen. Sillä sisästä, ihmisten sydämestä, lähtevät pahat ajatukset, haureudet, varkaudet, murhat, aviorikokset, ahneus, häijyys, petollisuus, irstaus, pahansuonti, jumalanpilkka, ylpeys, mielettömyys. Kaikki tämä paha lähtee sisästä ulos ja saastuttaa ihmisen." Markus 7:18-23.
"Näin Hän sanoi kaikki ruuat puhtaiksi."
Raamatun opettamassa Uudessa liitossa ei ole ruokasäädöksiä juutalais- tai pakanakristityille. Vain verta ei sovi syödä. Se on sanottu Apt. 15:28,29: "Sillä Pyhä Henki ja me olemme nähneet hyväksi, ettei teidän päällenne ole pantava enempää kuormaa kuin nämä välttämättömät: että kartatte epäjumalille uhrattua ja verta ja lihaa, josta ei veri ole laskettu, ja haureutta. Jos te näitä vältätte, niin teidän käy hyvin!"
Edellä mainittu 1 Kor. 10:25 on kirjoitettu opetukseksi Korinttossa olevalle Jumalan seurakunnalle (1 Kor. 1:2), joka koostui juutalaisista sekä pakana-uskoon tulleista. Apt. 18:8. Jeesus osoitti kaikki opetuksensa ensin juutalaiskristityille, jotka sitten myöhemmin opettivat ne SAMAT opetukset meille pakanuudesta kääntyneille:
"Niinkö ymmärtämättömiä tekin olette? Ettekö käsitä, ettei mikään, mikä ulkoapäin menee ihmiseen, voi häntä saastuttaa?" Sillä se ei mene hänen sydämeensä, vaan vatsaan, ja ulostuu." Näin Hän sanoi kaikki ruuat puhtaiksi. Ja Hän sanoi: "Mikä ihmisestä lähtee ulos, se saastuttaa ihmisen. Sillä sisästä, ihmisten sydämestä, lähtevät pahat ajatukset, haureudet, varkaudet, murhat, aviorikokset, ahneus, häijyys, petollisuus, irstaus, pahansuonti, jumalanpilkka, ylpeys, mielettömyys. Kaikki tämä paha lähtee sisästä ulos ja saastuttaa ihmisen." Markus 7:18-23.
"Näin Hän sanoi kaikki ruuat puhtaiksi."
Vastaukset 69
Vanhimmat
Jos se, että syön sikaa, viettelee veljeni syntiin, en minä enää sikaa syö. Muussa tapauksessa söisin vaikka kokonaisen viljaporsaan!
Mitä mieltä olet veren syömisen kiellosta?
Tutkipas tarkemmin tuota Apostolien tekojen lukua 15. Miksi veren syömistä ja lihaa, josta veri ei ollut laskettu eli vuodatettu pois, oli vältettävä? Vastaus löytyy samasta luvusta.
Pistetään puoliksi, jan-hus.
Röh Röh!
Alkaa kihtivarpaita jo juilimaan pelkkä herkullinen ajatuskin!
Niin, se lihassa oleva suola, suomeksi kusi, se käy niveliin ja tulehduttaa ne.
Siitä se kihti löytyy..
-Voi syödä kinkkua. Menee helposti yli 10 kg kolmeen pekkaan.
Ovela tuo sarisusanna, eli nainen. Syöttää raadonsyöjän pekoille.
Mutta, eevathan ne antaa sen hedelmän, vaikka sikana miehelle ja hän syö.
Siksi Juice laulaa, että "ihminen on sitä, mitä hää syö.""
http://www.hitslyrics.com/j/juiceleskinen-lyrics-6891/sika-lyrics-532846.html
Hän riimittelee sen, sikajuhlan oivin sanakääntein.
"mies juo verta ja mies syö sikaa. mutta äiti sen laittaa""!
Kannattaa miettiä.
Toki naudanliha on laadukkaampaa mutta ei se ole suomalainen eikä mikään, joka ei sianlihaa syö.
kananmunassakin on verta. kuka syö munaa
Mistä semmoinen tieto? Faktaa tänne, kiitos, muuten ei ole, kun vasta sitten kun alkio on lähes valmis(näitä syödään suurena herkkuna Aasiassa).
munassa on todellakin verta, siitä kananpoika saa ravintoa... olet varmasti kaapissa oleva helari kun sivistyksesäsi on ammottava aukko
Verta kananmunassa, mitä höpisette? Oletko syönyt jo vähän matkaa haudottuja kananmunia?
Aloituksessa on riittävä opetus aiheesta.
Sika ei todellakaan ole terveellistä, sika syö kaiken ulosteista lähtien. Välttelen yleensä sianlihaa, mutta jouluna syön.
näin on . jouluna sallittua
Olet mitä syöt.
Nams ! Syön koska joulukinkku on niin hyvä.
Limppua ja paksusti voita. Paksu kinkkusiivu, valkoisella rasvalla ja lasi maitoa.
Nam.
Paksua joulua!
"Näin Hän sanoi kaikki ruuat puhtaiksi."
Aika hyvin uskossa olevat ymmärtävät uuden liiton opetukset asiasta. poikkeuksiakin tosin löytyy, varsinkin judaismiin eksyneiden joukosta.
Ruokasäädökset ovat riivaajien oppeja:
"Mutta Henki sanoo selvästi, että tulevina aikoina moniaat luopuvat uskosta ja noudattavat villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja valheenpuhujain ulkokultaisuuden vaikutuksesta, joiden omatunto on poltinraudalla merkitty ja jotka kieltävät menemästä naimisiin ja nauttimasta ruokia, mitkä Jumala on luonut niiden nautittavaksi kiitoksella, jotka uskovat ja ovat tulleet totuuden tuntemaan. Sillä kaikki, minkä Jumala on luonut, on hyvää, eikä mikään ole hyljättävää, kun se kiitoksella vastaanotetaan; sillä se pyhitetään Jumalan sanalla ja rukouksella. Kun tätä veljille opetat, niin olet hyvä Kristuksen Jeesuksen palvelija." 1 Tim. 4:1-6.
Huomaa tämä:
"Kun tätä veljille opetat, niin olet hyvä Kristuksen Jeesuksen palvelija."
Äläpä revi raamattua omiin pakanallisiin näkemyksiin.
Kerropa todellinen selitys Ap.t. Pietarin liinavaate näkyyn. Se ei ole ravintoketju vaan joku muu ja sen vieläpä sama luku selittää Sanasta itse. Meidän ei pidä siitä tehdä väärää valaa, eli tulkita sitä omaan lihaansa.
Mitä taas mennään raamattuun ja tämänpäivän tieteen tulosten valossa nähdään, on kyse saastaisista eläimistä "raadonsyöjät" ...... Raatohan on kuollut ja kulleesta voi syöjään tulla sairaus.
Tänään ymmärretään se, että verestä otetaan kuva, josta katsotaan tauti.
Se jo pitäisi valaista se, miksi veri on hylättävä. Eli raamatussa on viisaus takana, että jos sinulla ei ole "lihantarkastamoa" takana, säilyt oikealla ravinnolla terveempänä.
Toisaalta, "lihatarkastamo" ja kaupallisuus ei kulje ihmisen hyväksi.
Se tarkastaa sen siksi, että et heti kuole myrkytykseen, vaan ajan saatossa ja olet saanut siittää uuden sukupolven ruokkimaan jopa ympäristöä saastuttavaa teollisuutta, jos sitä proteiinin tarvetta tuotokseen miettiin.
Kun kuljet kaupassa, katsele ympärille. Kuinka paljon on tuotetta, joka on terveydelle vahingollista. Makeisista lähtien. Luvallista myydä, koska lainsäätäjän avulla markkinat pelaa. Sekä meilläkin ainakin aikaisemmin sairaasta elukasta leikattiin huono pois ja loput tuotantoon. Siksi se laboratorion lihatutkija, jo eläkkeellä oleva harmaapää, kertoi, miksi hän on vegaani.
Samoin "makkaratehtaalta" meille tullut kertoi, miksi hän syö korkeintaan balkania.
Kertoi koneitten putsaamisesta balkkanipäivänä ja sen, että vain siihen pantiin parasta. hmmmm...... Näin kun tieto lisääntyy, alkaa ymmärrys raksuttamaan uusia uomia pitkin.
Tosin se possu, hyvin ulkomailla esim. antibiootilla ruokittu, antaa sinulle antibiottisensuojan jo heti. Ei tarvitse käydä lääkärissä ja apteeksissa.
Entä, jos se tulee taudin resistanssi antin piootille ja se ei sinusta erkane, ja syy oli ne lähteen lihateollisuudessa, joka antin piootilla ; ) ... löi sekasi sen, mikä meitä tänään auttaa. Eli ammuimme itseämme jalkaan ja jälkikasvu, toinen ja kolmas polvi niittää sitä, mitä me tänään kylvämme..
Eli asioilla on hyvin monta puolta, jos noin hieman avartaa mieltä pohtimaan ja jättää ne omat loitsumantransa vähemmälle. "syökää kaikki" tai kaikkea" ..
Saa sitä uskovaanenkin ajatella tänään ihan itekin, ei kannata kuunnella harhoissa pyörivien rukousmyllyn isänoppia.
Ootko varma, ett Jeesus on nii sanonu?
Jos et usko Raamattua Jumalan sanaksi, niin et voi ymmärtää hengellisiä.
Sairas aloitus, aihe sekä keskustelijat.Kertokaapa rohkeasti kantakeskustelijat, kuinka kauan olette olleet pöpilässä, ja millainen on nykyinen lääkitys::::)) Tällä tasollako helluntaipastorit tosiaan ovat!!!??He kai täällänäitä keskusteluja johtavat, sekä niihin osallistuvat.
Aivan hörhöjen juttuja alusta loppuun nämä hellaripalstan keskutelut.
Joka ei töitä tee, sen ei syömänkään pidä! :)
>>Joka ei töitä tee, sen ei syömänkään pidä! :)
Mä en käsitä miten joku voi uskoo johonki taruu jostain kulta lusikka perseessä syntyneestä jeesukseata! Mistä te tiiätte että jeesus on Ollu olemassa tai että jumala on olemassa? Raamatunki on voinu kirjottaa joku pieniä vihreitä miehiä näkevä housuun kuseva oppi!!
Antavatko, ateisti, vanhempasi sinun valvoa näin myöhään? Unten maille jo!
Kyllä syön kinkkua ja sikaa muutenkin, koska Jeesus julisti kaikki ruoat puhtaiksi! Tämä käsky oli aikanaan annettu juutalaisille, sillä silloin ei hygienia ollut niin hyvä. Näin estyi sian kautta tulleet loiset ja sairaudet leviämästä kansan keskuuteen. Nykyisin on tarkastamot, joissa lihat tarkastetaan. Apostoline teoissa mainitaan, että verta, itsestään kuolluta ja lihaa joista verta ei oo lakettu pitää myöskin pakanasta uskoon tulleiden välttää. Samoin haureutta! Itse olen puoliksi ulkomaalai´nen, mutta suomessa syntynyt ja kasvanut ja tämä on mun kotimaani!
Sinullako on "ruoan puhtaus" tuolla 2000 vuoden takaisin käsitysajatuksesi takainen?
Tullaanko tähänpäivään ja aivan suomalaisen professori- Forsiuksen ajatuksiin, kuinka lähellä tuo trikiinisairaus on olemassa.
http://www.saunalahti.fi/arnoldus/trikiini.html
Trikinoosin yleisyys ja tartunta
Trikinoosia esiintyy kaikkialla maailmassa. Sitä on ollut aikaisemmin runsaasti Yhdysvalloissa ja Euroopassa, trooppisissa maissa sitä on ollut huomattavasti vähemmän. Yhdysvalloissa on eräillä alueilla jopa 15—20 % ihmisistä sairastanut trikinoosin, useimmat heistä kuitenkin hyvin lievänä. Suomessa trikinoosi on ollut viime aikoina varsin harvinainen.
....... huomatkaa sanat .... viime aikoina ..... siis mahdollista tänäänkin, suomennettuna ja meidän maassamme.
jatketaan.
Virossa esiintyi 1990-luvun alkupuolella useita trikiinien aiheuttamia sairastumisia ja kuolemantapauksia.
....... ts. eletään aivan tätä aikaa 1990 on sairastumista ja on kuolemaa... !!!! .....
Ihminen saa tartunnan tavallisesti trikiinien saastuttamasta sian ja villisian lihasta, jota syödään raakana tai riittämättömästi kuumennettuna. Sen lisäksi tartunnan voi saada kylmäsavustetuista, suolatuista tai muista kuumentamatta valmistetuista elintarvikkeista, joihin on käytetty tartunnanvaarallista lihaa.
No, miltäs tuntuu "ei hellari"" .... trikiini ja se "puhtaus"""" on arkea meille, niinkuin juutalaisille.
Kuinka moni sitten sairastuttaa itsensä lihalla. Tuossa kolukaverini, jolla ei ole tolkkua syömisessä, painoi yksin viime vuonnakin 3 kinkkua.
Nytkin hän osti kinkun, aivan reilun, paistoi ja on jo syönyt sen. Ostaa toisen jne.
Lihassa on myös sidekudoksia, ja meillä verisuonia, jotka tuo elämää ruumiiseemme. Se yhdistettynä ravinnossa on tukos ja tukos voi olla jollekin kertakaikkinen, toiselle pallolaajennus ja osalle ohitusleikkaus.
Siis koska tämä valinta on meillä haussa?
Tänään. Missä se haku hoidetaan? Ruokapöydässä.
Näin yksinkertainen yhtälö tämä elämänkaava on. Vai mitä, ei hellari.
kirjoitti taas helluntalainen..
Niin, jäi sanomatta tuossa kirjoituksessasi, kun eilen kävin tuolla Lidissä.
Katsoin siinä ilmakuivattua kinkkua. Mietin juuri sitä ja totesin puolisolleni, että olisiko siinä tuontisiassa se trikiinimahdollisuus. Sehän syödään sellaisena ja trikiini ei kuole edes meidän pakkasissa, jos lihan käyttää sieltä pöytään.
ts. tämä syöminen on venäläistä rulettia. Pati on piipussa ja sormi siellä liipasimella.
Kuinkahan moni, jos teette haastattelun tuosta lihasta, niin siellä Lidissä, tietää vaarasta? Varmaan ehkä 1 / 10.stä. Loput syö autuaana ja riski on.
Mutta, jos jokainen tietäisi opetuksen perusteella raamatusta, että sika on ravintoketjunsa takia saastainen, eikä ottaisi, hänellä ei ole vaaraa.
Näin yksinkertaisen viisas on Jumalan Sana tänä päivänäkin. Eikös vain?
Sitten yksi asia. Kerropa, missä Jeesus julistaa ruat puhtaiksi, siis kaikki? Eihän sitä ole, mutta meillä on mielikuva, kun näkökenttämme silmälaseja on hiottu mielikuvilla.
Silmä harhaantuu. 'Sama kun eri kokoisia ja painoisia punnuksia annettiin ohikulkijoiden "punnita" ja laittaa painon, minkä päätteli mukaiseen järjestykseen.
Ja kas, vaikka käsin punnitsi, ja silmä katsoen oletti, niin virhettä tuli jokaiselle.
Eli mielikuva valehteli ja käsi päätteli sen mielikuvan mukaan, mutta totuuden puntari tuossa tieteen mittauskokeessa kertoi karun totuuden.
Ja tämä proffessorimatemaatikko kertoi sen perusteen.
Näin uskonnollisessa painotuksessa, siinä silmä ja käsi valehtelee. Kun tarpeeksi on väitetty, niin asian lukee väittämän mukaiseksi, vaikka se olisi toisinpäin.
Valitettavasti, näin se on.,
Pietari esim. sai sen liinavaatteen ja hänhän eli raamatullisesti.
Teurasta ja syö.... No meitin silmälasit hiotuu taittoisuudessa tuohon jakeeseen, ja ajatus sekä opetus tulee mukaan.
Katsotaan.
Apt 10:10 Ja hänen tuli nälkä, ja hän halusi ruokaa. Mutta sitä valmistettaessa hän joutui hurmoksiin.
Apt 10:11 Ja hän näki taivaan avoinna ja tulevan alas astian, ikäänkuin suuren liinavaatteen, joka neljästä kulmastaan laskettiin maahan.
Apt 10:12 Ja siinä oli kaikkinaisia maan nelijalkaisia ja matelijoita ja taivaan lintuja.
Apt 10:13 Ja tuli ääni, joka sanoi hänelle: "Nouse, Pietari, teurasta ja syö".
Apt 10:14 Mutta Pietari sanoi: "En suinkaan, Herra; sillä en minä ole ikinä syönyt mitään epäpyhää enkä saastaista".
Apt 10:15 Ja taas ääni sanoi hänelle toistamiseen: "Minkä Jumala on puhdistanut, sitä älä sinä sano epäpyhäksi".
Apt 10:16 Tämä tapahtui kolme kertaa; sitten astia otettiin kohta ylös taivaaseen.
Apt 10:17 Ja kun Pietari oli epätietoinen siitä, mitä hänen näkemänsä näky mahtoi merkitä, niin katso, ne miehet, jotka Kornelius oli lähettänyt ja jotka kyselemällä olivat löytäneet Simonin talon, seisoivat portilla
Ei Pietari tuossa teurastanut ja syönyt, mutta tuolla opetettiin jotain, joka ei olekaan ravinto- asiaa.
Mutta, raamattu selvittää itse tuon näyn syyn ja perusteen.
Apt 10:28 Ja hän sanoi heille: "Te tiedätte, että on luvatonta juutalaisen miehen seurustella vierasheimoisen kanssa tai mennä hänen tykönsä; ------ >> mutta minulle Jumala on osoittanut, etten saa sanoa ketään ihmistä epäpyhäksi enkä saastaiseksi.
Siinä on sinulle avain tuohon liinavaate- asiaan ja Jumala käyttää esikuvina hyvin kongreettisia asoita aivan opetustarkoituksiin.
Eli nyt voi jättää nuo taittovikaiset silmälasit nurkkaan ja sanoa, että Halleluja!! Minä Näen. Jumala avasi Sanansa kautta näköni ja näen Valon.
Eikös olekin mahtavaa! Kiitetään Herraa asiasta.
Näin olemme veljiä Yeshuassa, Uudessa Aadamissa, pelastuksemme kautta.
Ei ole juutalaista, eikä kreikkalaista, eikä suomalaista, vaan kaikki on yhtä.
Sika on kasvisyöjä, jos et tiennyt.Trikiiniä on vain ja ainostaan petoeläinten, kuten karhunlihassa.
Menkää oikeqasti hoitoon koko täyskahjo, sekava hellaripoppoo täältä hölmöyttänne näyttämästaä!
Trikiiniä voi olla myös sianlihassa. Suomessa sianliha ja karhunliha tarkastetaan trikiinin varalta ennen kuin se menee myyntiin. Trikiinilajeja on useita ja jotkut kestävät pakkasta hyvin, mutta kaikki lajit kuolevat 80 asteen ylittävässä lämpötilassa.
Sika muuten ei ole pelkkä kasvissyöjä. Se syö mm. rottia.
Viimeinen trikiinitartunta Suomessa on havaittu 1970-luvulla.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Trikiini
Jumala, eli Jeesus, joka sanoi Pietarille: " Kaitse minun lampaitani"
ipetti liinavaate näyllä, sekä ravinto oppia, että pelastusoppia ja sen viemistä pakanoille! t. B
Näin on marjat ja vihannekset
Aloitus on hyvä joulusaarna. Ja kaikki kansa sanoo: "röh".
Röh röh. Ja sen mukaista joulua kaikille.
Kiitos röh. Röh röh itselleskin.
Järkevää. Sanoisinko loistavaa. Huippuälykkäitä kommentteja. Varsinkin tuo röh, röh. Että jollain leikkaa. Vautsi vau.
Sianlihakielto ei koske kristittyjä.
Kristinuskossa kaikki liha itsessään on sallittua.
Terve järki tosin sanoo, mitä yleensä on hyvä syödä ja mitä ei.
Jos pitää kinkusta, miksei jouluna saisi sitä syödä? Toinen asia on sitten kyseisen lihantuottajan eettinen toiminta, onko eläimiä hyvin vai huonosti pidetty, eli hoidettu. Tämä moraali yltää myös esim. siipikarjan kasvattajiin: luonnonmukaiset, vapaan kanan munat ovat Jumalankin mielenmukaisia. Jumala on kaiken elämän antaja, niin ihmisten, possujen kuin kanojenkin.
Jouluna ei tarvitse mässätä kuin viimeistä päivää. Eräänlaisen valikoivan herkuttelun voi jakaa tasaisesti koko jouluajalle, 1. adventista Nuutinpäivään (tammikuun 13.päivä). Sapuskaa ei tarvitse lapioida koko joulunpyhät yötä myöten, vaikka vanha suomalainen sananlasku sanookin, että "jouluna on lupa myös yöllä syödä".
Itse paistan kinkkurullan erään jo kuolleen ystäväni hyvällä ohjeella. Kinkun voi heti paloitella ja pakastaa palasina, ottaa sitten sen mukaan kuin tarvitsee. Näin ei kinkun pilaantumisen pelossa tule ylensyötyä ja kinkkua riittää jopa pitkälle tammikuuhun asti.
Suomalaiseen joulunviettoon kuuluu myös vaatimattomuus: kannattaa tehdä tai ostaa vain niitä ruokia, joita todella jaksaa syödä, sillä perinteisestä jouluruoasta tuppaa tulemaan ähky, vaikka kuinka hillitysti yrittäisi sitä syödä.
.
Ei kannata ollenkaan ottaa osaa tuohon pakanakulttuuriin. Näin pääsee vähemmällä. Mutta kaikkea ruokaa voi varmaan syödä, mitä kaupan tiskiltä löytyy. Eikös se sitä tarkoita tuo Markus 7:18-23: "Näin Hän sanoi kaikki ruuat puhtaiksi."
Sianlihan syöjät odottavat jo eläessään omissa haudoissaan helvetin tulta Jes 65: 4
ja Jes 66: 17
Ja Poetari sanoi siasta : " En syö Herra".. Ja elämämme pohjautuu tähän samaa Ef 2: 20
kaikki on puhdasta taas lukee taittolasit päässä.
Kun lukee koko Markuksen 7 luvun, niin löytää taas sen opetuksen.
Kyse oli käsien pesusta, josta tämä juttu lähti liikkeelle.
Mar 7:1 Ja fariseukset ja muutamat kirjanoppineet, jotka olivat tulleet Jerusalemista, kokoontuivat hänen luoksensa.
Mar 7:2 Ja he näkivät, että muutamat hänen opetuslapsistaan söivät leipää epäpuhtailla, se on pesemättömillä, käsillä.
Mar 7:3 Sillä eivät fariseukset eivätkä ketkään juutalaiset syö, ennenkuin ovat tarkoin pesseet kätensä, noudattaen vanhinten perinnäissääntöä,
Eli otetaan hieman sanaa mukaan, että päästään jyvälle..
Ei tarkoita. Sika, hiiri rotta, supi, hilleri jne.. eivät ole ruokaa t. B
Jeesus kertoi ettei sika, hiiri ja rotta ole ruokaa 3 Moos 11: 46
Mooseshan tuon sääti juutalaisille. Ei muille.
Ei Jeesuksella ole tekemistä Mooseksen lain kanssa.
Niin, siihen aikaan taisi pakana, joka oli ulkopuolella, niin sai syödä mitä vain.
Kaluton tai miten sen sanoisi, elämälle tarpeeton, jouti kuollakin. Teki vähemmän pahaa.
Mutta, Uudessa liitossa kaikki on samalla viivalla. Molempien ruumiit kelpaa uskon kautta Pyhän Hengen temppeliksi ja hyvä on siitä hoitaa, siis terveesti.
Nyt se hyvä Jumalanpuolelta on tarjolla pakanallekin ja sydän voi hyvin.
Pakanakin tietää jo tutkimusten perusteella, että ravinto tappaa. Mutta tietämätön hokee vain rimpsuja, että näyttäisi autuaalta uskossaan.
>>>Ei Jeesuksella ole tekemistä Mooseksen lain kanssa.>>>
Äläs nyt hassuja höpötä. Jeesus antoi lain kansalle ja hän itse piti ja täytti lain, viimeistä piirtoa myöten.
Jeesus on Mooseksen kannattaja
" Ja hän alkoi Mooseksesta, ja kaikista profeetoista ( Mooses on profeetta), ja selitti heille, ...miksi ei saa syödä sianlihaa :Luuk 24. 27
Siksi koska se käy toteen mitä profeetoissa on kirjoitettu,.. Jes 66: 17
" Oi te ymmärtämättömät ja hitaat sydämmeltä
uskomaan kaikkea sitä, mitkä profeertat ovat puhuneet--- Profeetat ovat puhuneet, että sianlihansyöjät asuvat JO haudoissaan Jes 65: 4 t. B
Syön kinkkua, kun haluttaa suolaista ja Obelix rahtaa niitä about 3 sellaista pakasteeseen varalle, ettei vaan pääse loppumaan.
Lopetan kinkun syömisen, kun se pakkaa turvottamaan, sydän lyö sykkyrätä ja pierettää niin, että lauma karttaa minua ja huomaan viettäväni pian yksinäistä joulua.
Jos joulun alla viherpiipertäjä saavat telkkuun kuvan kaltoinkohdellusta sikapossuparasta, jätän suosiolla syömättä huonon omantunnon välttääkseni, koska koen empatiaa ja sympatiaa possunassua kohtaan.
Jos ja kun viherpiiperöhössöttäjätädit kaahottavat sittenkin jouluostoksilla ja unohtavat täysin kansan valistamisen hiilijalanjäljillä yms. Tuikitärkeällä, Valun mielelläni unohduksen suloiseen ja seesteiseen olotilaan ja nautiskelen joulusta possun pakaran ihra suupielistäni valuen ja joululauluja lauleskellen.
Kinkunsyömisen voi lopettaa hyvinkin tuo rasvoittunut ja kolestoroitunut sydän.
Mutta se viherpiipertäjä voi potkiskella kiviä huomattavasti kauemmin.
Hyvin valmistettu kinkkuvoileipa on jopa terveellisempää kuin juustoleipä.
Mutta, jos ne kumpikaan ei ole terveellistä, niin mitä sitten? Molemmat voivat olla kohtalokkaita pidemmänpäälle. Kun aamuyöstä puristaa rintaa, suhauttaa Dinittiä suuhun ja toivoo, että puristus hellittää, niin nyt voi välttääkseen sitä puristusta miettiä, että olisiko sittenkin voinut valita paremmin.
Ei kannata raadonsyöjää syöjä.
Ei kannata.
Siksipä syönkin Messiaan syntymän kunniaksi viljapossun lihaa.
Pikku-uusjuutalaisfariseuksien mielestä olen paha ja saastainen, mutta samoinhan ajattelen heistä.
Joten hyvää joulua kaikille ja noille toisille hanukkaa tai mitä nyt viettänevätkään mooseksensa kunniaksi.
Mikä Messias sinulle nyt syntyy, viljapossusta?
En tiedä. Sama varmaan kuin kossernaudoista teikämannisille.
ooo... pakanamessias, se on joulukuussa syntynyt, mutta historiaan.
Historiallisen perimätiedon mukaan villisika tappoi Semiramiksen pojan Tammuksen tämän ollessa kerran metsästämässä. Tämän seurauksena määrättiin kaikki äiti-lapsi-jumalaa palvomaan erottautuneet neitsyet paastoamaan neljäkymmentä päivää. Paastojakson loputtua Tammus nousi kuolleista Ishtarin juhlassa (Ishtar on Astarten eli Semiramiksen yksi nimi). Ishtarin juhlasta tuli sen jälkeen vuotuinen Tammuksen kuolleista nousemisen merkkipäivä. Tammukselle pyhitettiin muna, joka Ishtarin juhlapäivänä otettiin kuolemasta puhkeavan elämän vertauskuvaksi. Taivaan kuningattarelle Semiramikselle uhrattiin T-kirjaimella koristeltu kakku. Myöhemmin T-kirjain muuttui ristin tai X-kirjaimen muotoiseksi (Huomaa englannin kielessä Easter = pääsiäinen).
Baabelin kuningatar Semiramis määräsi myöskin, että tulisi viettää hänen poikansa Tammuksen eli ruumiillistuneen auringonjumala Nimrod/Baalin syntymäjuhlaa. Hän asetti joulukuun 25. päivän Tammuksen syntymäpäiväksi, koska Baabelin astrologit selittivät, että tuona päivänä eli talvipäivän seisauksena, aurinko oli kaikkein kauimmaisessa pisteessään kietoradallaan. Astrologit selittivät, että 21. päivä joulukuuta auringonjumala Baal eli Nimrod kuoli ja sitten 24. päivä joulukuuta hän alkoi palata jälleen elämään ja 25. päivä joulukuuta oli hänen syntymäpäivänsä. Tammuksen syntymäpäivästä tuli vuotuinen merkkipäivä, jolloin juhlittiin, juopoteltiin, irstailtiin ja uhrattiin lapsia Baalille. Elämän symbolista, ikivihreästä puusta, tehtiin Tammuksen symboli ja sitä käytettiin keskitalvella Tammuksen syntymäjuhlan aikaan. Tammukselle pystytetty havupuu koristeltiin pyöreillä palloilla, jotka symbolisoivat aurinkoa. Raamattu kieltää epäjumalille koristeltujen puiden pystyttämisen (Jer.10:1-5).
Baabelin tornista alkanut uskonto, äiti-lapsi-kultti, on levinnyt vuosisatojen kuluessa eri maihin ja kulttuureihin. Nimet ovat vaihtuneet, mutta äiti-lapsi-asetelma, auringonpalvonta ja taivaankuningataroppi ovat pysyneet samana. Egyptissä kultti oli Isis-Horus nimellä ja auringonjumala Ra'an nimellä. Kreikassa Afrodite-Eros ja auringonjumala Helios eli Apollo nimellä. Persiassa Mithras-kultin nimellä, samoinkuin Roomassakin Mithras-kultissa Marsin ja Venuksen nimellä. Japanin shintoismissa Amateraso Omikami nimellä (Huomaa nouseva aurinko Japanin lipussa. Uskonnon mukaan Japanin keisari on auringonjumalan poika). Intian hindulaisuudessa Vishnu-kultin nimellä, Mesikossa Tonafiuh-kultin nimellä ja Foinikiassa Baal-Astarte-kultin nimellä.
Baabelin tornista alkanut äiti-lapsi-kultti sekä auringon ja taivaan kuningattaren palvonta turmeli myöskin Israelin kansan kuningas Aahabin päivinä. Aahab aviotui vastoin Herran käskyjä pakanallisen siidonilaisen Iisebelin kanssa, joka levitti kultin Israelin kansan keskuuteen Baalin ja Aseran palvonnan nimellä (1.Kun.16:29-33). Tammuksen palvonta, auringon kumartaminen ja uhrikakkujen valmistaminen taivaan kuningattarelle vihoittivat Herran, joka rankaisi juutalaisia mm. pakkosiirtolaisuudella Baabeliin. Profeetta Elia, aikansa ennalleenasettaja, taisteli Iisebeliä ja Baabelin kulttia vastaan kuningas Aahabin päivinä (1.Kun.17-19).
Kun raamatullinen kristinusko syntyi Jeshuan ja apostolien aikana, oli se puhdas ja vapaa Baabelin uskonnosta, vaikka Paavali varoittikin luopumuksen ja laittomuuden voimien vaikuttavan jo hänen päivinään (2.Tes.2:1-12). Kolmen ensimmäisen vuosisadan aikana saatana vainosi ankarasti Rooman petovallan kautta uskovia ja marttyyrien veri virtasi, kun heitä syötettiin leijonille sirkusareenoilla kansan hurratessa. Mutta saatana ei saanut kukistettua seurakuntaa ja elävää uskoa vainoilla, sillä on sanottu: "Marttyyrien veri on seurakunnan siemen". Siispä saatana muutti taktiikkaa, turmellakseen raamatullisen uskon, joka oli apostolisella alkuseurakunnalla.
lainaus"" Apostolinen seurakunta ja antikristuksen eksytys. sisällysl. Lehtimajanjuhla- Messiaan syntymäjuhla ¤ Mistä joulu on peräisin?
http://www.kolumbus.fi/gematria/apsrk0.htm
Tämän tiedon takia, meidän perheemme ei rakenna joulua, sen pakanallisten merkitysten takia. Se hapan, se ei hapata meitä, vaan olemme peranneet tuon Jeesyan nimen tähden pois sydäntemme alttarilta.
Emme pyhitä pakanajuhlia, emmekä ota niihin osaa.
Tieto on valttia kristityillekin, mistä isien perinnäissäännöt on lähteneet liikkeelle.
Jotta pakanalliset roomalaiset saataisiin helpommin omaksumaan uusi kristinsusko, teki Konstantinus kompromisseja. Hän sekoitti muinaisen Baabelin uskonnon ja raamatullisen kristinuskon keskenään. Semiramis-Tammus-kultin tilalle tehtiin uusi äiti-lapsi-asetelma, neitsyt-Maria-Jeesus-lapsi-kultti. Mariasta tehtiin taivaan kuningatar ja jumalatar, jota rukoiltiin ja palvottiin välittäjänä ihmisten ja Jumalan välillä. Toinen käsky: "Älä tee Jumalan kuvaa", poistettiin käytöstä, jotta voitaisiin palvoa Mariaa, pyhimysten kuvia ja ikoneita. Tilalle halkaistiin kymmenes käsky kahteen osaan: "Älä himoitse", jotta käskyjen määrä pysyisi samana. Raamatullisen lepopäivän, sapatin, tilalle, Konstantinus otti auringonpäivän eli sunnuntain, kun hän v. 321 jKr. julisti kunnianarvoisen auringonpäivän eli sunnuntain kaikkien kaupunkilaisten ja käsityöläisten lepopäiväksi. Alkuseurakunta vietti yhdessä juutalaisten kanssa pääsiäistä Nisan-kuun 14. päivä, kuten oli säädetty Toorassa, mutta Konstantinus koolle kutsumassaan Nikean kirkolliskokouksessa 325 jKr. muutti pääsiäisenvieton Rooman kultin mukaiseksi, vietettäväksi kevätpäiväntasausta seuraavan täydenkuun jälkeisenä sunnuntaina, jossa se on tänäänkin ns. kristillisessä maailmassa.
Kun katolinen Baabelin sekakristillisyys oli päässyt vauhtiin, erityisesti sen jälkeen, kun Efeson kirkolliskokous hyväksyi v. 431 jKr. Marian jumalan äidiksi, lisättiin jatkuvasti pakanallisia piirteitä siihen. Neljännen vuosisadan lopulla alettiin viettää Marian puhdistusjuhlaa (helmik. 2. pv), Jeesuksen temppeliin viemisen muistolle. Kun usko Marian synnittömyydestä ja pelastustyöhön osallistumisesta levisi laajemmalle, tuli seitsemännellä vuosisadalla mukaan Marian taivaaseenastumisen juhla (elok. 15. pv). Seitsemänneltä vuosisadalta on myös peräisin Marian ilmestyspäivä (maalisk. 25. pv, joka löytyy myös suomalaisesta kalenterista ko. päivää lähimmän sunnuntain kohdalta). Saman vuosisadan lopulla tuli Marian syntymäjuhla (syysk. 8. pv). Kaarle Suuren aikana tuli tavaksi viettää pyhäin miesten päivää (maarask. 1. pv), kirkkovuoden pyhimysjuhlien loppuhuipentumana. Kymmenennellä vuosisadalla tuli kaikkien sielujen päivä (marrask. 2. pv), kaikkien kuolleiden uskovien yhteiseksi muistopäiväksi. Joillakin seuduilla papisto antoi ihmisten viettää uudenvuodenpäivänä säädytöntä ns. narrijuhlaa (tammik. 1. pv). Tammikuun 13. päivää viettettiin Egyptistä pakenemisen muistolle ns. aasijuhlana. Viattomien lasten päivää vietettiin neljäntenä joulupäivänä Beetlehemin lastenmurhan muistolle. Tulkoon vielä mainittua neljänneltä vuosisadalta roomalaisten viettämä Pietarin ja Paavalin muistojuhla (kesäk. 29. pv) ja viidenneltä vuosisadalta pääenkeli Mikaelin juhla (syysk. 29. pv).
Joulukuun 25. päivä oli Roomassa moninkertainen juhlapäivä Baabelin uskonnon pohjalta. Se oli talvipäivänseisauksen, auringonjumalan, Mithra-jumalan ja lopulta myös keisarin syntymäpäivä, riippumatta siitä, milloin keisari oli todellisuudessa syntynyt. Lisäksi Roomassa vietettiin joulukuussa kauheaa ja irstasta Saturnaalia-juhlaa, jossa uhrattiin sika epäjumalille (Tuomisto, 23.12.05). Konstantinus siirsi joulukuun 25. päivälle kristillisen sisällön ja teki tästä muinaisesta Tammuksen syntymäjuhlasta muka Kristuksen syntymäjuhlan. Eräiden tietojen mukaan joulu virallistettiin 354 jKr. (varhaisin merkintä joulusta löytyy roomalaisesta asiakirjasta vuodelta 336 jKr.). Mukaan tuli Tammukselle pystytetty puu joulukuusen muodossa ja Saturnaalia-juhlan sikauhri epäjumalille joulukinkun muodossa. Tämä on pakanakristillisen maailman joulujuhlan alkuhistoria ja tausta.
Eräiden lähteiden mukaan joulun vietto jatkuu yhä ollen aikamoisen vanha juhla.
Joten kippis sille ja possua nassuun.
Jouluna asutaan haudoissa ja salaisissa paikoissa, syöden sianlihaa Jes 65: 4
Kaikki siat jyrkänteeltä alas, sillä niissä on demoneja
En yleensä syö sianlihaa, joskus saatan tosin hieman ottaa.
Syyt:
- olen sen ikäinen, että kunnon possuannos saa jäsenten nivelet kipeiksi,
eli kihtiarvoni ovat aivan sairauden rajalla. Kasvis/kala/kana -linjalla pysyn
kipukynnyksen terveemmällä puolella. Sieltä vanhan testamentin saastaisten
= varottavien ruokien listalta löytyy muitakin kihdin herkkuruokia, esim.
ravut, jotka saavat aikaan nivelkipuja
- punaisessa lihassa on kovia rasvoja, nostavat kolesterolia
- aikanaan ennen kunnon lihantarkastusta sianlihassa oli kaiken maailman
örriäisiä, trikiinejä ja muuta + possu oli sen ajan jätteiden hävittäjä
- osa perheen sukuperinnöstä on juutalaista, siis juutalaisuudenkaan
perusteella en possua suosi, vaikken siitä 100 % tarkkuudella erossa pysy.
Meillä ei tunneta sellaista asiaa kuin "jouluruoka". Syömme aina samalla tavalla ja samoja ruokia, joita lähikaupassa myydään. Kinkkuleikkeitä leivän päälle ostetaan pitkin vuotta. Ehkä vaimo ostaa jotain lanttu- ja porkkanalaatikoita nyt kun niitä on tarjolla.
Emme vietä joulua, koska olemme uskossa Jeesukseen!
>>>Emme vietä joulua, koska olemme uskossa Jeesukseen!>>>
Se olikin nasevasti ja ytimekkäästi sanottu. Kiitos Herralle.
KAIKKI TUNTEMANI USKOVAT VIETTÄVÄT JOULUA.
Jehovan todistajat ja joku Lindemanin lössi eivät lukeudu uskoviin.
Aloittajalle: " Mutta heti löi häntä Herran enkeli, sentähden ettei hän antanut kunniaa Jumalalle, ja madot söivät hänet"
" Tämä on laki nelijalkaisista eläimistä ja linnuista--- että tietäisitte erottaa puhtaat saastaisista ja syötävät eläimet niistä, joita ei saa syödä" 3 Moos 11: 46, 47
" Ja hän alkoi Mooseksesta ja kaikista profeetoista ja selitti heille... että sika vaikka sillä on halkinaiset sorkat, mutta joka ei märehsi,seolkoon teille saastainen" = Raamattu
" Kun saat pyydystetyksi SYÖTÄVÄN metsäneläimen tai linnun hän vuodattakoon sen veren maahan, ja peittäköön multaan" 3 Moos 17: 13
" Silloin hän avasi heidän ymmärryksensä käsittämään kirjoitukset" Luuk 24: 45
Ovatko Mooses ja profeetat kirjoituksia? Kyllä ovat!!
!" Kaiken pitää käymän toteen, miksä on kirjoitettu Mooseksen laissa ja profeetoissa ja psalmeissa! jae 44
Ole hyvä ja katso profeetoista mikä käy teidän kohdallanne toteen" Prof Jesja 66: 17 t. B
Et jaksais enää, huokaus. Sä luet kuin pi.ru raamattua. Luuk.24:44-45 viittaa kirjoituksiin Israelin Lunastajasta
Luukas 24:44-46
Ja hän sanoi heille: "Tätä tarkoittivat minun sanani, kun minä puhuin teille ollessani vielä teidän kanssanne, että kaiken pitää käymän toteen, mikä MINUSTA on kirjoitettu Mooseksen laissa ja profeetoissa ja psalmeissa".
Silloin hän avasi heidän ymmärryksensä käsittämään kirjoitukset.
Ja hän sanoi heille: "Niin on kirjoitettu, että Kristus oli kärsivä ja kolmantena päivänä nouseva kuolleista"