Postin vastuu? Onko sitä? Ei ole lakon aikana

kalliiksi tulee

Lähetin eilen pikakirjeenä Käräjäoikeuteen kirjeen, jonka oli oltava siellä ehdottomasti tänään. Kirje lähti normaalisti, mutta jäi Postin lakkojen takia jakamatta lajittelukeskukseen. Olin yhteydessä Postiin onlinellä, ja siellä vaan laitettiin minulle toimitusehtoja, joissa nimenomaan lukee että pikakirje olisi pitänyt jakaa tänään! Ihan kun en olisi tuota tietänyt, siksihän kirje laitettiin nimenomaan pikana ja kalliilla hinnalla. Kirjeen jättämättä toimittaminen tulee maksamaan minulle 290e, jollen pysty todistamaan että asia on Postin vika. Postin onlinestä käskettiin olla yhteydessä Postin asiakaspalveluun, jonne olin yrittänyt useita kertoja koko aamupvän. Usean kädenväännön jälkeen sovittin että minuun otetaan yhteyttä asiakaspalvelusta. Asiakaspalvelusta sanottiin ettei Posti ole mitenkään korvausvelvollinen lakon aikana tapahtuneista asioista!!! Korvaisivat edes sen että kirje oli lähetetty pikana, vaikka se ei tässä tapauksessa ole edes 2 luokan aikataulussa jaossa.
Käydessäni Postilla, sieltä kerrottiin usean pikakirjeen lähettäjän olleen vihainen.
Kaikille tiedoksi: Postilla ei ole mitään korvausvastuuta... Näin sanottiin asiakaspalvelusta. Hups, kun taitaa kadota arvokirjeitä useitakin lakon aikana jne... Ja kaikki menetykset koituvat asiakkaan tappioksi. Ei siis missään tapauksessa kannata laittaa asiakaspalautuksia ja muita lakon aikana menemään mihinkään...
Vastaisuudessa taidan käyttää kuriiripalvelua, on luotettavampi sekä saa vastinetta rahalleen. Kyllä mielummin maksan pari euroa enemmän asiasta. Sopii vaan toivoa että alkuperäiset paperit menisivät edes joskus perille...

6

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mika22

      Alokasmainen temppu lähettää mitään kiireellistä postin kautta. Pikakirjeen ja ykköspostin välillä ei ole käytännössä mitään olennaista eroa (paitsi hinta). Ykkös- ja kakkosposti kulkee ja jaetaan myös suunnilleen yhtä nopeasti. Normaalisti matka kestää 1-2 päivää ja posti jaetaan 3-4 arkipäivänä viikossa.

      Jos vaikka käräjäoikeuteen ja verottajalle lähettää kirjeen, asiamiehen tai postin tai kuriirin käyttö tapahtuu omalla vastuulla. Niinhän valitusosoituksessakin lukee. Ainoa satavarma tapa on marssia itse henkilökohtaisesti viranomaisen kirjaamoon ojentamaan lähetys tiskin yli.

      Kun postista on puhe, niin takkuilevan palvelun vastineeksi hinnat ovat nouseet nopeasti. Pienyrittäjän kustannukset 2. luokan kirjeestä 89% vuodesta 2011 vuoteen 2014. Eli alv0 -hinta lähes kaksinkertaistunut.

      Hintojen tarkastuksen vastapainoksi jakelunopeus on kasvanut sentään 0,5 kertaiseksi. Ei ihme, että postilähetysten määrä laskee hurjaa vauhtia.

    • lökölkö

      1lk ja pikakirjeen ero on nykyään vain siinä, että pikakirjeessä on seuranta ja hinta kalliimpi. Ennen pikakirjeet jaettiin erikseen, ei enää vuosiin.

      • ei toimi Itella ei

        ***Ennen pikakirjeet jaettiin erikseen, ei enää vuosiin.***

        Näinhän se on, ja kuten Mika22 jo kirjoitti, pikakirjeen ja ykköspostikirjeen erona on nykyään vain hinta. Postin pistelakoistahan on ollut tv-uutisissa ja päivälehdissä juttuja jatkuvasti, joten minäkin ihmettelen, että joku tässä tilanteessa uskoo ja luottaa kirjeen, olipa sitten pika tai muu, olevan varmasti seuraavana päivänä vastaanottajalla. Eihän siihen voi luottaa edes ilman lakkotoimiakaan.

        Itellan korvausvastuusta säädetään postilaissa, ja todennäköisesti Itella vetoaa tähän säännökseen:

        "50 §

        Postiyrityksen vapautuminen vastuusta ja vastuun rajoittaminen

        Postiyritys vapautuu vahingonkorvausvastuusta, jos se näyttää vahingon aiheutuneen seikasta, jota postiyritys ei ole voinut välttää ja jonka seurauksia se ei ole voinut ehkäistä."

        Pykälässä tarkoitetaan ns. ylivoimaista estettä, ja käytännössä lakkoja pidetään sellaisena.


    • Itella Posti

      Hei!

      Ikävä kuulla, että palvelu ei ole vastannut odotuksiasi. PAU:n asettama yli-ja lisätyökielto sekä pistelakot ovat aiheuttaneet viivästyksiä postinkulussa. Olemme tiedottaneet tästä mediassa.

      Yli- ja lisätyökielto ja lakot on ylivoimainen este (Force majeure), jonka aiheuttamista vahingoista Itella ei toimitusehtojensa mukaan vastaa, eikä hyvitä laskuja. Tämä perustuu Itellan yleisiin toimitus- ja sopimusehtoihin.

      Ystävällisin terveisin

      Mirva

      Asiakasneuvoja
      Postin asiakaspalvelu
      www.posti.fi/yhteystiedot

    • IpuMaria

      Postin asiakaspalvelusta vastattiin toki lakon ja muiden force majeure -syiden vuoksi aiheutuneista viiveistä, mutta tänä päivän faktaa on se, että pikakirjeet kuklevat KORKEAMMASTA maksusta huolimatta 1. lk:n postia hitaammin. Annan kaksi esimerkkiä lähimenneisyydestä:
      Laitoin keskiviikkona 22.1. pikakirjeen Turusta Ouluun. Vastaanottaja sai pikakirjeen klo 17.00, kun hänen muu päiväpostinsa oli jaettu ko 15.20.
      Toinen esimerkki on, kun lähetin eräänä maanantaina kiireellisiä papereita Turusta Poriin pikakirjeenä. Vastaanottaja, onneton, ei ymmärtänyt istua päivystämässä kotonaan koko päivää, joten kun tiista-iltapäivällä oven takana sitten posti toi kirjettä, ja kukaan ei AVANNUT ovea, niin pudotettiin tiedotus, että kirjeen saa noutaa keskiviikkona postitoimipaikasta.

      Järkyttävää toimintaa ja ihmisten pettämistä ja turhaa rahastusta. Onneksi on s-posti sekä Matkahuolto, joka toimittaa paketinkin kaupungista toiseen muutamassa tunnissa, saman päivän aikana.

    • Yrittäjä

      DHL on nopeampi, luotettavampi ja HALVEMPI.

      Yrittävä, joka on täysin kyllästynyt Postin toimintaan ja hinnoitteluun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      344
      2742
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      120
      1519
    3. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1360
    4. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      56
      967
    5. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      15
      924
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      27
      914
    7. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      149
      878
    8. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      79
      868
    9. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      205
      829
    10. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      58
      826
    Aihe