Suuri herätys on jo alkanut

Uskon, että tämä Suomessa alkanut ja nyt parasta aikaa menossa oleva suuri herätys kasvaa tulevaan kesään mennessä niin suureksi herätykseksi, että tässä maassa joudutaan ensi kesänä uskoontulevat kastamaan joukkokasteessa järvien, jokien sekä merien ja muitten vesistöjen rannoilla, kun mistään ei löydy sellaisia sisätiloja uskoon kääntyvien väenpaljouden vuoksi, että heidän kastaminen voitaisiin sisätiloissa suorittaa.
17136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

kuuleppa väärä profeetta, mene nyt ensin itse vaikka mariaanien hautasyvänteeseen itsesi upottamaan. oli kyllä niin sairas aloitus -herra lähettää väkevän eksytyksen

Äänestä

Kyllä näin on, se suuri herätys jonka Suomeen tulemisesta eräät helppoheikit ovat ennustaneet, on alkanut.

Äänestä

Teillä on aina päällä tuo hengellisen sensaation metsästys. Ette arvosta vakaata uskonelämää, vaan pilkkaatte sitä, nimitellen sitä kuolleeksi uskonnollisuudeksi. Teillä pitää aina olla jotain uutta ja suurta ja erikoista, kuin amerikkalaisessa katumainoksessa.

Kaiken aikaa on meneillään hiljainen herätys, mutta koska sitä ei ole teillä, ihmiset eivät huuda ja räisky ja kaatuile ja naura ja taputa käsiään kuin Rooman sirkuksessa, te ette sellaista arvosta, ette sitä näe.

Sillä teissä on toinen henki.

Äänestä
  • missä päin evl laitosta on vakaata uskonelämää??? luopumus kasvaa... kannatan joukkokasteita, kävin itse kasteella 9 viikkoa sitten.. ja oli elämäni paras teko.

    Äänestä

  • hkhjkhgjkhg kirjoitti:

    missä päin evl laitosta on vakaata uskonelämää??? luopumus kasvaa... kannatan joukkokasteita, kävin itse kasteella 9 viikkoa sitten.. ja oli elämäni paras teko.

    Suuri herätys on siis Suomessa alkanut.

    Äänestä

" Mistä Näitä centtejä oikein tulee" no Saunalahdelta tietenkin!

Äänestä

Ok. Mukava tietää. Jäädäämpä odottelemaan.

Kastamistilanne lienee eri sitten järvi-suomessa ja esim. etelä-pohjanmaalla. Toisessa on vettä ja toisessa suolampia ja jokia. Kova on myös kiire kasteelle, jos vedet on sulia puolet vuodesta ja 1000 järven maassa on rantapinta-alaa melkoisesti.

Melkoinen herätys. Innolla jäädään odottamaan.

Äänestä
  • Etelä-Pohjanmaalla voidaan kastaa Seinä- ja Lapuanjokien lisäksi Järviseudun järvissä: Ala-, Lappa- ja Evijärvessä.

    Se että tämän nykyisen herätyksen suuruuden vuoksi ensi kesänä joudutaan (taikka saadaan) kastaa ympäri Suomenniemen uskoontulevia luonnonvesissä, on ihan johdonmukaista sen kanssa, mitä on tapahtunut Lähi-idässä 2000 vuotta sitten, kun silloin on kastettu Jondanvirrassa.

    Äänestä

  • luonnonvesissä kirjoitti:

    Etelä-Pohjanmaalla voidaan kastaa Seinä- ja Lapuanjokien lisäksi Järviseudun järvissä: Ala-, Lappa- ja Evijärvessä.

    Se että tämän nykyisen herätyksen suuruuden vuoksi ensi kesänä joudutaan (taikka saadaan) kastaa ympäri Suomenniemen uskoontulevia luonnonvesissä, on ihan johdonmukaista sen kanssa, mitä on tapahtunut Lähi-idässä 2000 vuotta sitten, kun silloin on kastettu Jondanvirrassa.

    Savossa voidaan kastaa Kallaveden rannoilla ja Karjalassa Saimaassa ja Keski-Suomessa Päijänteen rannat täyttyy ensi kesänä uskoontulevista.

    Äänestä

Synnintunto puuttuu väärässä herätyksessä.

Äänestä
  • Niinpä! Ja sehän sinulta savonarola puuttuu kokonaan. Olet pwaha eksyttäjä ja harhaoppinen!

    Äänestä

Sillä kun olimme lihan vallassa, niin synnin himot, jotka laki herättää,

synnin himot, jotka laki herättää: Noita synnin himoja on maamme jo täynnä.

Homous on jo ryöstäytynyt lut kirkon käsistä.

lakkautettujen kuntien viiden vuoden irtisanomis aika täydellä pakalla

Eläkerahatojen ja valtioyhtiöiden johtajien palkkiot, ja hyväveli asunnot ym.

Mitä muuta se on kuin rukousvastaus herätys mantran hokemiseen.

Sen vielä ymmärtäisi jos kyseessä olisivat naiset ja lapset. Mutta "aikuiset" miehet höpisevät joutavia.

Mitä Jeesus käski kertomaan, ei suinkaan herätystä, vaan?

Äänestä

Ei ole mitään herätystä nyky-Suomessa. Väärää tietoa yrität tänne tellätä!

Äänestä

Voi kun tuo aloituksen teksti olisikin totta, mutta liekö epäuskoa vai mitä, mutta en tahdo jaksaa uskoa, että Jumala antaisi vielä tuollaista armoaan Suomen kansalle?

Tokia esim. nuoria tulee koko ajan uskoon jossain määrin, mutta tuskin vielä tungokseen saakka.

Mutta ollaan rukouksessa ja toivossa uskollisia, että Herra vielä antaisi meille Suomalaisillekin armon käydä oikeuden puolesta ja antaisi armonaikaa, että mahdollisimman moni saisi kohdata Jeesuksen Pelastajanaan!

Äänestä

Varo että et ole hujjattu niin että et enää rukoilet ja kaipaat oikea vanhanaikaista Herätystä missä ihmiset muuttuivat kokonaan että ne voisivat sanoa kuïn apostolit
ennen me oltiin pahoja pahoissa teoissa mutta nykyään teemme .............

Äänestä
  • Päin vastoin, tulevaisuudessa ei ole uskontoja, todellisten uskovien määrä on todettu laskevan koko ajan.

    Äänestä

Jeesuksen tulemisen edellä on oleva herätys, mutta ei sellainen, mitä tänä aikana kuvitellaan. Herätys on oleva Matt 25 kaltainen. Viisaat ja tyhmät neitsyet. Siis massoittain uskoontulemisesta ei ole kysymys, vaan uskovien ihmisten keskuuteen tulee se herätys.Pienestä ryhmästä on siis kysymys, jota heräävät ja näkevät.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


suuri herätys kirjoitti:

Uskon, että tämä Suomessa alkanut ja nyt parasta aikaa menossa oleva suuri herätys kasvaa tulevaan kesään mennessä niin suureksi herätykseksi, että tässä maassa joudutaan ensi kesänä uskoontulevat kastamaan joukkokasteessa järvien, jokien sekä merien ja muitten vesistöjen rannoilla, kun mistään ei löydy sellaisia sisätiloja uskoon kääntyvien väenpaljouden vuoksi, että heidän kastaminen voitaisiin sisätiloissa suorittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu