Jossa käsiteltiin jeesuksen olemassa oloa ja tarinassa olevia ristiriitaisuuksia? Samassa dokkarissa taisi olla myös 9/11 puintia.
Mikä amerikkalainen dokumentti se oli netissä...?
unohtanut
13125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Amerikkalaisia dokkareita ei yleensä kannata ottaa kovinkaan vakavasti. Niissä keskitytään enempi viihdyttämiseen, vähemmän faktoihin.
Unohda sinä vastata näihin, jos ei ole tietoa. Olen kyseisen dokkarin nähnyt ja se oli varsin ajatuksia herättävä. En vain muista sen nimeä, kun pitäisi se nyt esiin saada. :/
Jeesusta ja 9/11= salaliittohörhöilyä.
Zeitgeist se se oli. :)
Zeitgeist jutut oli mielenkiintoisia. Yksi niistä tosiaan taisi käsitellä muita Jumalan poikamyyttejä, jotka olivat samankaltaisia kuin Jeesuksen tarina.
Yksi taisi käsitellä kuussa käyntiä ja siinä oli jotain, että siellä ei muka oltaisi käyty :) Näin luulisin ellen sekoita, johonkin toiseen dokkariin.
Zeirgaist on kolme osainen "dokumentti" jonka aiheet menevät näin.
1. Kristinusko perustuu astronomisiin uskontoihin ja on kopioitu suoraan muista uskonnoista ja että se on rakennettu ainoastaan massojen hallintavälineeksi.
2. 9/11 salaliitto teoria
3. USA hallituksella ei ole oikeutta kerätä veroja kansalaisiltaan.
Lisäyksenä. Piti tarkistaa, mimmonen dokkari oli ja tosiaan sieltähän löytyi tietoa mm. Horus myytistä, jonka mukaan Horus: (3000 vuotta sitten). Seuraaviin väitteisiin suosittelen suhtautumaan kriittisesti.
Horus syntyi joulukuun 25. pvä.
Syntyi neitsyestä
Syntymää seurasi tähti idässä
3 kuningasta ihasteli syntymää
12 vuotiaana lapsiopettaja
Horuksella oli 12 opetuslasta
Horus suoritti ihmeitä mm. käveli vettenpäällä
Horus ristiinnaulittiin
Haudattiin kolmeksi päiväksi...
Näin siis väitetään videolla - olen lukenut myös väitteitä, joiden mukaan kyseiset asiat eivät pitäisi paikkaansa. En ihan purematta nielisi kyseisiä väitteitä tuntematta alkuperäisiä lähteitä tai egyptiläistä mytologiaa. Mielenkiintoisia juttuja anyways olivatpa totta tai ei.
http://www.youtube.com/watch?v=oZgT1SRcrKE
Tällä sivustolla väitteet kyseenalaistetaan. Itse en tiedä, mikä on totta ja mikä tarua, enkä jaksa tässä kohtaa alkaa tutkimaan asiaa sen enempää.
Tällä sivustolla väitteet kyseenalaistetaan. Itse en tiedä, mikä on totta ja mikä tarua, enkä jaksa tässä kohtaa alkaa tutkimaan asiaa sen enempää.
http://stupidevilbastard.com/2005/01/ending_the_myth_of_horus/
Tässä koko video suomeksi tekstitettynä:
http://www.youtube.com/watch?v=i-QHvtM-PLI
Joku poistatti eilen koko keskustelun ,missä oli tämä video. Taisi olla liian kova pala suomen kirkolle ja sen faneille.
Ihan mielenkiintoinen se alun 37 minuuttia.
Kannattaa katsoa.
Kannattaa muistaa myös, että Jeesus sanoi, että hänen seuraajat voivat tehdä vielä suurempia ihmeitä. Ihmeet eivät loppuen lopuksi ole se pointti, vaan se, mitä Jeesus opetti.
Eipä ole niitä ihmeitä näkynyt seuraajien toimestakaan...
"Eipä ole niitä ihmeitä näkynyt seuraajien toimestakaan... "
Se ei ole ihme, kun ihmiset ovat niin rakastuneita "omaan napaansa", etteivät muuta juuri halua nähdä tai ymmärtää. Raamatun pointti on kuitenkin hengelliset jutut ja Jumala valtakunta. Kannattaisi etsiä ennemmin Jumalan valtakuntaa kuin fyysisiä ihmeitä, koska fyysiset ihmeet eivät loppuen lopuksi kestä, eikä niistä pitkällä tähtäimellä ole mitään hyötyä..