Talvisodan jääkärien kyykkytuloksia

Jäkittävä-Jääkäri

hei!

Tietääkö kukaan talvisodan jääkärien kyykkytuloksia? Entä käytettiinkö tuolloin siteitä polvissa?

Luulisi että harjoitusta kyykkäilystä olisi tullut esimerkiksi sissi-kakilla, varsinkin jos tuli kiire nousta ylös kun venäläiset luodit kampasivat uutta jakausta. Moni kuitenkin kävi päivittäin isolla hädällä, niin varmaan tuli viikon aikana monta räjähtävää kyykkytoistoa tehtyä kun venäläiset järjestivät väijytyksiä.

Vai nosteltiinko tuohon aikaan maksimikyykkyjä ja käytettiinkö vyötä? Siis muutakin kuin sitä armeijavyötä...

Ja mitenhän talvisodan jääkärit pärjäisivät nykyisissä kyykky-kisoissa?

8

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jäkittävä-Jääkäri

      Niin ja kaikki kunnia vielä suomen sotaveteraaneille! Kyykkäsivät sitten mitä kyykkäsivät. Suuri kiitos teille!

    • ES (ari) Jonne

      Tietääks kuinka paljon Tutankhamon kyykkäs? Tekiks se raw vai varustenostoja?

    • jytwa

      Kaikkihan tietää mistä "räjähtävä-kyykky" sana on peräisin? Juuri talvisodan ajalta, silloin kyykistyttiin ja ponkaistiin samantien ylös kun/jos käsikranaatti käristi perskarvoja. Joskus saattoi myös räjähtävät ripulit turahtaa pelkästä säikähdyksestä.

      • Uolevi66

        Ja sitähän ei nykyajan testo-jonnet tiedä. Ainoa räjähtävä on säikähdys-ripuli joka pärähtää housuihin kun markku pistää jonnen pyllyyn testo-piikin yllättäen.


      • vartinmanne
        Uolevi66 kirjoitti:

        Ja sitähän ei nykyajan testo-jonnet tiedä. Ainoa räjähtävä on säikähdys-ripuli joka pärähtää housuihin kun markku pistää jonnen pyllyyn testo-piikin yllättäen.

        Minun pyllyyn Markku on pistellyt testopippeliä.


    • T.TT

      Olen jo kolmenkymmenen ylittänyt nainen. Perheellinen ja pitkässä suhteessa mieheni kanssa ollut. Kunnes tapasin elämäni naisen. En edes tiennyt että minusta löytyy tuollaisia tunteita ja olinkin hieman hukassa itseni kanssa hetken. Otin asian puheeksi kyseisen naisen kanssa ja se olikin menoa sen jälkeen. Tuli ero miehestä ja oman asunnon etsintä. Lapsille olemme antaneet aikaa sopeutua eroon eli en pakannut kamoja heti saman iltana kun ero otettiin puheeksi vaan pikkuhiljaa. Koko tämän tapahtumaketjun aikana olen pystynyt olemaan varma että teen oikein vaikka perheeni rikon. Onni ei ole siinä että on ehjä perhe vaan onni on siinä että kaikki on onnellisia. Riidelty ei olla ollenkaan miehen kanssa vaikkakaan en ole tästä naisesta vielä puhunut miehelleni. Se aika kyllä koittaa mutta mietin kuinkahan hän tämän ottaa vastaan. Luulen että en ole ainut nainen joka kokee valaistuksen näin myöhemmällä iällä ja haluankin tukea kaikkia samanlaisessa tilanteessa itseni kanssa olevia kohtaamaan asian ja ajattelemaan itsekkäästi. Kaikki voi selvitä voittajina vaikka helppoa tämä ei ole ollut.

    • Toisaalla täällä

      on ollut Tapio Rautavaaran tuloksia sotien jälkeen olympiavuodelta 1948.

      Oli treenannut muutaman vuoden. Pituus 190 cm ja paino noin 90 kiloa.

      Työntö 150 kiloa, tempaus 90 kiloa ja teki hyppykyykkyjä 120 kilolla!!

      Voittikin sitten keihäänheiton olympiakultaa 1948!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      961
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      195
      948
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe