>>
Lohjalla yli tunnin jono bensa-asemalle
Lohjalla Tytyrin ABC:lla on myyty lauantaina neljän tunnin ajan erittäin halpaa polttoainetta. Kotimainen kaasuyhtiö Gasum Oy on myynyt kahdeksasta saakka bensiiniä ja dieselpolttoainetta biokaasun hinnalla Tytyrin ABC-asemalla.
>>
Kuinkas kaukaa lähtisit ajeleen ja kuinka kauan jaksaisit jonotella jos bensaa myytäisiin karvan alle 1 e/l.
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288626749363.html
Lohjalla yli tunnin jono bensa-asemalle
Lohjalla Tytyrin ABC:lla on myyty lauantaina neljän tunnin ajan erittäin halpaa polttoainetta. Kotimainen kaasuyhtiö Gasum Oy on myynyt kahdeksasta saakka bensiiniä ja dieselpolttoainetta biokaasun hinnalla Tytyrin ABC-asemalla.
>>
Kuinkas kaukaa lähtisit ajeleen ja kuinka kauan jaksaisit jonotella jos bensaa myytäisiin karvan alle 1 e/l.
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288626749363.html
Vastaukset 7
Vanhimmat
No kuule en metriäkään ajaisi jonottamaan. Tankkaan silloin kun tarve vaatii ja tankin täyteen. Kilometrejä tulee niin vähän 17 000km vuodessa, että eipä ole merkitystä hinnalla. Miksi ajaa kymmeniä kilometrejä tankkaamaan, kun se on taas kuitenkin edessä n. 10 päivän kuluttua. Menisi tuo säästö noihin turhiin kilometreihin.
Näin on. Kyllä on persaukista kansaa, jos pitää muutaman kympin säästön takia jonotella tuntikausia.
autoilla olivat jonossa,silloin kun itse jonotin 50 min.se kesti ,itsellä poikkeama reitiltäni vain. noin 5km siksi kävin siellä. mutta näin noin 200 jonottajaa.
poimintoja jonossa ,95% autoista uudehkoja kaikilla kävi autot tyhjäkäyntiä tuon ajan,99% ajovalot päällä (oli päivän valo klo:09.45-10.35) tie missä jonotettiin UMPITIE noin 500 metriä ,missä ei normiliikennettä lauantaisin muutenkaan (tytyrin kaivoksen huoltotie)
hulluja oli monta jos aamulla ekat jonossa klo: 04.00 bensaa sai vasta klo:08.00 ,itse menin jonoon 09.45 josta jonotin 50 min.säästöni noin 24 e + viikonlopun iltalehti + skrapa+ suklaapatukka,ihan jees
ihmettelin ettei 90-2000 alun luvun autoja ollut kuin muutama,vai onko lohjanseutu varakasta,itse lohjalle aamulla ajoin oli näitä sentään aika monta lohjalla,itellä vm 05 tonnin auto.kyllä mulle kelpasi 40 e tankki täyteen
no en kyllä viitsisi jonottaa bensaa liki tuntia ja "säästää" 24 €, ja kun laskee jonotusbensan ja muut ylimääräit ostokset, niin hulluahan tuo on?!
No ton verranhan se bensa maksaisi aina jos ei olisi kartellia asemien välillä... ei vaan voi mittään
Voi sua reppanaa, bensan hinnasta on n 75 prossa veroa. Ei siinä enää tarvii kartellia.
Niin,tottakai iso osa on veroa, siksi se maksiaikin noin euron ilman kertellia...
Turha perustella hintaa maailmamarkkinahinnalla...
Jos juomat hinnoiteltaisi samalla logiikalla kuin bensa, niin:
Jos nyt colapullo maksaa 1€
No etikettivalmistaja tuplaisi etiketin hinnan
Niin huoltoasemien logiikalla maksaisi se colapullo silloin 2€ koska etiketin hinta tuplaantui
Eli ei se vaikka maailmanmarkkihinta tuplaantuisi bensalla, ei se kuluttahinnoissa pitäisi niin paljoa näkyä