Kertokaapa miten viidakossa asuville alkuasukkaille käy?
Syntyvät sinne tietämättään mitään ulkomaailmasta ja omaksuva jumalakseen auringon, kivipatsaan tai jonkun metsän hengen.
Joutuvatko he helvettiin koska eivät usko jumalaan/kristukseen?
Raamatussahan sanotaan jotain tyyliin (en nyt muista sanatarkasti): Kukaan joka minuun uskoo ei joudu kadotukseen....
Syntyvät sinne tietämättään mitään ulkomaailmasta ja omaksuva jumalakseen auringon, kivipatsaan tai jonkun metsän hengen.
Joutuvatko he helvettiin koska eivät usko jumalaan/kristukseen?
Raamatussahan sanotaan jotain tyyliin (en nyt muista sanatarkasti): Kukaan joka minuun uskoo ei joudu kadotukseen....
Vastaukset 6
Vanhimmat
missä muodossa?
Teit arvokkaan huomion ja kysymyksen. Minua vain ihmetyttää sen motiivi johtuen ehkä tyylistä. Toivottavasti tämä karvastelu johtuu yksin minusta itsestäni.
No asiaan:
Hyvin yksinkertaisesti sanottuna Jumala ei tuomitse ns. 'ikuiseen kadotukseen' niitä, jotka eivät hänestä ole koskaan mitään kuulleet.
Raamatun perusopetus on se, että hänen elämän lahjansa/ikuinen kuolema tulevat tuomitun tietoisen valinnan perusteella tekemistä ratkaisuista.
Siislpä ne sysimustassa sademtsässä eläneet kivijumalien palvojat, jotka eivät koskaan ole/olleet kuulleet mitään Jumalasta ja hänen tarkoituksistaan saavat kyllä mahdollisuutensa.
On hyvä ottaa huomioon, että jos ja kun Kristuksen hyväksyminen on edellytys elämän saamiselle, niin voidaan ainakin todeta, että tuhansia vuosia ennen häntä eli ihmisiä, jotka eivät mitenkään voineet hänestä mitään tietää, kun hän ei ollut edes syntynyt. Joten tällaisille, kuten muillekin täysin Jumalasta ja Kristuksesta tietämättömille on varattuna ylösnousemus, jonka jälkeen he saavat tietoa ja voivat sen jälkeen tehdä tietoon perustuvan ratkaisunsa.
Yksi Raamatunkohta riittänee perusteluksi.
Apt. 24:15
"ja minulla on Jumalaan kohdistuva toivo, joka näilläkin miehillä on, että tulee olemaan ylösnousemus, sekä vanhurskaiden että epävanhurskaiden"
Nämä afrikkalaiset heimojumaliensa palvelijat eittämättä kuuluvat noihin 'epävanhurskaisiin'.
>>Raamatun perusopetus on se, että hänen elämän lahjansa/ikuinen kuolema tulevat tuomitun tietoisen valinnan perusteella tekemistä ratkaisuista.
Jos unohdetaan kuolleet, niin Vartiotorniseuran opetuksen mukaisesti kaikille tietyllä hetkellä eläville on annettava tuo tietoisen valinnan mahdollisuus.
Koska Vartiotorniseuran näkemyksen mukaan ainoastaan jehovantodistajilla on mahdollisuus säilyä hengissä Harmagedonin taistelussa, niin tulevaisuudessa olisi tämän mukaan odotettavissa kovin mielenkiintoinen tilanne.
Vartiotorniseura on muuttanut lapsuuteni aikaista käsitystä siitä, että jokaiselle henkilölle maailmassa tullaan jehovantodistajien välityksellä antamaan tuo valinnan mahdollisuus.
Nykyään Vartiotorniseura opettaa, että Jehova tulee hoitamaan sen osan maapallon väestöä, jota jehovantodistajat eivät koskaan tulisi tavoittamaan. Mielenkiintoni kohdistuu siihen, kuinka ovenavaajat ottaisivat vastaan tämän oletetun Jehovan organisoiman ovillakäännytysversion.
Kuten Rasvattu Jämä hyvin tietääkin, niin Vartiotorniseurahan ei sitä määrää, että kuka kuolee harmagedonissa ja kuka ei.
Ja mitä tulee taas tuohon ihmisten tavoittamiseen ennen harmagedonia, niin toteaisin tässä vain sen, että Jeesus totesi opetuslapsilleen, että: 'te ette missään tapauksessa käy läpi kaikkia Israelin kaupunkeja, ennenkuin ihmisen Poika saapuu'.
Jos joku instanssi jossakin soveltaa nämä sanat niin, että todistajien työ jäisi jollain tavoin kesken ennen HARMAGEDONIA, niin se on tuon tahon oma häpeä.
Se ei varmasti sido Jumalaa. Jeesus vain yksinkertaisesti sanoi, ettei työ olisi vielä päättynyt silloin kun HÄN saapuu.
ja pidän sen toivon Jumalaan, että on oleva ylösnousemus, jota nämä itsekin odottavat, sekä vanhurskasten että vääräin. (Apt.24:15)
Raamattu ei opeta tässä, että epävanhurskaat saisivat osan ensimmäisessä ylösnousemuksessa. Pelkästään tuota Apostolien tekojen kohtaa katsomalla voi ehkä saada sellaisenkin käsityksen. Asiasta puhutaan muuallakin ja jo seuraava kohta kumoaa selvin sanoin tämän käsityksen.
Ja minä näin valtaistuimia, ja he istuivat niille, ja heille annettiin tuomiovalta; ja minä näin niiden sielut, jotka olivat teloitetut Jeesuksen todistuksen ja Jumalan sanan tähden, ja niiden, jotka eivät olleet kumartaneet petoa eikä sen kuvaa eivätkä ottaneet sen merkkiä otsaansa eikä käteensä; ja he virkosivat eloon ja hallitsivat Kristuksen kanssa tuhannen vuotta. Muut kuolleet e i v ä t
v i r o n n e e t eloon, e n n e n k u i n ne tuhat vuotta olivat loppuun kuluneet. Tämä on ensimmäinen ylösnousemus. Autuas ja pyhä on se, jolla on osa ensimmäisessä ylösnousemuksessa; heihin ei toisella kuolemalla ole valtaa, vaan he tulevat olemaan Jumalan ja Kristuksen pappeja ja hallitsevat hänen kanssaan ne tuhannen vuotta.
Ja kun ne tuhat vuotta ovat loppuun kuluneet, päästetään saatana vankeudestaan, ja hän lähtee villitsemään maan neljällä kulmalla olevia kansoja, Googia ja Maagogia, kootakseen heidät sotaan, ja niiden luku on kuin meren hiekka. Ja he nousevat yli maan avaruuden ja piirittävät pyhien leirin ja sen rakastetun kaupungin. Mutta tuli lankeaa taivaasta ja kuluttaa heidät. Ja perkele, heidän villitsijänsä, heitetään tuli- ja tulikivijärveen, jossa myös peto ja väärä profeetta ovat, ja heitä vaivataan yöt päivät, aina ja iankaikkisesti. Ja minä näin suuren, valkean valtaistuimen ja sillä istuvaisen, jonka kasvoja maa ja taivas pakenivat, eikä niille sijaa löytynyt. Ja minä näin kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä, ja kirjat avattiin; ja avattiin toinen kirja, joka on elämän kirja; ja kuolleet tuomittiin sen perusteella, mitä kirjoihin oli kirjoitettu, tekojensa mukaan. Ja meri antoi ne kuolleet, jotka siinä olivat, ja Kuolema ja Tuonela antoivat ne kuolleet, jotka niissä olivat, ja heidät tuomittiin, kukin tekojensa mukaan. Ja Kuolema ja Tuonela heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi. (Ilm.20:4-14)
Raamattu kyllä opettaa, että on olemassa myös väärien (epävanhurskaiden) ylösnousemus, mutta selityksesi sille ei ollut Raamatusta. Annetaan siis Raamatun selittää itse itseään: On olemassa kaksi ylösnousemusta. Tuossa ylhäällä kerrottiin aluksi siitä ensimmäisestä -siihen pääsevät ovat autuaita ja pyhiä. Se on vanhurskasten ylösnousemus. Seuraavaksi nimenomaan vakuutetaan: "Muut kuolleet eivät vironneet eloon, ennenkuin ne tuhat vuotta olivat loppuun kuluneet." Nämä muut kuolleet nousevat sitten vasta tuomiolle ja heidät tuomitaan "kukin tekojensa mukaan". Mitä se sitten käsittääkin. Luottakaamme siis vain siihen, että Jumala on oikeudenmukainen. Jumalan oikeudenmukaisuus ei riipu siitä, mikä olisi jonkin profeetaksi itseään nimittävän mielestä Hänelle sopivaa.
Raamattu kumoaa opin epävanhurskaiden saamasta toisesta mahdollisuudesta, joka on oikeastaan vain yksi versio jälleensyntymisopista. Miten käy heille, joilla ei ole ollut edes teoriassa mahdollisuutta kuulla evankeliumia? Siihen Raamattu ei anna suoraa vastausta. On siis turha spekuloida sen mukaan, mikä meidän ihmisten mielestä tuntuisi järkevältä. Tuskin on oikein, että opettaa näitä pähkäilyjä vielä Jumalan totuutena. (1Tim.1:3,4)
Eikö ole oireellista, että Vartiotorniseuran kaikki keskeiset opetukset perustuvat olettamuksiin ja spekulointiin yksittäisillä raamatunjakeilla. Oletko koskaan oikeasti miettinyt, mikä on se valtakunnan ilosanoma, jota alkuseurakunta julisti; oliko se "ikuisen elämän odote paratiisimaassa", vai Pelastus, Herra Jeesus Kristus?
Lopuksi:
Katsokaa, ettei kukaan saa teitä saaliikseen järkeisopilla ja tyhjällä petoksella, pitäytyen ihmisten perinnäissääntöihin ja maailman alkeisvoimiin eikä Kristukseen. Sillä hänessä asuu jumaluuden koko täyteys ruumiillisesti, (Kol.2:8,9)
>>... Vartiotorniseurahan ei sitä määrää, että kuka kuolee harmagedonissa ja kuka ei.
Ei määrää, ei. Sen sijaan Vartiotorniseura väittää, että ainoastaan jehovantodistajat voivat säilyä hengissä tulevassa Harmagedonin taistelussa. Ja Jehova tappaa kaikki muut kuin jehovantodistajat ja jehovantodistajiakin, siihen paikkaan. Sitkeän salitarinan mukaan 90 % jehovantodistajista kuolee Harmassa.
>>Ja mitä tulee taas tuohon ihmisten tavoittamiseen ennen harmagedonia, niin toteaisin tässä vain sen, että Jeesus totesi opetuslapsilleen, että: 'te ette missään tapauksessa käy läpi kaikkia Israelin kaupunkeja, ennenkuin ihmisen Poika saapuu'.
Jesse oli realisti, eikä vaatinut perässähiihtäjiltä liikoja. Toki tuo kaikki tapahtui pari vuosituhatta sitten.
>>Jos joku instanssi jossakin soveltaa nämä sanat niin, että todistajien työ jäisi jollain tavoin kesken ennen HARMAGEDONIA, niin se on tuon tahon oma häpeä.
Häpeä on pelkästään niillä, jotka elävät parin vuosituhannen viiveellä, vai oliko se viipeellä?
>>Se ei varmasti sido Jumalaa. Jeesus vain yksinkertaisesti sanoi, ettei työ olisi vielä päättynyt silloin kun HÄN saapuu.
Jesse on saapunut jos jollekin milloin kulloinkin, Vartiotorniseurakin on rukannut Jessen saapumisaikataulua 40 vuotta. Jonkin sortin bussilakko?