Webasto ei käynnisty

bdt

Elikkäs Citroen Xsara HDi:n Webasto (Thermo Top C) on jo jonkun aikaa elänyt vesipumppunsa osalta viime metrejä. Nyt vikakoodit nollattiin (sulake irti), mutta webasto ei lähde käyntiin. Kaukosäätimellä näyttää että kaikki menee ok, tulee paluusignaali ja punainen valo alkaa vilkkua, mutta mitään ei tapahdu. Sama juttu kellolla, kaikki näyttää ookoolta, mutta mitään ei tapahdu.
Jos pelkkä vesipumppu olisi mäsänä niin kai sieltä jotain hurinaa kuuluisi itse webastosta kunnes vesipumppu menee vikatilaan (10 yritystä?) ja sen näkee sitten jo kaukosäätimestäkin että ei lähde käyntiin.

Eli missä todennäköisimmin vika, vesipumpun lisäksi? Pumpun jo saksasta tilasinkin.

10

20705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eberissä vikakoodilista täynnä eikä laite inahdakkaan. Se on resetoitava jotta oikeasti yrittää käynnistyä. Siihen kuuluu polttoainepumpun naksutus, puhaltimen kiihdytys ja valkoiset savut jos ei käynnisty tulpan tai karstan vuoksi.

      • Vebastolla myös

        Yleensä vikaa etsitään vaikeimman kautta, mutta se voi olla yksinkertainenkin. Polttoainetta tankissa liian vähän tai kaukosäätimen paristo morjens.
        Tietysti aina isompikin remontti voi osua kohdalle paljon käytetyssä laitteessa, voi palopesäkin mennä uusiksi. Sitten tarvitaankin jo yleisesti ammattilaista apuun. Tulppaa ei ainakaan uudemmissa laitteissa ei enää ole ja sen karstottuminen voidaan lukea ulkopuolelle.


    • Palopesässä töhnää?

      Omakohtaiset kokemukset ovat kun laite on karstoittunut tms. Ei meinaa käynnistyä millään. Yleensä silloin jos polttoainekäyttöinen lämmitin toimii "lisälämmittimen" tavoin eli käynnistyy ajoittain silloin kun myös auton moottori on käynnissä ja automatiikka pyytää lisää lämpöä. Tällöin lämmitin käy liian lyhkäsiä jaksoja ja palopesä karstoittuu tms.

      Parasta kestävyyden kannalta on jos polttoainekäyttöinen lämmitin toimii "esilämmittimenä", eli käynnistetään ajastimen (kellon) tai kaukosäätimen avulla silloin kun auton moottori ei käy ja antaa se nen käydä vähintään 20 min kerralla (mieluiten vähintään 30 min).

      • osssss

        Just noin.Itelläkin 4 vuotta kesti kovassa käytössä tuolla periaatteella.
        Nyt korjataan ja katotaan mikä vika...
        Eli touranin webasto tehdas-asenteinen..kello jälkeenpäin laitettu.
        Vikakoodi oli herättäjä tai poltin..


      • Aina lämmin

        Kuinka monta vuotta Webasto kestää, jos se toimii lisälämmittimenä automaattisesti ajossakin, kun ilman lämpötila laskee alle 5 asteen, minulla on tällainen sekä ´siinä on myös se kello jolla sen voi ajastaa lämmittämään auton etukäteen ennen ajoon lähtöä .... eli koska alkaa korjaamokäynnit?, onko kokemuksia kenelläkään.


      • osssss
        Aina lämmin kirjoitti:

        Kuinka monta vuotta Webasto kestää, jos se toimii lisälämmittimenä automaattisesti ajossakin, kun ilman lämpötila laskee alle 5 asteen, minulla on tällainen sekä ´siinä on myös se kello jolla sen voi ajastaa lämmittämään auton etukäteen ennen ajoon lähtöä .... eli koska alkaa korjaamokäynnit?, onko kokemuksia kenelläkään.

        Lyhyellä käytöllä voi tukkeentua ainakin poltin parissakin talvessa..
        Ja se oli isselle uutta jotta webasto hörppää tyhjää eikä käynnisty jos polttoainetta alle neljännes tankki.Rasittanee sitten muitakin osia?


    • --------------------

      Kannattaa käyttää testerissä. Sieltä se vika helposti selviää jos on jossain sähkökomponentissa kuten oireista voisi päätellä. Vesipumppuviat joiden kanssa olen ollut tekemisissä ilmennyt aina että laite lähtee tulille ja sammuu hetkessä kun vesi kiehuu lämmönvaihtimessa ( kuuluu porina). Yleensä vp. viassa laite pysyy päällä kun auton moottori on käynnissä. Jos ohjainyksikkö tunnistaa että vp. on oikosulussa tai johdoissa katkos, niin sitten pitäisi tehdä vain tuuletuskäyttö ja sitten sammuu. Sama juttu muissa sähkökomponenttivioissa jotka ohjausyksikkö tunnistaa.
      Jos käynnistettäessä ei kuulu mitään, niin laite on joko vikalukituksessa ( poistuu automatiikan sulakkeen irroittamalla, (ei kellon ja auton lämppärin puh. sulakkeella)), paloilmapuhallin sökö tai automatiikassa vikaa.

    • olin samant. vika

      Jos ei saa näkyviin mitään vikakoodia niin koko emokortti viallinen.
      Tarkista emon virtaliittimet, eivät ole suojattu, voivat hapettua.

      • --------------------

        Liittimet kannattaa tarkastaa vaikka ovat vesiwebastoissa olleet vesisuojattuja vuodesta -98 lähtien. Hapettumista voi tapahtua esim jos johtosarja asennetaan kireälle jolloin eriste voi jäädä auki.
        Ohjainlaitteen viasta tulee yleensä myös vikakoodi tai sitten diagnostiikka väittää että esim hehku on viallinen vaikka se mittauksen perusteella olisi ehjä tai uuden hehkun vaihtamalla tulee sama vikakoodi.
        Jos ohjainlaitteeseen ei saa testerillä yhteyttä niin silloin kyseessä on yleensä yhteysvika (testeri-automatiikka) Ohjainlaitevikoja esiintyy onneksi aika harvoin. Se on aika kallis osa kun siinä tulee lämmönvaihdinkin mukana.


    • Anonyymi

      Se todennäköisin vika on, huonot liitokset akussa, josta johtuu alhainen jännite webaston päässä. 10.5 V on alaraja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      158
      6398
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      74
      5296
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3705
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3335
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      145
      2606
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      73
      2312
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2068
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1546
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      82
      1245
    Aihe