Olisiko vaikeaa laittaa prisman parkkipaikalla oleville kokoomateille kolmiot,kun kaikki eivät ymmärrä etuajo oikeutta oikealta tulevilta,vaan odottavat tapulikujan liikennettä,ja toiset taas tulevat iman itsesuojeluvaistoa eteen vaikka henki lähtisi saataisi liikenne joustavaksi.
kolmiontakaa
0lli
8197
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Miksi pitäisi mennä muuttamaan ajojärjestystä? Eikö olisi parempi ratkaisu, että ihmiset opettelisivat vähän niitä perussääntöjä? Parempi kai, että mokaavat parkkipaikalla, kuin vaikkapa vähän isommassa risteyksessä. Tulee vähemmän "rumihia".
Ja oliko tässä kyseessä joku tietty Prisma, vai onko noin yleisesti nimen omaan S-ryhmän megakauppojen ongelma?
Oi nyt suurella tietäjällä lyö tyhjää, ei tiedä missä on Tapulikujan Prisma, voi voi sentään.
Ei kait sitä jokaista kyläkauppaa kukaan tiedä??
turha kysyä mitään kun google tietää kaiken. Hakusanoilla Prisma ja Tapulikuja tuloksena on heti Forssa. Eikös se oo joku xboxin autopeli, forssa moposport 4 tjsp :P
Kyseessä oli tapulikuja, ei Tapulikuja. Oletin, että se oli joku murresana joka tarkoitti vaikkapa sellaista ajoväylää, jonka varrelle parkkeerataan.
Sitä paitsi tuo Tapulikuja tuskin on prisman parkkipaikalla. Jos parkkipaikalta poistutaan, niin silloin titetysti väistetään kaikkia.
Jokainen ajokortinhaltija on käynyt ja läpäissyt inssiajoan ja todettu kelvoksi kuljettajaksi liikenteeseen ja osaa liikennesäännöt. Väistämissäännöt ovat selkeät ilman kolmiotakin.
Periaatteessa, on parempi että väistämisvelvollisuus ei ole aina ihan selkeä
asia koska se yleensä hidastaa vauhtia ja näin ollen lisääkin turvallisuutta.
Annas olla kun laitetaan kolmiot niin ne ketkä sitten tietää ei ole väistämisvelvollisuutta ajavat ylinopeutta ja osa vielä niin helvetin reippaasti ylinopeutta, sama kävisi ja käykin parkkihalleissa.
Jos tyhmä kotilokuski ei tiedä liikennesääntöjä, niin ei sitten tiedä on kolmioita tai ei, kun pää on tyhjä, niin se on tyhjä.