Olen käyttänyt Cerazettea yli kaksi vuotta.Viimeiset kuukautiset olivat 1,5 vuotta sitten.Sen jälkeen ei ole tullut minkäänlaista vuotoa.Tänään sitten yllättäen alkoi tiputteluvuoto.Vielä en tiedä alkavatko kuukautiset vai onko vain tiputteluvuotoa.Tiedän että vuotoa voi tulla,mutta näin yllättäen.Onko kellään samanlaisia kokemuksia eli menkat alkaneet yllättäen pitkän tauon jälkeen.Olen ottanut e-pillerit aina ajallaan ja unohduksia ei ole tapahtunut.Soitan kyllä ehkäisyneuvolaan jos vuoto jatkuu.Mutta jos jollain olisi kokemusta tästä.
cerazette ja tiputteluvuoto
nainen 37 v.
5103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mun on nyt vaikea ymmärtää, miten niin yllättäen?
No kun ei ole minkäänlaista vuotoa ollut 1,5 vuoteen ja nyt vaan alkoi ykskaks.Ei mitään oireita joista ois voinut ennustaa vuodon alkavan.
Syön cerazettea toista vuotta ja menkar tulee milloin sattuu. Ennen mulla oli kivuliaat menkat ja paha pms. Nykyään huomaan vasta vessassa käydessä, että katos vaan ne alkoi. Ehkä se voi kuulua cerazetten luonteeseen, ettei mitään oireita tule?
On ihan normaalia, ei hätää. Itsellä sama merkki ja tulee ja menee miten sattuu.
Ainoa syy mikä voi olla syynä on nopea painonnousu.Olen lihonut kolmessa kuukaudessa 15 kiloa.Mua hävettää myöntää toi.Olin sitä ennen laihdutuskuurilla ja epäilen että toi lihiminen on syynä.Olen jopa tehnyt raskaustestin.Joka kyllä yleensä tehdään jos kuukautiset ei ala.Mutta ainakin on se poissuljettu.Huomenna soittelen kuitenkin ehkäisyneuvolaan asiasta.