Hei vaan kaikille
Osaisiko joku suositella missä olisi parasta ja toimivinta rukousparannusta saatavilla Suomessa? Apu olisi todella tarpeen eikä lääkärit pysty auttamaan.
Osaisiko joku suositella missä olisi parasta ja toimivinta rukousparannusta saatavilla Suomessa? Apu olisi todella tarpeen eikä lääkärit pysty auttamaan.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Moni on parantunut Pirkko Vesavaaran rukoillessa: hänellä toimiin armolahjat, mutta se on Jumala joka päättää ja tarkoittaa parantuuko vai ei. Herra voi koskettaa vaikka ihan kotona ja vaikuttaa parantumista.
Kunpa jaksaisimme aina vain rukoilla, että tapahtukoon Herra sinun tahtosi.
Kiitos neuvostasi. Pirkko vaikuttaisi nettihakujen perusteella olevan Oulussa. Se on aika kaukana. Onkohan ketään etelämpää?
Millainen todennäköisyys suunnilleen parantumiselle on oletettavissa noissa Pirkon tilaisuuksissa?
Pirkko Vesavaara kietää ristiin rastiin ympäri Suomea. Luulen että tämän vuoden puolella ei taida kiertää, mutta googleta hänen nimellään, niin tulee hänen sivunsa ja sieltä ajallaan näet myös ohjemakalterin. Katso vaikka tammikuun alussa.
Viimeinen tilaisuus sivuilla näkyy olevan 5.12 eli menny jo. Ehkä sinne tulee myöhemmin sitten uusia.
Mutta onkohan tuosta apua? Miten hyvin noissa on yleensä parannuttu?
Eihaä Ihminen ole se joka parantaa. Jos päiväsi ovat luetutu, niin ei kukaan rukolilija voi sinua tehdä terveeksi. Itselläni oli lasuudesta asti huono maha ja köärsin jakuvasti mahaoireista, ärtyvä paksusuoli ja piti miettiä mitä suuhunsa laittaa. Mahakipu ja ilmakouristukset suolistossa olviat riesani. Sitten Pirkko rukoili 13 ja puoli vuotta sitten. Sen jälkeen en ole kärsinyt vatsakivuista ja saan latoa suhuni mitä lystään.
Nyt Hyrynsalmella todisti. Mies oli keväällä pudonnut , korkealta (noin 7 metriä) ja luut jaloissa, selässä olivat menneet rikki. Leikkauksia oli tehty moneen kertaan, mutta hermosärky valtava. Erääseen tilaisuuteen tätä miestä oli raahannut kaksi avustajaa, miehellä kasvot vääränä tuskasta.
Mies oli halunut antaa elämänsä Jeesukselle ja toivonut että jos ei parannu, niin kipuihin tulee lievitystä. Rukoillessa oli jo alkanut hokemaan: kipu helpottaa. helpottaa ... Kokouksen lopussa oli tullut hitaatsi kävellen pöntön taakse todistamaan, vaikka tulessa ei voinut itse liikkua ollenkaan.
On sitten ollut monia joiden puolesta Pirkkokin on rukoillut, mutta elinpäivät eivät ole jatkuneet. Sittenkään ei meidän tule laittaa toivoamme rukoilijoihin vaan Herraan. Kun on vaikeasti sairas ja murheessa, niin ainahan saa lohtua rukouksista.
Vesavaaran tilaisuudessa siunataan myös rukousliinoja ja ihmeitä on tapahtunut noiden liinojenkin kautta.
Jotenmkin vaikuttaa että odotat ihmettä joltain inhimilliseltä taholta, kun kyselet, miten noissa tuilaisuuksisa on parannuttu.
Emme voli määräillä Jumalaa ja elämäämme.
Voimia ja lohtua sinulle, rakas sairauden ja ahdinkon keskellä kamppaileva ystävä.
Kaikki palstaa seuraavat Herran omat, muistetaan sinua nyt rukouksin. Sama Herra on meidän kaikkien vajavaisten kanssa, ja ei tarvitse matkustaa matkoja rukoilijoiden luokse.
Pirkko Jalovaara,Seppo Juntunen ,Ulla-Cristian Sjöman,Juha Akonniemi,siinä muutamia.
Kiitos sinulle kun autat jaa jaat tietoasi. En oikein tiedä miten nämä jutut toimivat eikä oikein ole ketään keneletä kysyä.
Olen siis menettäny jalkani reidestä saakka. Tuntuu että samalla meni koko elämä. Antaisin mitä vaan jos Jumala voisi antaa jalkani takaisin. Haluaisin kiertää vaikka lopun elämääni ovelta ovelle kertomassa Jumalan ihmeellisestä voimasta parantaa.
Onko kukaan saanut apua tämänkaltaiseen ongelmaan?
Kova juttu on ihmiselle menettää terveyttään ja noin tärkeä jäsen kuin jalka. Mikä lie tuolla koetuksellasi tarkoitus ja oletko vielä nuori ihminen. Jumalan kanssa ei kuitenkaan käydä kauppaa. Onneksi tänään on hyviä apukeinoja korvata menetettyjä jäseniä ja nekin ovat Jumalan apu.
Jos ei parantumista tule, niin sitten täytyy oppia hyväksymään tilanne ja tulla asian kanssa sinuksi. Jokin tarkoitus kaikella sittenkin on.
Olen ollut jonkun kerran "paikallakin" vuosia sitten. En nähnyt mitään paranemisihmeitä tapahtuvan. Nykytekniikka mahdollistaa sen että ei tarvitse olla siellä paikalla . Otat vaan video kameran ja kuvaat kun amputoidut raajat kasvaa pyörätuolista noustaan ym. Laitat sitten linkin tänne niin saadaan katsoa näitä ihmeitä.
No et ole ollut juuri tuossa tilaisuudessa, josta tuossa kerroin: Ei kannata tässä viitata, joskus, silloin,muinoin, mitä missä... Nyt puhutaan juuri tuosta tilanteesta, eikä mistään muusta.
Niin kysyn nyt mistä tilaisuudesta kirjoitat?
Rukousparannukset toimivat placebo- eli lumevaikutuksella, sen minkä toimivat. Perunajauhopilleri ajaa saman asian kuin rukous, kunhan uskoo sen olevan lääkettä. Hinduilla on pyhän lehmän virtsaan perustuvia hoitokeinoja, joista epäilemättä osalla hinduista on hyvää kerrottavaa.
Vakavampiin sairauksiin ja vammoihin rukousten ja perunajauhon teho on olematon. Mikään rukous ei kasvata edes hampaaseen tullutta reikää umpeen. Joka muuta väittää, huijaa.
Ikävä kyllä, moni ihminen joutuu elämään sairaana tai vammaisena, koska kaikkea ei voi parantaa millään keinolla.
Myös kotona medioiden kauttta voi parantua jos niissä on Pyhän Hengen vaikutus ja täss linkissä se on. http://www.kolumbus.fi/pentti.toikkanen
Myös sairaalassa voi parantua.
Höpö höpö nämä Jalovaarankin parantumisihmeet. Yhtään niistä ei voida lääketieteellisesti todistaa. Nämä yleensä ovat "kivut poistuneet mieliala kohentunut " jne. Tottakai se tuntuu hyvältä kun pääset Pirkon rukoiltavaksi saat kerrankin huomiota saman tunteen saa kun joku halaa tai hieroo sinua. Pirkko mainosti sivuillaan Juuasta kotoisin olevan Lipposen parantuneen täysin eturauhassyövästä Karttulan rukousillassa. Pirkko eikä kukaan muukaan maininnut että Lipponen käytti koko ajan lääkitystä tähän syöpään. Lipponen kuoli sitten tähän syöpään. Pirkon sivuilla oli kuoleman jälkeen vielä tämä mainos. Lipposen vaimo soitti pirkolle jotta poistaisi sen mitään ei tapahtunut ennenkuin Lipposen vaimo otti tuomarin ajamaan asiaa ja Lipposen sivut poistettiin viimein.
Lipposen rouva ei koskaan ole hyväksynyt uskon asioita,ilm,ateisti,miehen sisarukset kertoo toisen totuuden Ristin Voitossa,itse olen parantunut Pirkon rukousillassa,mitä luulet parjaaja voittavasi näillä valheviesteillä,joskus voi olla itse totuuden edessä esim.sairauden takia,miten silloin suu pannaan?
Aloittaja vetosi juuri siihen, että lääkärit eivät enää pysty häntä auttamaan.
Kaikki eivät parane ja Jumalalla voi olla siihen ehkä useitakin syitä, jotka eivät meille selviä. Moni on kuitenkin varmuudella tällaisia ihmeitä armosta saaneet. Tiedän eräässä kokouksessa miehen saaneen uuden hampaan rikkinäisen pienen piikin tilalle. Koska vaiva ei ollut vakava, suhtautui hän siihen hieman huumorilla. Elävä ja toimiva Jumala sai kuitenkin kunnian ja siitä kaikessa on ensisijaisesti kyse. Tietysti kärsiviä ihmisiä tulee auttaa kaikin tavoin ja viime kädessä rukoilla.. vastaus voi tulla myös lääkärien kautta.
Että ihan joku jossain joskus on saanut uuden hampaan. Ymmärrätkö edes miten höperö olet kun tällaisia kirjoitat? Minä suhtaudun huumorilla näihin kirjoituksiisi.
yksikään
Oli höperöä laittaa sana, huumori. Sairauksista ja kärsimyksistä on leikki kaukana. On joissakin rukoustilanteissa joku saanut uuden munuaisenkin. Lääkäriin on sairaan luonnollista mennä, eikä hoidoista tule kieltäytyä. Rukouksiin turvautuu ihminen, joka sen voimaan uskoo. Pyydän anteeksi, jos loukkasin jotakin.
En toivo sinulle mitään peruuttamatonta ja parantumatonta sairautta, mutta jos sellainen sinuakin kohtaa, niin viimeistään silloin on huumori ja vitsit vähissä. Sentään empatiaa, hienotunteisuutta voi uskomattomaltakin odottaa.
Minä kerron vaan totuuden Pirkko vaan ei toiminut rehellisesti pitämällä kuollutta miestä parantumisen mainosmiehenä. Nythän poliisi tutkii tätä Pirkon järjestämää keräystä myös. Tuo Lipposen juttu tuli aamusydämellä ohjelmassa voi löytyä vieläkin jostain yle areenalta että ei se mitään valetta ole. Pirkko sai aina täyden huollon autoonsa sekä tankin täyteen ja täys ylöspidon yöpymisineen. Lipponen omisti huoltoaseman Juuassa. Itse olen uskossa mutta en kuitenkaan höperö joka uskoo sellaiseen mitä ei tapahdu. Näillä parantamis sessioilla tehdään pitkässä juoksussa paljon hallaa juostaan vain kiksien perässä pääasia unohtuu tulee ennenpitkää vain pettyneitä ja särkyneitä ihmisiä. Raha ohjaa täysin näitä tilaisuuksia tai paremminkin rahan ahneus. Pitää vaan hyväksyä että tänä aikana Jumala ei paranna sitten kun se joskus alkaa se kyllä huomataan ei tarvitse kertoa jonkun "tuntuu kuin kipu olisi hellittänyt" ym. lapsellista lätinää.
Pidetään uskovina kuitenkin jalat maassa ja sydän taivaassa näiden väitettyjen parantumisihmeiden tapahtuessa eihän meidän tarvitse typeriä olla. Vaadin todisteita en kertomuksia. James Randin lupaama miljoona dollaria todistetusta ihmeestä on vielä maailmalla lunastamatta. Ps. Nim.m. "Ei leikin asia" sinäkin voit vielä olla totuuden edessä sairauden tai tapaturman takia. Ajatellaan esim. että sinulta katkeaa jalka. Menetkö Pirkon luokse rukoiltavaksi ja sillä siisti vai menetkö sairaalaan lääkärille?
Jos viitsit lukea aloituksen niin huomaat, että lääkärit on jo kokeiltu, joten nyt on vuorossa esirukoukset.
Kyllä näin näkyy olevan. Aloittaja on menettänyt jalan reidestä asti lääkäriä on varmasti tarvittu tapaturman sattuessa onhan siinä ollut hengenmeno lähellä onneksi on lääketiede ja pätevät lääkärit olisikohan silloin auttanut mennä Pirkon rukousiltaan? Lääketieteellä ei varmaan tämän jälkeen ole tarjota kuin proteesi ym. hoitoa. Aloittaja voi mennä seuraavaksi Pirkon tilaisuuteen jos jalka kasvais takaisin. Kannattaa ottaa videokamera mukaan tulee valtava todistus.
Ompa keskustelu saanut ikävän sävyn täällä. Kirjoitin tänne koska en tiedä mistä enää saisin apua. Koko elämä on pilalla ja kaikki mitä olen haaveillut pienestä tytöstä asti on nyt mahdotonta. Siksi toivoisin saavani apua. Olen yrittänyt itse rukoilla että voisin jotenkin saada jalkani vielä takaisin. Tai edes selityksen miksi näin kävi. Ei ole vielä auttanut.
Onko kukaan oikeasti parantunut Pirkko Jalovaaran tilaisuuksissa? Ainakin kohu on ollut välillä melkoinen. En haluaisi mennä nöyryytettäväksi jos kyseessä onkin joku huijaus vaan tarvitsen oikeasti toimivaa parantajaa.
Luulen että sinua auttaisi parhaiten vertaistuki. Jostakin vammaisjärjestöstä ehkä löytyisi ihmisiä, joilla on samanlainen tai pahempikin vamma. Jotkut heistä ovat voineet löytää elämäänsä uutta mielenkiintoista sisältöä alkuvaiheen shokista selvittyään. Niin ikävä kuin tilanteesi nyt onkin, ei se ole toivoton. En tarkoita toivolla uuden jalan saantia, vaan uusien haaveiden löytämistä, joita voit toteuttaa jalkaproteesinkin kera.
Minulla on lapsena vammautunut ystävä, joka liikkuu ulkona pyörätuolilla. Hänellä on edelleen elämäniloa ja monia harrastuksia, ja hän on mielissään jo siitä, että hän pystyy sisätiloissa kulkemaan kyynärsauvojen avulla ilman pyörätuolia.
Kyllä niissä tilaisuuksissa on hekilöitä, jotka voat parantuneet, Minä olen parantunut vaikeasta mahavaivasta. On myös henkilöitä, joiden puolesta on rukoiltu, mutta Herra on nähnyt paremmaksi ottaa vaikka pois kuoleman kautta. Kuule, ei mene voida tietää Jumalan teitä ja suunnitelmia. Emme voi myöskään vaatia Jumalaa tekemään tätä tai tuota. Emme voi pakottaa häntä mihinkään.
Sinun täytynee vain jättää asia Herran huomaan ja luittaa että sittenkin kaikella on tarkoituksensa. Ehkä sittenkin on parempi, että et mene minnekään rukoiltavaiksi, jois odotat pakolla ihmettä. Ei Jumala ole hujari, jos hän ei tahto parantaa.
Minä vain vastasin pyyntöösi. Muistetaan sinua rukouksin.
Tuo Mirka on vakiohäirikkö tällä palstalla.
"Sinun täytynee vain jättää asia Herran huomaan ja luottaa että sittenkin kaikella on tarkoituksensa. Ehkä sittenkin on parempi, että et mene minnekkään rukoiltavaksi, jos odotat pakolla ihmeitä". Just joo näitä ympäripyöreitä vastauksia minne se uskosi parantumisiin nyt katosi? Tuliko pupu pöksyyn? Huomaatko miten lapsellisia nämä vastauksesi ovat? Aloittajalle sanoisin mene vaan rohkeasti Pirkon tilaisuuteen sitähän sinä aloituksessa kyselit. Et sinä odota mitään "pakolla" parantumista senkummemmin kuin muutkaan siellä olevat sairaat. Parantumistahan kaikki sairaat ja vammaiset sieltä odottavat.
Ei mennyt pupu pöksyyn,mutta kuka tieiää milloin sen Pirkon tilaisuuksia on aloittajan paikkakunnalla ja voihan Herra kotonakin auttaa ja kohdata. Ei tarvitse yhtä rukoiljaa jahdata ja odottaa. Kerron tästä kun olen itse saanut apua ja monet ovat kokeneet samoin.
Kun jalka on menetetty. amputoitu sille ei voi enää tehdä mitään. Maailma ei siihen kuitenkaan lopu. Suomessa on hyvä proteesihuolto ja ihminen pärjää proteesilla loistavasti.
Toki jos on turhamainen ja luulee, että rukoilu tuo jalan takaisin, on aika huono tilanne.
Tässä tapauksessa olisi hyvä ottaa yhteyttä psykiatriin ja saada apua henkiseen jaksamiseen, tilanteen hyväksymiseen.
Rukoileminen ja Puoskari-Pirkkoihin on turha tuhlata aikaa ja vaivaa.
Voimia toipumiseen.
Jeesus sanoi, että Hän ei anna niinkuin maailma antaa, vaan Hän antaa Hänen rauhansa meille. Maailmassa teillä on ahdistus, mutta Jeesuksessa on rauha.
Minä uskon, että Jeesus voi parantaa sinun jalkasi.
Minun jalkani on kasvanut pituutta sen verran kuin minä tarvitsin!
Uskoni on vahvistunut ja olen todistanut Jumalan voimasta.
Ihaninta on kai se, että kipuni on poissa ja voin kävellä normaalisti.
Sinun tilanteesi lienee vakavempi ja tarve suurempi,
mutta Jeesus antakoon uskon lahjan sinullekin!