tai vähintään siviilipalvelukseen.
Siviilipalvelus -nimeä ei tarvitse muuttaa jehovalaisille sopivammaksi, vaan kollit vain sohvalta suorittamaan kansalaisvelvollisuutensa!
Siviilipalvelus -nimeä ei tarvitse muuttaa jehovalaisille sopivammaksi, vaan kollit vain sohvalta suorittamaan kansalaisvelvollisuutensa!
Vastaukset 14
Vanhimmat
on muuten kotiseurakunnassaan nuo 347 vuorokautta pyllyjä tmspyyhkineet (vai onko vapautus siivouspalvelusta?) veikot härskiä muita kuormittavaa joutomiestä kaikenlisänä ahkerasti lisääntyvää melko työtöntäkin väkeä.
Minä tyhmänä kävin armeijan,ja kysynpä vain,että mitä hyvää siinä on,että mennään opiskelemaan tappamista??Voin toki tehdä sitä,mutta jos tapan,niin tapan sodassa näitä saatanallisia pappeja,jotka sotivat Jumalaa vastaan.Miksi puolustaisin suomea?Senkö takia,että kumoan rakkauden kaksois käskyä?Jeesus muistaakseni sanoo:Joka miekkaan/rynnäkkökivääriin tarttuu se myös siihen hukkuu!
Miksi jehovalaiset noudattavat eri lakejaan, eri maissa? Muualla ovat 'suostuneet' siviilipalvelukseen, Suomessa eivät?
Eivätkö he tajua, että ärtyminen heidän lahkoaan kohtaan yltyy, koska he pitävät kiinni saavuteduista eduista, vaikka paraatiissin pääsyn esteenä ei enää olekaan siviilipalvekuksen suoritus.
Erittän törkeää jonkun Veikon ehtona siviilipalveluksen nimen muuttaminen toiseksi, jolloin se kelpaisi jahvetille!
Kovemman otteet, poliitokot käyttöön!
***** 20. MARRASKUUTA 2013 | ARMENIA
Armenia vapautti kaikki vangitut Jehovan todistajat
JEREVAN, Armenia.
Marraskuun 12. päivänä 2013 Armenia vapautti loput 14 Jehovan todistajaa,
jotka olivat joutuneet vankilaan kieltäydyttyään menemästä armeijaan.
Lokakuun 8. päivän jälkeen on vapautettu yhteensä 28 asepalveluksesta kieltäytynyttä Jehovan todistajaa.
Armenia on tähän saakka jättänyt huomiotta oikeuden kieltäytyä aseista,
minkä vuoksi kuluneiden kahdenkymmenen vuoden aikana on vangittu yli 450 nuorta todistajamiestä. Nyt käytäntö näyttää muuttuneen.
Tämä on ensimmäinen kerta sitten vuoden 1993,
kun Armeniassa ei ole vangittuna aseistakieltäytymisen vuoksi yhtään Jehovan todistajaa.
http://www.jw.org/fi/uutiset/alueittain/eurooppa/armenia/armenia-vapautti-vangitut-jehovan-todistajat/
”Koska Ahvenanmaa on ollut 1920-luvun alusta alkaen demilitarisoitu alue, asevelvollisuus ei kosketa siellä pysyvästi asuvia.” - Wikipedia (suom.)
Ahvenanmaalla on myös Jehovan todistajia (kuten kaikissa maailman osissa).
Miten asia on Suomen lakien mukaan mahdollista ratkaista; asuinpaikan, uskonnon vai puhutun kielen mukaan?!?
Helsingin Sanomat ”Armeijan keskeyttäneiden määrä kasvaa edelleen”
10.7.2012 5:15:
”Armeijan keskeyttäneiden määrä ei vähene Puolustusvoimien toimenpideohjelmasta huolimatta.
"Varusmiesten palveluksen sujumista on seurattu kaksi vuotta. Peräti 14 prosenttia tammikuussa armeijaan menneistä lähti kotiin kahdeksan viikon kuluessa.”
”...kutsuntavelvollisia oli vajaat 34 300. Vuosittain vapautuksen palveluksesta saa noin 6 000 nuorta. ”
Ruotsalaisilla Hjalpkallan.se sivuilla on foorumilla tieto, että Watchtower inc omistaa myös aseteollisuusosakkeita.
Omistus on hankittu tietysti niillä lahjalaatikkorahoilla, vartiotornien kaupusteluista tilitetyillä varoilla, kuin myöskin testamentatuilla varoilla.
Miksi ei suomalainen todistaja saisi osallistua maansa asevelvollisuusjoukkoihin, kun hänen oma amerikkalaislahkonsa rahoittaa maansa aseteollisuutta ? (toki voitontoiveisena, osinkojen maksua, arvonnousua toivoen sijoitukseltaan).
Miksi ei suomalainen jehovantodistaja saisi osallistua maansa asevelvollisuusjoukkoihin, kun oma amerikkalaislahkonsa omistaa aseteollisuusosakkeita.
Osakkeet on hankittu tietysti lahjalaatikkovaroin, vartiotornien kaupusteluista tilitetyin tuloin, kuin myös testamenteilla tulleilla varoilla.
Keskustelua asiasta www.hjalpkallan.se (forum/nyheter/vapenindustri)
ja linkki
www.watchtowerlies.com/watchtower_owns_warfare_technology.html
Joo, todistajalle yleensäkin hyvä neuvo tuo nimimerkki. Ja tuossa edellä on oikein linkit paitsi tarkistamiseen myös keskusteluun asiasta.
Todistajat tulisi oikeastaan tarkistaa oman lahkonsa historia
äksien lähihistoriaa
Kovanyrkki.7.1.2010 10:090 SULJE
Kiitos Stocks
OK
Nyt olen jyvällä siitä, mitenkä sanakikkailun mestari on liittänyt WT-seuran näihin kuuluisiin "tupakkaosakkeisiin" Aikaisemmin en ole viitsinyt asiaan paneutua.
En ymmärrä, ketä tämänkaltainen suoranainen valehtelu palvelee? Meilon julkaisutoiminta saa välillä erikoisia piirteitä, koska paheksuntaa aiheuttava tekstiosuus/asia (kuten Herätkää! 22. elokuuta 1995 sivu 7 teksti, koskisi vain vuoden 1933 julistusta Hitleristä) on kyllä varsin erikoisesti ja suoraan sanoen valheellisesti tarkoituksella ymmäretty.
Tässä on nyt ainakin kaksi asiaa tullut ilmi lyhyessä ajassa, jossa Meilo syöttää suorastaan luikuria lukijoille. Tarkuutta lukijat!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8744053#comment-41894424-view
Keskisuomalainen:
”Melkein joka neljäs välttyi varusmiespalvelukselta viime vuoden kutsunnoissa”, kertoo sanomalehti Keskisuomalainen.
Lehden mukaan ”kutsuntoihin osallistuneista asevelvollisista 76,6 prosenttia määrättiin palvelukseen seuraavan kolmen vuoden aikana. Edellisvuonna vastaava osuus oli yli prosenttiyksikön suurempi.
Kaikki ne, joita ei määrätty asepalvelukseen, eivät kuitenkaan saaneet vapautusta armeijasta, vaan 6,5 prosenttia kutsuntoihin osallistuneista määrättiin uudelleen tarkastettavaksi. Tämäkin ryhmä kasvoi edellisvuodesta.”
Tupakka ei kuulu ketjun aiheeseen, mielellään oma aloitus sille
Kun tuo aseteollisuusomistus tuntuu olevan kiihkeä aihe niin siitä sitten.
käännöskin laittamaan Keskisuomalaisen yleisönosastoon kirjoituksen että jehovantodistajain emojärjestö, amerikkalaislahko, omistaa aseteollisuusosakkeita
Mitkä ovat perustiedot?
"Sitaatti on suora lainaus kirjallisesta tai muusta esityksestä. Usein sitaatiksi kutsutaan mitä tahansa katkelmaa, joka on otettu jostakin muusta lähteestä. Kirjallisuudessa suoran sitaatin merkkinä käytetään yleisestä lainausmerkkejä (""), kun tietty teksti on lainattu sellaisenaan suoraan uuteen tekstiin." - Wikipedia (suom.).
”Mielipide on yleisesti ottaen joukko ihmisen omia ajatuksia jostakin tietystä asiasta tai aiheesta. Mielipide muodostuu ihmisen omista kokemuksista sekä kuulemista tai näkemistä aihetiedoista.” - Wikipedia (suom.).
Jo lapsesta asti jehovantodistajaksi kasvatetut poikani suorittivat lakisääteisen asevelvollisuuden ja toinen heistä kävi Reserviupseerikoulun ja sai syväjohtamiskoulutuksen ja siirtyi resverviin vänrikkinä. Asevelvollisuus ei ollut kummallekaan mikään ongelma.