Unelmien toteutus?

MitäJosEntäJos

En tiedä osuinko oikeaan sarakkeeseen, mutta kai tämä parinani sopii myös tänne.

Olen nääs miettinyt, että miten sitä tälläinen ihminen uskaltaa toteuttaa unelmiaan haaveitaan suunnitelmiaan, kun on aina ollut auttamassa muita kun muut tarvitsee apuatukea oli asia mikä tahansa.
Kun vastapainoksi ei saa tukea, niinkuin itse on heitä tukenut.
Olen tossukka, siltä tuntuu, toistaiseksi elämäni on sujunut muita auttaessa, joko nyt olisi minun aikani toteuttaa unelmiani?

Miten?
Miten rohkenisin ottamaan härkää sarvista ja hyppäämään kyytiin?
Mitä jos....
APUA.

3

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikilla meillä täällä on oma roolinsa ja sen roolin määräävät geenit. Itse haluaisin auttaa muita ihmisiä enemmän, mutta olen ujo, enkä aloitteellinen, vaikka huomaisinkin toisen tarvitsevan apua. Tutki sisintäsi hiljaisina hetkinä ja muistele historiaasi, että miten tähän on tultu ja kuka oikein olet. Ihmisten auttamiseen elämänsä käyttäminen on jaloin tapa kuluttaa aikansa täällä maan päällä.

      Matkusta seuraavan kerran Espanjan Pamplonaan, kun siellä on se vuosittainen härkäjuoksu, jossa härät päästetään vapaaksi kaduille ja toteuta unelmasi.

    • MitäJosEntäJos

      Kiitos roskapostirobotti, mutta härkäjuoksu itsellään ei ole unelmani.

      Ihmisten auttaminen on jees, mutta missä kohtaa sitä pitää itsensäkin huomioida?
      Huomata viime metreillä, ettei itselle tehnyt elämänsä aikana mitään? Onko sekään oikein? Fiksua?
      Eikö elämästä pitänyt nauttia?
      Tykkään olla avuksi, mutta jossain kohtaa kai sen rajankin on kuljettava.
      Mutta koska olen vain ollut avualias-aatu, niin mistä saisin revittyä sopivat rahkeet ja toteuttaa omia unelmiani?

      • haaveita

        Mitkä sinun unelmasi ovat?

        Heti kun yksityiskohtaisesti tiedostat omat unelmasi, sitten vasta niitä on helppo alkaa toteuttaa.

        Jos unelmasi on vain ympäripyoreitä ajatelmia jostain mitä mahdollisesti saattaisi kenties joskus tapahtua, mitään ei tule muuttumaan eikä tapahtumaan.

        Kiteytä sensijaan unelmasi aluksi yhteen asiaan, hae siitä kaikki mahdollinen tieto ja sitten vain alat tekemään mitä tahaansa se vaatiikin että saat tuon unelmasi täytettyä.

        Siitä se lähtee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      95
      3600
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      59
      2571
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      18
      2493
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      72
      2341
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      19
      2226
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      102
      1282
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      586
      1151
    8. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1026
    9. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1025
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      1009
    Aihe