Grand Vitara vaiko X Trail?

Jompaa kumpa tulee hankintaa lähiaikoina. Hinta luokassa 15-20 tuh, eli kertokaa kokemuspohjaisia huonoja puolia. En viitsi merkkien omilta palstoilta kysyä ja tietänette miksi. Grand Vitarassa ottaa silmään n 200 tuhatta ajetut, halvimmillaan saa 09 mallia dieselinä 15500 e ja 2011 malliakin alle 19 tuhannen, eli onko tuo 200 tuhatta Suzukille jokin mystinen raja, kun hinnat tippuunoinkin hurjasti?
Kiinnostaa sekä bensa, että diesel mallit kummastakin.
6432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei kokemusta Nisusta, mutta karvaita kokemuksia Vitarasta...

Äänestä

Vain Grand Vitarasta kokemusta ja bensakoneellisesta 08 mallista:
-kalliit vakuutukset ja autovero
-suuri ruokainen
-onneton ohituskiihtyvyys ja vääntö
-kalliit huollot ja harvassa huoltopisteet suomessa
-useilla osilla tehdas toimitus ja se kestää kestää kestää...

Hyviä puoliakin löytyy, mutta...

Äänestä

Jos suzukiin päädyt, niin suosittelen bensakonetta. Se on Suzukin oma valmiste ja jakoketjulla. Dieseli on rellun hihnakone, jossa jakopää on ongelmalinen ja öljyvuotoja ilmenee sekä aikas paljon ongelmia antureiden ja apulaitteiden kanssa. 2.0 bensakone kuluttaa keskimäärin n 10.5 sadalla.
Voiman siirrossa saattaa ilmetä joissain yksilöissä oljyvuotoja.

Maastossa ihan ehdoton peli alennusvaihteiden ja keskitasauspyörästön lukon takia ja 09 alkaen esp yhdessä abs jarrujen kanssa pitää huolen, ettei jää ristiriipuntaan.(tästä lyöty aikoinaan vetoa ja kokeiltu asia).
Ikävä kyllä mullakaan ei X Trailista kokemusta, mutta Grand Vitaralla ajoin kolme vuotta ja hyvä mieli jäi autosta.
Kannattaa kokeilla kysästä X Trailista Nissan palstalta ja Suzukistakin löytyy omalla palstalla paljon tarinaa.

Äänestä
  • Suzukin neliveto parempi. Nissan taas kestää paremmin.

    Äänestä

Kolme vuotta (65 000km) Grand Vitaralla (1,9 D), eikä minkään sortin ongelmaa, mitä käsijarrua vähän säädettiin. Kestää pakkaset, ja diesel vääntää vahvasti. Hyvät ja monipuoliset neliveto-ominaisuudet. Tähänastinen keskikulutus 7,5.

Äänestä

Olen ajanut 2 litran bensamoottorisella vm 2005 Grand Vitaralla reilut 4 vuotta ja 70 tkm.
Normaalit huollot teht ypaikallisessa autohuollossa n. 200€/kerta ja katsastukset joka kerralla laakista läpi joten olen ollut tyytyväinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maasturi ostoon kirjoitti:

Jompaa kumpa tulee hankintaa lähiaikoina. Hinta luokassa 15-20 tuh, eli kertokaa kokemuspohjaisia huonoja puolia. En viitsi merkkien omilta palstoilta kysyä ja tietänette miksi. Grand Vitarassa ottaa silmään n 200 tuhatta ajetut, halvimmillaan saa 09 mallia dieselinä 15500 e ja 2011 malliakin alle 19 tuhannen, eli onko tuo 200 tuhatta Suzukille jokin mystinen raja, kun hinnat tippuunoinkin hurjasti?
Kiinnostaa sekä bensa, että diesel mallit kummastakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu