Jompaa kumpa tulee hankintaa lähiaikoina. Hinta luokassa 15-20 tuh, eli kertokaa kokemuspohjaisia huonoja puolia. En viitsi merkkien omilta palstoilta kysyä ja tietänette miksi. Grand Vitarassa ottaa silmään n 200 tuhatta ajetut, halvimmillaan saa 09 mallia dieselinä 15500 e ja 2011 malliakin alle 19 tuhannen, eli onko tuo 200 tuhatta Suzukille jokin mystinen raja, kun hinnat tippuunoinkin hurjasti?
Kiinnostaa sekä bensa, että diesel mallit kummastakin.
Grand Vitara vaiko X Trail?
6
431
Vastaukset 6
Ei kokemusta Nisusta, mutta karvaita kokemuksia Vitarasta...
- Ex GV kuski
Vain Grand Vitarasta kokemusta ja bensakoneellisesta 08 mallista:
-kalliit vakuutukset ja autovero
-suuri ruokainen
-onneton ohituskiihtyvyys ja vääntö
-kalliit huollot ja harvassa huoltopisteet suomessa
-useilla osilla tehdas toimitus ja se kestää kestää kestää...
Hyviä puoliakin löytyy, mutta... - Ent suikka äijä
Jos suzukiin päädyt, niin suosittelen bensakonetta. Se on Suzukin oma valmiste ja jakoketjulla. Dieseli on rellun hihnakone, jossa jakopää on ongelmalinen ja öljyvuotoja ilmenee sekä aikas paljon ongelmia antureiden ja apulaitteiden kanssa. 2.0 bensakone kuluttaa keskimäärin n 10.5 sadalla.
Voiman siirrossa saattaa ilmetä joissain yksilöissä oljyvuotoja.
Maastossa ihan ehdoton peli alennusvaihteiden ja keskitasauspyörästön lukon takia ja 09 alkaen esp yhdessä abs jarrujen kanssa pitää huolen, ettei jää ristiriipuntaan.(tästä lyöty aikoinaan vetoa ja kokeiltu asia).
Ikävä kyllä mullakaan ei X Trailista kokemusta, mutta Grand Vitaralla ajoin kolme vuotta ja hyvä mieli jäi autosta.
Kannattaa kokeilla kysästä X Trailista Nissan palstalta ja Suzukistakin löytyy omalla palstalla paljon tarinaa.- Suzukin omistanut
Suzukin neliveto parempi. Nissan taas kestää paremmin.
- kou1
Kolme vuotta (65 000km) Grand Vitaralla (1,9 D), eikä minkään sortin ongelmaa, mitä käsijarrua vähän säädettiin. Kestää pakkaset, ja diesel vääntää vahvasti. Hyvät ja monipuoliset neliveto-ominaisuudet. Tähänastinen keskikulutus 7,5.
- JaWa55
Olen ajanut 2 litran bensamoottorisella vm 2005 Grand Vitaralla reilut 4 vuotta ja 70 tkm.
Normaalit huollot teht ypaikallisessa autohuollossa n. 200€/kerta ja katsastukset joka kerralla laakista läpi joten olen ollut tyytyväinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1041280Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️90773Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35691- 47667
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja118541Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30531Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32516Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö182498Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23487- 59473