Jos tahtoo säilyä kristittynä tänä aikana, ei se onnistu omilla eväillä.
Netissäkin on Jumalan sanan saarnaa/opetusta ja hyvää sellaista.
Moni on jäänyt seurakunta kodittomaksi omalla paikkakunnalla, minä mukaan lukien, siksi rohkenen tarjota linkin: www.lhpk.fi
Netissäkin on Jumalan sanan saarnaa/opetusta ja hyvää sellaista.
Moni on jäänyt seurakunta kodittomaksi omalla paikkakunnalla, minä mukaan lukien, siksi rohkenen tarjota linkin: www.lhpk.fi
Vastaukset 8
Vanhimmat
Aivan, yksin ei pidä jäädä eikä eksyä epämääräisiin lahkoihin. Hyvä vaihtoehto ovat myös vanhat kirkot: katolinen ja ortodoksi kirkot.
Epämääräisiksi ilkeilemissäsi lahkoissakin voi olla oikeasti uskovaisia ja he ovat menossa taivaaseen.
--Epämääräisiksi ilkeilemissäsi lahkoissakin voi olla oikeasti uskovaisia ja he ovat menossa taivaaseen. --
Ja osa on menossa helvettiin henkiolentojensa kanssa.
Miksi ihmeessä pitäisi säilyä kristittynä, jos se ei "onnistu omilla eväillä"? Siinä tapauksessa kannattaa uskosta luopua välittömästi ja elää oneellinen ja järkevä loppuelämä.
isä meidän joka olet taivaassa
pyhitetty olkoon sinun nimesi
tulkoon sinun valtakuntasi
tapahtukoon sinun tahtosi
myös maan päällä niinkuin taivaassa
anna meille tänä päivänä meidän jokapäiväinen leipämme ja
anna meille meidän syntimme anteeksi
niin kuin mekin anteeksi annamme niille jotka ovat meitä vastaan rikkoneet
älä saata meitä kiusaukseen
vaan päästä meidät pahasta
sillä sinun on valtakunta voima ja kunnia
iankaikkisesti
aamen
maailmassa on enemmän riitaa kuin rauhaa. moni muslimi haluaa tuhota juutalaiset ihan kuin natsit aikanaan.
on enemmän sairautta kuin terveyttä.
meidän ei tule maalata maailmasta epätodellista korukuvaa vaikka oma tilanne olisi tällä hetkellä hyvä.
maallinen elämä on lyhyt, ikuisuus on pitkä aika ja sinä saat elää sen. tietääkseni helevetikkin on ikuinen kokemus. Raamatun mukaan ei kai voida todeta ettei se olisi ikuista se kivun kokeminen helevetissä? vaikka jotkut ihmiset sanoo että lopulta ihmisen sielu ja henki tuhoutuvat helevetissä mutta se taitaa olla hölynpölyä kai siksi ettei ihminen osaisi varoa vaaraa.
Evankeliumi on kerrottu ja siitä ihmiset tietävät että on Jumala, he saavat kuulla mitä Jumala vaatii ja että on olemassa Hänen poikansa joka on maksanut syntivelkamme. Kelpaako se kaikille? Eikös tässä ole kysymyksessä oma valinta ja oma tyhmyys, jos ei kelpaa vaan mielistelee mieluummin muita ihmisiä?
lisään vielä että totta, elämä ON lyhyt aika! Etsi Jumalaa kun vielä voit!