Eksyneille Lampaille

Jos tahtoo säilyä kristittynä tänä aikana, ei se onnistu omilla eväillä.
Netissäkin on Jumalan sanan saarnaa/opetusta ja hyvää sellaista.

Moni on jäänyt seurakunta kodittomaksi omalla paikkakunnalla, minä mukaan lukien, siksi rohkenen tarjota linkin: www.lhpk.fi
8169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Aivan, yksin ei pidä jäädä eikä eksyä epämääräisiin lahkoihin. Hyvä vaihtoehto ovat myös vanhat kirkot: katolinen ja ortodoksi kirkot.

Äänestä

Epämääräisiksi ilkeilemissäsi lahkoissakin voi olla oikeasti uskovaisia ja he ovat menossa taivaaseen.

Äänestä
  • --Epämääräisiksi ilkeilemissäsi lahkoissakin voi olla oikeasti uskovaisia ja he ovat menossa taivaaseen. --

    Ja osa on menossa helvettiin henkiolentojensa kanssa.

    Äänestä

Miksi ihmeessä pitäisi säilyä kristittynä, jos se ei "onnistu omilla eväillä"? Siinä tapauksessa kannattaa uskosta luopua välittömästi ja elää oneellinen ja järkevä loppuelämä.

Äänestä
  • isä meidän joka olet taivaassa
    pyhitetty olkoon sinun nimesi
    tulkoon sinun valtakuntasi
    tapahtukoon sinun tahtosi
    myös maan päällä niinkuin taivaassa
    anna meille tänä päivänä meidän jokapäiväinen leipämme ja
    anna meille meidän syntimme anteeksi
    niin kuin mekin anteeksi annamme niille jotka ovat meitä vastaan rikkoneet
    älä saata meitä kiusaukseen
    vaan päästä meidät pahasta
    sillä sinun on valtakunta voima ja kunnia
    iankaikkisesti
    aamen

    Äänestä

maailmassa on enemmän riitaa kuin rauhaa. moni muslimi haluaa tuhota juutalaiset ihan kuin natsit aikanaan.

on enemmän sairautta kuin terveyttä.

meidän ei tule maalata maailmasta epätodellista korukuvaa vaikka oma tilanne olisi tällä hetkellä hyvä.

maallinen elämä on lyhyt, ikuisuus on pitkä aika ja sinä saat elää sen. tietääkseni helevetikkin on ikuinen kokemus. Raamatun mukaan ei kai voida todeta ettei se olisi ikuista se kivun kokeminen helevetissä? vaikka jotkut ihmiset sanoo että lopulta ihmisen sielu ja henki tuhoutuvat helevetissä mutta se taitaa olla hölynpölyä kai siksi ettei ihminen osaisi varoa vaaraa.

Äänestä

Evankeliumi on kerrottu ja siitä ihmiset tietävät että on Jumala, he saavat kuulla mitä Jumala vaatii ja että on olemassa Hänen poikansa joka on maksanut syntivelkamme. Kelpaako se kaikille? Eikös tässä ole kysymyksessä oma valinta ja oma tyhmyys, jos ei kelpaa vaan mielistelee mieluummin muita ihmisiä?

Äänestä
  • lisään vielä että totta, elämä ON lyhyt aika! Etsi Jumalaa kun vielä voit!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


toivoa on kirjoitti:

Jos tahtoo säilyä kristittynä tänä aikana, ei se onnistu omilla eväillä.
Netissäkin on Jumalan sanan saarnaa/opetusta ja hyvää sellaista.

Moni on jäänyt seurakunta kodittomaksi omalla paikkakunnalla, minä mukaan lukien, siksi rohkenen tarjota linkin: www.lhpk.fi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu