Henkimaailma on totta!

tieteellistä näyttöä

IS:n Vailla selitystä -ryhmä tutustui Tampereen Teatteriin, jonka yliluonnollisia ilmiöitä on jopa tutkittu.
Tampereen Teatteri joutui keskelle Suomen sisällissodan kiivaita lopputaisteluja. Verinen historia elää yhä teatterissa, jossa työntekijät kokevat outoja asioita.

Teatterin ompelija oli töissä ompelimossa eräänä synkkänä iltana, kun hänen vierelleen tuli joku.

- Mä olin täällä teatterin ompelimossa ihan tavallisesti ompelemassa ja yhtäkkiä kuulen, kun joku ihminen puhuu mulle. Käännyn vastaamaan ja tajuan siinä hetkessä, ettei siinä oikeasti ole ketään, vaan siluetti, joka katoaa, ompelija muistelee.

Tuija Vuolle ei ole itse nähnyt ketään, mutta kuvailee, millaisen hahmon kollegat ovat nähneet.

Tamperelaiset Keskitalon veljekset Marko ja Jupe viettivät viime keväänä Karjalaisen näyttelijäsisarusten kanssa yön pilkkopimeässä teatterissa saadakseen selville, onko rakennuksessa yliluonnollista toimintaa ja saivat selville kummia asioita.

Heidän rajatiedon ilmiöitä tutkivalla Aavedata-ryhmällään oli mukanaan sopiva laitteisto aaveiden etsimiseen. Yliluonnollisia asioita ryhmä tutkii muun muassa EMF-mittarien, liiketunnistimien, IR-valvontakameroiden ja sanelimien avulla.

Keskitalo vakuuttaa, etteivät he millään tavalla lavasta tutkimustuloksia.

- Ei meillä ole aikaa ja rahkeita siihen.

Pauliina Leinonen, Juri Vuortama ja Marko Valkonen

8

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herra

      Kuulostaapa luotettavalta. Not.

      Jospa ihan oikeat tiedemiehet tutkisivat asian heidän lisäkseen. Ihmismielellä kun tuntuu olevan suuria voimia itsensäkin suhteen.

    • Englantilaisen kummitustalodokumenttisarjan tekijät on ainakin narahtaneet väärennöksistä useammin kuin kerran.

      • tieteednharrastaja

        Aidosta kummitustalosta ei tiettävästi vielä kukaan ole joutunu kiinni.


    • kretarded

      Missä tässä oli se "Tieteellistä näyttöä" -osuus?

      • huuutonaurua

        Tieteellinen näyttö oli tietenkin siinä, että kirjoitus oli aikamme luotettavimmassa tiedelehdessä :D


    • Tietenkin henkimaailma on totta. Joka torstai asiaa voiidaan havainnoida varuskunta-alueilla perinteisen lounaan jälkeen.

      • sillä ripuli

        Mee mökkiis haisemaan.


      • sillä ripuli kirjoitti:

        Mee mökkiis haisemaan.

        Kunhan ilta ehtii


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1154
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      840
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      603
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      532
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    8. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      517
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    Aihe