Mpee katsoisitko tän :)

Mulla oli viikkoa sitten takana kielen sivussa tosi kipee näppylä, se meni sit parin päivän kuluttua ohi ja nyt on kielen päässä valkoinen näppylä ja arvaa vaan onko kipee. Mistä nämä johtuu? Onhan niitä ennenkin ollut, mut nyt kaks ja näin peräkkäin. Ärsyttäviä.
2436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Suun limakalvoilla on taipumus ärtyä mitä moninaisimmista syistä. Erilaisia näppylöitä ja haavoja saattaa tulla yleiskunnon alentuessa, esim. flunssien yhteydessä. Samoin sairauksiin liittyvät lääkekuurit monesti muuttavat suun tilannetta siten, että pienet ärsyttävät reaktiot pääsevät jylläämään vaikka virusten seurauksena.

Yleisimmin patteja ja haavoja tulee kuitenkin ihan mekaanisesta ärsytyksestä eli vahinkopureman tai raapaisun seurauksena, ruuan emäksisyyden tai happamuuden tai tiettyjen ruoka-aineiden ärsyttämänä tai vaikka hankauksesta hampaiden pesun yhteydessä. Erilaiset sieni-infektioiden, bakteerien tai virusten aiheuttamat patit ovat nekin hyvin yleisiä ja häipyvät monesti parissa päivässä. Toki näitä muutoksia saattavat aiheuttaa sairaudetkin, mutta nämä ovat yleisimpiä syitä. Ja kielihän joutuu alttiiksi jatkuvalle kulutukselle; makunystytkin uusiutuvat noin 10 vuorokauden välein.

Aftojahan meille tulee lähes jokaiselle toisinaan ja niiden syytähän ei täysin tunneta. Monesti aftat liittyvät stressiin, mutta aftan saattaa laukaista myös mekaaninen tekijä, kemiallinen ärsytys (ruoka, hammastahna) tai ihan suun mikrobit, jos suuhygienia ei ole aivan kunnossa. Lisäksi aftoja saattavat aiheuttaa raudan, foolihapon, B-vitamiinin ja sinkin puute sekä hormonaaliset muutokset. Aftat ovat siis niitä pieniä vaaleita laikkuja suun limakalvoilla, esim. ikenissä ja huulien sisäpuolella.

Äänestä

Oletko saanut apua ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Neiti Näppylä Suu kirjoitti:

Mulla oli viikkoa sitten takana kielen sivussa tosi kipee näppylä, se meni sit parin päivän kuluttua ohi ja nyt on kielen päässä valkoinen näppylä ja arvaa vaan onko kipee. Mistä nämä johtuu? Onhan niitä ennenkin ollut, mut nyt kaks ja näin peräkkäin. Ärsyttäviä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu