Kilometrivero vähän ajaville

Kilometrivero kovemmaksi niille jotka ajavat vähemmän kuin he jotka todella tarvitsevat autoaan ja ajavat enemmän.Vähän ajavat voisivat luopua autoistaan ja siirtyä joukkoliikenteeseen.
10213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Haista huilu!

Äänestä
  • kkk...kkk...kkk... tarkoitus saada työmatka-autoilijat julkisen liikenteen varaan,
    köröttävät tylsinä toistensa perässä tukkien kaikkien kimppakyytiläisten matkan!!!

    Äänestä

No johan sen nimikin sanoo, että kilometrivero peritään per ajettu kilometri. Ajettua kilometriä kohti (samalla alueella) kaikki maksavat saman verran. Polttoaineveroa taas kilometriä kohti maksavat enempi ne, joiden autot kuluttaa enempi.

Äänestä

Jos tarkoituksena on vähentää turhaa autoilua, niin vähän ajavathan sen jo toteuttavat ja maksavat tällä hetkelläkin suurempaa käyttöveroa kilometreihin suhteutettuna. Parempaa veron maksajaa on vaikea löytää, joten et varmaan halua määräillä toisen pihamaalla tai tallissa seisovaa ajoneuvoa.

Jos taas ajat paljon kilometrejä, olet suurella todennäköisyydellä poissa ruuhka-alueilta ja siitä maksettava vero on murto-osa kaupungissa tapahtuvasta liikennöimisestä. Ei Lapissa käynti silloin kohtuuttomaksi muodostu.

Muuten esitys nostattaa kyllä karvat pystyyn, eikä sitä tahdo hyväksyä.

Äänestä

Pakkoko sitä on asua kaukana työpaikasta ja kantaa kunnallisverot muualle.

Äänestä

Tulevaisuudessa Vantaalla asuva käy töissä Vantaalla ja vaikkapa Orimattilassa asuva omalla alueellaan. Ei ole järkeä muiden maksaa mahdollista ristiin menevää kulkemista, joka poistuu luonnollisena poistumana km -verotuksen myötä. Tosin km -vero on niin pieni, etteivät työpaikat ole tästä syystä vaarassa.

Joku haluaa asua metsien keskellä ja ajaa päivittäin kaupunkiin töihin. Tästä syntyy kustannus. Toinen asuu kalliimmalla kaupungissa, eikä halua ajaa kuin välttämättömän. Miksi kaupunkilaisen kuuluisi maksaa maalla asuvan matkakuluja? Kysymyshän on asumisen valinnasta.

Pelottaako kenties verottajan saavan seurannan tiedon, ettei autoa ole käytetty siihen mitä sillä on väitetty ajetun? Kimppakyyti kertoo edellisestä tarpeellisen, josta saavutettu etu on usein eri mittakaavan rahasumma.

Edellä olevan perusteella vähenee ristiin menevää liikennöintiä ja toisaalta olemattomaan työmatkaliikennöintiin perustuvia verovähennyksiä.
Rehellisille ihmisille tämä sopii erinomaisesti.

Äänestä

Ihmiset muttaa kaupunkeihin ja minä kiitän sillä eniten maksava saa vuokraasunnot tietenkin.Ei saa alle 1000€ mitään luukkua stadista sitten.

Äänestä

Fossiilista polttoainetta käytettäessä luonto aina saastuu enemmän tai vähemmän.
Autoilu on merkittävä saastuttaja .
Toisaalta pohjoisen arktinen luonto on herkempää saasteille ja vaurioiden korjautuminen vie pidemmän ajan kuin etelässä.

Siksi korotettu km-maksu kuuluu Helsingin sijasta Lappiin ja Kainuuseen.
Myös polttoainevero voisi olla siellä muuta maata korkeampi.

Näillä alueilla pitää myös harkita tiemäärärahojen vähentämistä, joka myös osaltaan vaikuttaa liikennepäästöjen vähentymiseen vähentyneenä yksityisautoiluna, koska hupiajelu ei enää viehättäisi kuoppaisella soratiellä.

Äänestä
  • Turhaan haaveilet.Sinne missä joukkoliikenne aiotaan 20c kilometri maksua ja se sisältää ruuhkamaksut.Maaseudulle 1c jolla kompensoidaan alueen kehitystä.

    Äänestä

  • juokse sinä humma kun tuo tumma on niin kumma ja taivas on kimmelläinen...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kkk...kkk...kkk... kirjoitti:

Kilometrivero kovemmaksi niille jotka ajavat vähemmän kuin he jotka todella tarvitsevat autoaan ja ajavat enemmän.Vähän ajavat voisivat luopua autoistaan ja siirtyä joukkoliikenteeseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu