Minulla on se käsitys (saa korjata jos olen väärässä) että helluntaiseurakunnassa avioero on ainakin joidenkin mielestä sellainen synti jota ei saa anteeksi. Ainakaan siinä merkityksessä, että eronneiden katsottaisiiin olevan soveliaita avioitumaan uudelleen.Tottakai löytyy kaikenlaisia perusteluja sille kumpi osapuoli oli syyllinen ja joskus näillä voidaan perustella toisen osapuolen mahdollisuus uudelleen avioitumiseen. Mutta vaikka avioerot ovat valitettavan yleisiä nykyisin, monelle tieto siitä että henkilö on kokenut avioeron (tai useamman) luo tietynlaisen negatiivisen mielikuvan kyseisestä henkilöstä.
Raamatussa ei taida olla avioerotapauksia käsiteltynä? Sellaisena ei kai voi pitää sitä, että syntinen nainen raahattiin Jeesuksen eteen tarkoituksena suorittaa kivitystuomio? Kuningas Daavidilla oli monta vaimoa ja Daavid oli Jumalan mielen mukainen mies. Salomolla vaimoja oli vaivoiksi asti ja Salomolle Jumala oli antanut viisaan ja ymmärtäväisen sydämen 1.Kun.3:12 (?) Daavid ei suostutellut Batsebaa eroamaan miehestään, vaan tapatti Uurian. Se nyt kyllä tuli selväksi Daavidille ja muillekin että Jumala ei tällaista toimintaa hyväksynyt. Mitenkähän Jumala olisi suhtautunut avioeroon tässä Batseban ja Uurian tapauksessa? Olisiko se ollut pienempi paha?
Jumala on viisaudessaan katsonut aiheelliseksi jättää jotkut asiat ihmisten oman harkinnan varaan - jos heillä vaikka riittäisi rakkautta lähimmäistensä arvioimisessa?!
Mutta useimmiten se rakkaus ei riitä, lähimmäisen kunnioituksesta puhumattakaan. :(
Varmaan osaltaan suhtautuminen avioerotapauksiin saa monen pariskunnan valitsemaan avoliiton avioliiton asemesta. Ei kai helluntaiseurakunnassakaan tuomita samaan tapaan ex-avoliittolaista kuin ex-avioliittolainen? Avoliittolainen vain lopettaa syntielämän ja lähtee avoliitosta tai avioituu, mutta avioeron kokenut kantaa leimaa loppuikänsä. Tasapuolistako?
Tässä aloituksessa ei ole vastauksia, vain ajatuksia toistenkin pohdittavaksi, jos jollakin on enemmän viisautta ja tietoa...
Raamatussa ei taida olla avioerotapauksia käsiteltynä? Sellaisena ei kai voi pitää sitä, että syntinen nainen raahattiin Jeesuksen eteen tarkoituksena suorittaa kivitystuomio? Kuningas Daavidilla oli monta vaimoa ja Daavid oli Jumalan mielen mukainen mies. Salomolla vaimoja oli vaivoiksi asti ja Salomolle Jumala oli antanut viisaan ja ymmärtäväisen sydämen 1.Kun.3:12 (?) Daavid ei suostutellut Batsebaa eroamaan miehestään, vaan tapatti Uurian. Se nyt kyllä tuli selväksi Daavidille ja muillekin että Jumala ei tällaista toimintaa hyväksynyt. Mitenkähän Jumala olisi suhtautunut avioeroon tässä Batseban ja Uurian tapauksessa? Olisiko se ollut pienempi paha?
Jumala on viisaudessaan katsonut aiheelliseksi jättää jotkut asiat ihmisten oman harkinnan varaan - jos heillä vaikka riittäisi rakkautta lähimmäistensä arvioimisessa?!
Mutta useimmiten se rakkaus ei riitä, lähimmäisen kunnioituksesta puhumattakaan. :(
Varmaan osaltaan suhtautuminen avioerotapauksiin saa monen pariskunnan valitsemaan avoliiton avioliiton asemesta. Ei kai helluntaiseurakunnassakaan tuomita samaan tapaan ex-avoliittolaista kuin ex-avioliittolainen? Avoliittolainen vain lopettaa syntielämän ja lähtee avoliitosta tai avioituu, mutta avioeron kokenut kantaa leimaa loppuikänsä. Tasapuolistako?
Tässä aloituksessa ei ole vastauksia, vain ajatuksia toistenkin pohdittavaksi, jos jollakin on enemmän viisautta ja tietoa...
Vastaukset 22
Vanhimmat
Hys, hys, ei saa puhua tästä aiheesta! On syntiä paljastaa hellutaiseurakunnan sisällä muhiva kaksinaismoraali!
- tästä ei puhuta! - sanoit totuuden. Asia on laajalti tiedossa mutta siitä puhuminen hyssytellään että taas saa hyvällä omallatunnolla tuomita ja osoittaa sormella TOISTEN syntejä. Omista synneistä ei ole niin väliä, ei nitä huomaa kun on niin mukavaa parannella naapurin elämää. Elämä kuluu rattoisasti kun ne lähmnmäisten synnit ei ikinä lopu, niitä kyllä piisaa!
Jeesuksen vika:
Mark. 10:
2 Ja fariseuksia tuli hänen luoksensa, ja kiusaten häntä he kysyivät häneltä, oliko miehen lupa hyljätä vaimonsa.
3 Hän vastasi ja sanoi heille: "Mitä Mooses on teille säätänyt?"
4 He sanoivat: "Mooses salli kirjoittaa erokirjan ja hyljätä vaimon".
5 Niin Jeesus sanoi heille: "Teidän sydämenne kovuuden tähden hän kirjoitti teille tämän säädöksen.
6 Mutta luomakunnan alusta Jumala 'on luonut heidät mieheksi ja naiseksi.
7 Sentähden mies luopukoon isästänsä ja äidistänsä ja liittyköön vaimoonsa.
8 Ja ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi.' Niin eivät he enää ole kaksi, vaan yksi liha.
9 Minkä siis Jumala on yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako."
10 Ja heidän mentyään huoneeseen opetuslapset taas kysyivät häneltä tätä asiaa.
11 Ja hän sanoi heille: "Joka hylkää vaimonsa ja nai toisen, se tekee huorin häntä vastaan.
12 Ja jos vaimo hylkää miehensä ja menee naimisiin toisen kanssa, niin hän tekee huorin."
Hyvä kirjoitus aiheesta alla olevasta linkistä
http://www.gotquestions.org/Suomi/avioero-uudelleen-avioituminen.html
Ihmiset voivat olla mitä mieltä tahansa. Raamattu esittää kuitenkin selvästi mitä mieltä Jumala on avioerosta ja uudelleen avioitumisesta. Ne jotka kunnioittavat Jumalan Sanaa, tottelevat Jumalaa tässäkin asiassa eivätkä lähde etsimään porsaanreikiä.
Avioero muun kuin uskottomuuden tähden ei ole oikein ja meneminen naimisiin eronneen kanssa jolla ei ollut tuota pätevää syytä sille, on syntiä ja Jumala ei tuollaista avioliittoa siunaa.
Näin Raamattu asian tuo esille. Muut selitykset ovat Jumalan pilkkaa ja uskottomuutta Hänen Sanalleen
Niin. Mitä tuohon osaisi sanoa? Elämä ei kuitenkaan ole niin mustavalkoista, vaan saattaa moni yllättyä mitä elämä eteen tuo.
Jokainen avioerotapaus on omanlaisensa ja niihin sisältyy paljon sellaista mitä kukaan ulkopuolinen ei tiedä eikä ymmärrä. Tuomitseminen kannattaa jättää Jumalalle. Jos joku ulkopuolinen haluaa "osallistua" niin sen voi tehdä rukoilemalla että Jumalan tahto toteutuu parhaimmalla mahdollisella tavalla.
Mä olen kokenut ton erojutun henk.kohtaisesti ja kipeesti. Eroa tosin mä en ole ottanu mut joudun elämään erossa mun vaimosta, kun se on yrittänyt puukottaa mua useamman kerran. Vaimo on uskossa, mut sekoilee lääkkeissä. Lääkäri tietää et niitä lääkkeitä käytetään väärin, mut määrää kuitenkin. Ollaan helluntailaisia. Tää tilanne ahdistaa mua tosi kovaa.
PROVO!
Tarkoitatko myöskin ennen uskoontulleita avioeroja ja avioliittoa eronneen kanssa?
Kaikki avioliitothan ovat Jumalan yhdistämiä. Vai onko se raja kun liitytään helluntaiseurakuntaan niin menneet avioerot ja vihkimiset eivät olisikaan voimassa enää. Elikä niinkuin pestään kädet kaikista vanhoista?
Aloittaja voisi hiukan tarkemmin lukea esm mitä Jumala sanoo Salomonille mitä kuninkaana olemiseen kuuluu, ja siinä nimenomaan kielletään ottamasta monia vaimoja ja paljoja hevosia, ja molemmat tämä Salomo rikkoi suuresti.
EI se että on saanut ymmärtävän sydämen tarkoita muuta kuin suurempaa vastuuta ja tarkempaa elämää ennenkaikkea.
Ja pitäisi osata tuomita itseäänkin yhtä jumalallisesti kuin muita ihmisten tekemisiä ja olemisia.
Daavidin juttu oli jo niin pöljä että harvempi sellaiseen sortuu vaikka olis kuinka jumalaton muuten.
Eli ei ole malliksi kummastakaan "Jumalan" miehestä avio-asiassa.
Näin se menee, eli jos jUmalsta koitat puhua, pysy melko kaukana avio-ongelmista, muuten menee uskottavuus jopa tuhansiin vuosiin asti.
Ei kai se ole tarkoitus että aloittaja sanoo kaiken mahdollisen aiheesta. Keskustelu syntyy siten että aloitukseen osallistutaan. Kiitos mielipiteestäsi.
Se minua noissa Daavidin ja Salomon tapauksissa mietityttää, että miksi Raamattu ei millään tavalla tuomitse heidän selkeitä virhevalintojaan, jos näiden molempien hyvyyttä tai viisautta kuitenkin ylistetään?
Totuus on se, että Jeesus nosti riman niin korkealle, ettei yksikään sitä pysty ylittämään. Kaikki ovat synnin alla, että hän kaikkia armahtaisi.
oletko oikeesti Jumalan lapsi? en tahdo loukata vaan kysyn vakavissani.
Kuka kysyy keneltä ja miksi?
mutta se ei tarkoita, että voi harrastaa aviorikoksia ja haureutta.
Ei voi edes katsoa toista himoiten. Silloin on jo sydämessään tehnyt huorin. Niin korkealla on rima. Kuinka moni on aina ylittänyt sen?
Oliko Daavidin ja Salomon eläessä vähemmän syntistä se vaimojen paljous jota he harrastivat, kuin mitä se oli Jeesuksen aikaan?
Kyllä Raamattu tuomitsee nuo kummatkin ja selkeesti lue hiukan enemmän. Daavid menetti lapsensa ja Salomo uskonsa.
Onko Salomo taivaassa vai helvetissä?
Aloitukseni poistettiin jossa kysyin seuraavaa.
Olen avioitumassa eronneen naisen kanssa. Hänellä ollut avioero noin kolmekymmentä vuotta sitten tapahtunut (ei silloin uskossa olevana) Sitten hänen entinen mies kuoli noin kaksikymmentä vuotta sitten.
Voinko nyt mennä täysin puhtain mielin hänen kanssaan avioon, ilman että on raamatullista estettä avioliitolle?
entinen puoliso on kuollut, joten uudelleen avioitumiseen ei ole estettä. Jos olisitte menneet naimisiin ex puolison ollessa elossa, olisitte tehneet aviorikoksen. Nyt avioitumiseen ei ole mitään estettä
Jos eroaa,on hyvä olla sen jälkee yksin,Jumalaa ei kukaan Hyssyttele,sen on Käskyt ja niiden mukaan elämme,pyrkien ainakin lujasti, sanassa pysyyn!
Helluntailaisetkin on sen käskyn alla ja Lesta ym...Kristityt !
Jumala vihaa Hylkäämistä,mutta kuitenkin Ihmiset eroaa,niin on oltava sen jälkeen yksin Kun Nunna tai Munkki,tehden työtä Jeesukselle nöyränä! Ari