Eli miksi louherekat ovat ottaneet käyttöönsä Tampellan Esplanadin ja Verstaankadun? Uskomatonta! Louherekkojen reitit annettiin, joiden kartoissa tätä ei mielestäni mainittu lainkaan! Alue on nukkumalähiötä ja alueella on kaksi pienten lasten päiväkerhoa! Tämän tulee muuttua alkuperäistä suunnitelmaa vastaavaksi, eli Armonkalliosta suoraan Syssyn sulkikselle!
OLEN VIHAINEN JOS TÄSSÄ ON VALEHDELTU TÄMÄN TUNNELIN MAKSAJIA KOHTAAN!!!
OLEN VIHAINEN JOS TÄSSÄ ON VALEHDELTU TÄMÄN TUNNELIN MAKSAJIA KOHTAAN!!!
Vastaukset 31
Vanhimmat
Kannattiko äänestää kokoomusta?
Pitää vaan tottua sillä ei tämä ole ensimmäinen tunnelivale eikä kyllä viimeinenkään. Niitähän riittää, uusia tulee.
Niin, on valeita ja sitten vain asioita joista on unohdettu kertoa. Noita jälkimmäisiä kyllä pelkään enemmän...
Niin, unohduksia ja asioita on kahta lajia. On unohduksia ja "unohduksia" ja on asioita ja "asioita".
MIHIN TÄSTÄ VOI TEHDÄ VALITUKSEN?
Minä valitin jo, vessan peilin edessä. Kyllä helpotti. Muuta valitustietä ei taida olla, tuskin kuluttaja-asiamieskään.
Kirjoita vaikka tuonne, sieltä ainakin viestin pitäisi mennä oikeille asianosaisille.
[email protected]
Kuule, ei ne tunnelivalituksia lue, on muka niin kiire olevinaan. Tietysti omien hermojen rauhottamiseksi voi valittaa vaikka Joulupukille tai Markus-sedälle mutta millään ei ole mitään vaikutusta mihinkään.
Kävelin tienvartta N-lahdesta siltojen yli ja Kuninkaankadun päähän. Verstaankadun kohdalle ajetaan ja on jo ajettu rantaan valtavat kasat savea, kiviä ja louhetta. Ilmeisesti kyseessä on väliaikainen varasto ja kaupunki hoitaa aikanaan sen siirron muualle, eikä maksa paljon. Vain ehkä pari miljoonaa euroo.
Niin, missähän menee raja tunnelin rakentamisen ja asuinalueen maapohjan rakentamisen välillä? Kaasuputken siirto taitaa mennä asuinalueeseen, ei siis tunnelin budjetista?
Kaikki kulut ovat kaupungin kannalta saman arvoisia, yhtä ja samaa projektia.
Jaa - samaa projektia. No, sittenhän kaikki pitää mennä tunnelibudjetista - maakaasuputken siirtokin.
Tunneliprojekti on ihan väärä nimi. Eikös kaupunki toitottanutkin koko kuluneen vuoden miten tavoitteena on rakentaa hieno kaupunginosa. Kyseessä on siis uuden kaupunginosan rakentamisprojekti ja tunnelikin on täten vain osa sitä isoa kokonaisuutta.
No, niinpä tietenkin. Kunnallistekniikkaahan tässä vain rakennetaan. Tunneli lipsahti keskusteluun ihan vahingossa. Eikös jotain tämäntyylistä lausunut joku kaupungin korkea edustajakin tässä noin vuosi sitten.
Nuo punaiset kasettiautot eivät ainakaan vilkkua osaa käyttää. Ehkä yksi kymmenestä käyttään vilkkua Syssyn sulkiksen kohdalla kääntyessään. Ja olisikohan joku valittanut, koska enää ole näkynyt niitä sinisiä kasettiautoja. Syssyn sulkkiksen edessä 20 km/h nopeusrajoitus, sitä ne on toistaiseksi osannut suht hyvin noudattaa. Lisäksi yksi punainen vanhempi Scania on kovaääninen.
Kahtellaan..
Siis ei olen näkynyt Verstaankadulla niitä sinisiä kuorma-autoja.
Jaa, eipä ois pitäny nuolasta ennen kuin tipahtaa. Nyt osa punaisistakin ajaa Tampellan läpi rantaa. Tästä ei tosiaan mainittu mitään niissä kartoissa, joihin noiden kuorma-autojen ajoreitit oli piirretty. Pitänee tarttua puhelimeen.
Tuskinpa reittejään muuttavat vaikka puhelimeen tarttuisitkin. Sanovat sinulle vaan "so what, onko herralla joku ongelma". Niin ne sanoo ja uusia valeita paljastuu koko ajan.
antaa jyristä vaan! Saitte mitä tilasittekin! Eipähän kuulu tänne Leinolaan. :-DDD
----Saitte mitä tilasittekin! ----
Nin kuka on tilannut, keihin viittaat vai oletko muuten vain pimee?
HAHA, Reinikaiset syynäämäs Syssyn sulkiksen nurkilla Mondeolla. Taitavat lukea Suoli 24:sta. LoL!
Nämä tunnelikiukuttelut käyvät koko ajan vaan absurdimmiksi vaikka primus motor käyttääkin taas vaihteeksi yönsä nukkumiseen
:D
Lopettakaa kitinä pikku kuormureista, on sitten energiaa siinä vaiheessa, kun talonne alkaa painua maan sisään.
en tiiä
Mitä se teitille kuuluu mikä rekka missäkin ajeloo,yrittäkäähän te toyota-timot ja
ooppeli-olli pitää ne ajokalunne ojien välissä
Pidä sinä vaan huoli omasta kalustasi kun ei sillä muutenkaan tee mitään.
"Mitä se teitille kuuluu mikä rekka missäkin ajeloo,yrittäkäähän te toyota-timot ja
ooppeli-olli pitää ne ajokalunne ojien välissä"
KYLLÄHÄN SE NYT JUMALAUTA KUULUU, JOS TEHDÄÄN SUUNNITELMAT JA SEN MUKAISET ILMOITUKSET ASUKKAILLE!! NÄISTÄ EI VOIDA POIKEATA MITEN HUVITTAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kuule, kyllä Tampereen herrat voivat poiketa ja poikkeavatkin ihan miten huvittaa. Mikä niitä estää vai voisiko poikkeamisista valittaa jonnekin? Ei muuten voi, joten kestäkää niitä louherekkoja vaan 3 vuotta.
No nyt on tullu kieltokyltit autoille ja kevyelle liikenteelle Tampellan rantaan. V1tut, aion jatkossakin mennä jäälle hiiihtämään tuosta. Vetäkööt yli vaan.
Tuo tunnelityömaa tulee aiheuttamaan niin paljon muutoksia meitin trelaisten elämään, että emme osaa arvatakaan. Ennen päätöstä niistä kerrottiin julkisuuteen tuskin mitään. Lähinnä vain ylistelyä miten "saadaan uusi hieno kaupunginosa".
Voitaisko valittaa niille neljälle luopiosossulle, hehän tämän saivat aikaan.
Panoraamakuvat 360 Tampereen rantatunneli hanke.
http://www.kaupunkikierros.fi/etsi-kohde/panoraamat/tampere/rantatunneli/rantatunneli360.php