Ehdotan että autoveron, polttoaineveron ja kilometriveron osalta siirrytään YLE veron mukaiseen mallin.
Kaikki autoverot, polttoaineverot ja kilometriverot poistetaan ja jokaiselta suomalaiselta peritään verotuksessa 1000 euroa per vuosi liikkenneveroa.
Kukin kansalainen voi sitten itse päättää mitä kulkuneuovoa käyttää liikkumiseensa.
Parempi ehdotus auto ja kilometriverosta
5
112
Vastaukset
- tasavero
Ehdotuksesi vaikuttaa paperilla tosi hyvältä. Mutta autoveroa ei voida verrata yleisradioveroon.
Yleisradion laatupalvelut ovat käytännössä jokaisen kansalaisen saatavilla.
Mutta viinanhakureissu Tallinnaan maksa Nuorgamin mummolle satoja euroja enemmän mitä Helsingin puistokemistille.
Ilmainen joukkoliikenne jokaiselle on toki ideana pohtimisen arvoinen. Mutta lisääkö se sitten turhaa liikennettä?Jos kaikki maksut ja verot siirrettäisiin tuloveroon siitä seuraisi, että pienellä eläkkeellä tai minimipalkalla oleville ei jäisi kääteen mitään. Kukaan minimipalkkalla elävä ei kyllä silloin kävisi työssä laisinkaan.
Kaikkihan voisi tietenkin ajatella kytkettäviksi tuloveroon esim. viinavero ja tupakkavero koiravero ym. sanoittaisiin vain että oma vikasi kun et käytä. Eli tosi juopoilla tupakkimiehillä olisi herkulliset oltavat.- prog & ress
autoilija kirjoitti:
Jos kaikki maksut ja verot siirrettäisiin tuloveroon siitä seuraisi, että pienellä eläkkeellä tai minimipalkalla oleville ei jäisi kääteen mitään. Kukaan minimipalkkalla elävä ei kyllä silloin kävisi työssä laisinkaan.
Kaikkihan voisi tietenkin ajatella kytkettäviksi tuloveroon esim. viinavero ja tupakkavero koiravero ym. sanoittaisiin vain että oma vikasi kun et käytä. Eli tosi juopoilla tupakkimiehillä olisi herkulliset oltavat.Verotushan voi olla myös progressiivista, jolloin enemmän ansaitsevat maksavat myös enemmän veroa. Verotukseen voidaan yhdistää myös joku tuloraja, jonka alle jäävä osuus olisi verotonta.
Mitä tapahtuisi, jos vaikkapa arvonlisäveron osuus siirrettäisiin tuloverotuksen kautta kerättäväksi? Alkaisiko silloin pienituloisten kulutusjuhlat? Bensan hinta tippuisi 30 senttiä ja hintaeron maksaisivat suurituloiset. prog & ress kirjoitti:
Verotushan voi olla myös progressiivista, jolloin enemmän ansaitsevat maksavat myös enemmän veroa. Verotukseen voidaan yhdistää myös joku tuloraja, jonka alle jäävä osuus olisi verotonta.
Mitä tapahtuisi, jos vaikkapa arvonlisäveron osuus siirrettäisiin tuloverotuksen kautta kerättäväksi? Alkaisiko silloin pienituloisten kulutusjuhlat? Bensan hinta tippuisi 30 senttiä ja hintaeron maksaisivat suurituloiset.Uskon, että ainakaan kokoomus eikä moni muukaan puolue suostuisi tuohon. Läpimeno on täysin mahdotonta.
- NWO2
Ei tällä verolla ole tarkoitus kattaa julkisen liikenteen käyttömaksuja vaan pelkästään se osuus joka nykyisin otetaan autoverosta ja joka käytetään tarpeettomasti julkisen liikenteen subventointiin.
Verotusta ei myöskään tule tehdä progressiiviseksi vaan kaikki maksavat saman verran. Jos on niin köyhä ettei pysty veroa maksamaan, niin silloin on kyllä aikaa rämpiä ojassa julkisten teiden tai -liikenteen sijasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523406Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512389Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu121194- 1121169
Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48937Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va9913Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 46864
- 36692
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt196666