Mitä kokemuksia cerazette pillereistä? Pelottaa että aiheuttaako ne rintojen kasvaimia ja muita sivuvaikutuksia
cerazette pillereistä
pelokas
101152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
mulla ne aiheutti pelkästään menkkojen pois jäämisen ja sit kun ne tuli niin saattoi kestää 2viikkoa. Sit ne taas saattoi tulla parin kuukauden päästä jos ollenkaan..
Lopetin hyvissä ajoin...
niistä voi aiheutua tiputteluakin menkkojen välillä. ja saattaa olla, että kuukautiskierto menee ihan sekaisin, eli et välttämättä osaa enää aavistaa, milloin menkkojen pitäisi alkaa.
Mä ite olen nyt syöny niit 2 viikkoa kilpirauhasen takia, ja nyt on jo silleen tullu "menkat" et ei mitään suojia tarvii et tulee tyyliin 2 tippaa päiväs jos sitäkään kyl se on kivaa... eikä ole rinnat kasvanu...ite olen tosi tyytyväinen ja kohta menkat loppuu kokonaan... (mitä juhlaa)
Eli itellä on huonoja kokemuksia kyseisistä pillereistä. Aloin syömään niitä n.vuosi sitten ja n.vuosi sitten loppu menkkojen tulo, että tässä niitä odotellaan vieläkin = )
Soittelin sillon alussa perhesuunnittelu- neuvolaan että mitäs nyt kun menkkoja ei ole tullu 3-4kuukauteen, missä vika? Vastaus oli tyly, että moni nainen olis tyytyväinen tässä minun tilanteessa, pois jääminen on siis normaalia(vai onko?) Että tälle pillerimerkille on tyypillistä menkkojen loppuminen.
Juu no onhan se toisaalta kivaa kun ei valu, mutta on hermoja raastavaa tehdä jatkuvasti raskaustestejä ja miettiä et mitä jos...
No nyt olen saanu tarpeekseni ja otan kierukan että semmoista.
On tutkittu todellakin että ehkäisypillerit lisää riskiä sairastua jopa rintasyöpään!
ai että aiheuttaako rintojen kasvaimia??
kuule, ei kai täällä Suomessa sellaisia myytäis, joista olis jotain tollasta vaaraa!!
JÄRKI KÄTEEN IHMISET!!! vai eikö sitä löydy?
Kyllä alkuperäisen kirjoittajan kysymyksessä on jotain perää, sillä tutkitusti on todistettu e-pillereiden lisäävän rintasyöpäriskiä. Jokaisen e-pillereitä käyttävän naisen pitäisi tutkia rintojaan säännöllisesti.
Luulen, hyvä palleriina, että tässä tapauksessa se olet sinä, jolla ei sitä järkeä löydy, koska tulet tänne huutamaan ja pätemään asiasta, mistä et loppujen lopuksi taida tietää yhtään mitään.
kiitoksia tiedosta, nyt olen yhtä viisas kuin sinä! kuulostaa toi kyllä aika uskomattomalle.
eikö sua sit muka ärsytä tollaset tyypit ketkä lukee näitä palstoja ja ilmeisesti ottaa kaiken tiedon tosissaan? minä kysyisin noista asioista LÄÄKÄRILTÄ, en keskustelupalstoilta..
itse käytin cerazette-pillereita muutaman viikon, kunnes totesin, ettei nekään minulle sovi. näin synnyttäneenä minulla on nyt kierukka, josta tuskin syöpää on todettu tulevan!? vai? tiedät varmaan siitäkin kaiken?
heitä homo voltti!
Lisääntynyt rintasyöpäriski ei suinkaan tarkoita sitä, että jokainen e-pillereiden käyttäjä saisi rintasyövän, mutta tosiasia on että e-pillerit lisäävät rintasyöpäriskiä..näin on meille yliopistossa opetettu.
Eiköhän jokaisella lukijalla ole sen verran järkeä ettei ihan kaikkea tosissaan ota. Mahdollisista haittavaikutuksista on hyvä olla tietoinen, mutta ei niitä pidä liian vakavasti ottaa. Ei siis ole mitään syytä panikoida ton lisääntyneen rintasyöpäriskin vuoksi.
Ja palleriinalle vielä.. en ole väittänyt tietäväni jokaisen ehkäisymenetelmän haittavaikutuksista. Eiköhän kierukallakin ole omat haittavaikutuksena..mikäli kyseessä on hormonikierukka niin yhtä laillahan se vapauttaa hormonia elimistöön.
Ainoa asia, mikä ensimmäisessä viestissäsi ärsytti oli se, kun niin itsevarmasti haukuit tyhmäksi alkuperäisen kirjoittajan, jonka kysymys ei ollut ihan hatusta vetäisty. Jos ei tiedä asiasta mitään, olisi parempi olla hiljaa ja jättää kommentointi niille, jotka ovat paremmin perillä asiasta.