Olen 17v likka ja tässä nyt vähän viimesimmistä päivistä selvennystä: mulla on lääkityksenä seronil 20mg, seroquel prolong 500mg ja 100mg ketipinor. tässä tuli toissa yönä valvottua koko yö ja sen jälkeen tuli tosiaan huippausta ja muuta, mikä on varmaan ihan asiaan kuuluvaa kun ei oo nukkunut. seronilit oon ottanu mutta sitten tän valvomisen takia jätin seroquelit ja ketipinorit muutamana päivänä ottamatta. mietin että voiko toi lääkkeiden yhtäkkinen poisjättäminen tai joku liittyä tähän, kun aamuyöstä heräsin siihen että oli menny olo paljon huonommaks. vapinaa, kylmän hikeä, heikotusta, huimausta ylös noustessa eikä tasapaino ollenkaan kohdillaan enkä uskalla hirveesti lähtee syömään kun tuntuu että voipi tulla ylös samantien, tätä oloa voisi verrata krapulaan. olen kyllä syönyt ja juonut nestettä ihan säännöllisesti viime päivät joten siitä ei varmaan johdu. lämmön mittasin, sekin ihan normaali 36.3 astetta. toivottavasti tästä nyt saa jotain selvää, osaisiko joku yhtään sanoa että pitäisikö lähteä enemmänkin huolestumaan?
Yhtäkkinen huono olo..
minää
4131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
.. ja alkoholia ei ole siis nautittu, vielä näin jos jollekin jäi epäselväksi
Seroquelin poisjättäminen aiheuttaa ikäviä viekkareita, kun sellasella on oppinut nukkumaan. Itsekin tuon kokeneena voin sanoa, että on tuo kirottua myrkkyä koko aine. Väsymys tietysti tuollaista myös aiheuttaa, mutta jos ei lepääminen auta, niin Seroquelia nassuun niin viekkarit lähtee. Itsellä elämäni järkevin päätös oli lopettaa koko roska. Hyi hitto!
voiko ne vierotusoireet tulla ihan muutaman kerran pois jättämisestä, ettei tarvi pidempään olla jos päivittäin ottaa? tosin mulla on kyl suht iso annos niitä mutta... toivottavasti ei oo vaarallisiä nää vierotusoireet, pelottaa hieman.. :/
Kyllä ne voi tulla. Itse noita samoja lääkkeitä käytin. Aika sama annoskin oli! Unettomuus ja kaikki mahdolliset muut oireet kesti n. pari viikkoa. Olin siis aivan sekaisin. Onneksi vain oli bentsoja tarpeeksi, ettei kroppa ja mieli täysin hajonneet. Voithan sä ottaa pienen annoksen niin huomaat että tuliko noista lääkkeistä. Tosin mihin sulla noi on määrätty? Ettei mahdollinen vaiva pahene pois jättämisestä.