Yleensä Paavi on jokavuotisessa joulupuheessaan toivottanut hyvää joulua kymmenillä eri kielillä, myös suomeksi. Mutta ei tänä vuonna. Onko paavinuskoisella Timo Soinilla jotenkin sormensa pelissä?
Miksei Paavi puhunut kielillä?
....................
18146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ihan turhaa pelleilyä mielestäni tuollainen eri kielillä puhuminen.
Muutamalla kaikkein yleisimmällä kielellä ehkä voisi toivottaa.
Sinänsä en edes ymmärrä miksi Suomessa aina uutisoidaan jostain paavin puhumisista tai tekemisistä, ei ainakaan itseäni kiinnosta juurikaan.
Sitten kun Soinista tulee presidentti, niin katolisuudesta tulee valtionuskonto. Ehkä paavin sanomiset kiinnostavat silloin sinuakin.
Paavilla ei ole sitä kielilläpuhumisen armolahjaa :)
Taisi olla edellisen paavin tapoja se monikielinen toivottelu.
Paavi ei ole uudestisyntynyt eikä täten omaa kielillä puhumisen armolahjaa,pyhänhengen armolahjaa siis.
Puavilla ei oo palakkoo, on vaan luontaisetusuuksia nii että köyhee huimoo. On puavin vallassa, alakooko vielä kieliä opiskelemaan pätkätuunin takia.
Google translate on niin nyt kaikkien tiedossa niin mitäpä sitä aikaa tuhlaamaan.
Paavi ei ole uskomassa, siksi Paavi ei puhu kielillä. Vain uskovat voivat puhua kielillä.
Tää paavi ei ole Hellari. Ne hallitsee kielillä puhumisen ja äänien kuulemisen päässä jonka tulkitsevat jumalan puheeksi.
Viesti on selkeä . Paavi ei sairasta skitsofreniaa.
"Miksei Paavi puhunut kielillä?"
Koska ei osaa amerikan englantia!!!
Turha jätkä!
Kippis
Paavi puhuu kielillä silloin kun näkee pikkupoikia. Kieli lipoo huulia vimmatusti, äänetön viesti on selkeä.
Aika hurjan näköistä touhua se kun ihmiset alkavat puhumaan herätyskokouksissa tms. kielillä kun heidät keikauttaa kumoon jokin ylimaallinen voima
Ei olisi oikein sopivaa jos paavikin piehtaroisi maassa ja kuolasuusta valuen julistaisi kaikilla mahdollisilla ja mahdottomilla kielillä maailmaan joulutervehdyksensä.
Kielilläpuhuminen ja kaatuminen on armolahja. Oma kielilläpuhumiseni alkoi unissa, sittemmin olen valveilla ollessani puhunut kielillä mukaanlukien kokoukset ja rukoilu.
Paavi ei todellakaan ole mikään kristuksen ihminen. Homoillekin on alkanut myöntyilemään.
että edellinen paavi se vasta oikea homojen palvelija olikin. Julisti että se joka homojen lapsenraiskaajien tekoja päivänvaloon tuo, on itsestään saadanasta ja siksi pahuuden olio ja kristikunnan vihollinen. Hänen mukaansa lapsia raiskaavien pedofiilien vastainen toiminta on kirkon vastaista toimintaa.
Kiitoksia exä-paavi. Juuri tuon halusimmekin tietää.
Minäkin odotin suurella innostuksella tuota Paavin hyvän joulun toivotusta suomeksi, mutta sitten torkahdin ja luulin, että toivotus meni ohi korvieni - kylläpä se harmitti, mutta nyt onkin ilo lukea, että Paavi ei kielillä eilen puhunutkaan.
Lahkolaiset harrastavat ns. kielilläpuhumista, ja ovat muutenkin omituisia.
Ehkä nykyisellä paavilla oli jotain sanottavaakin eikä tarvinnut täyttää puhetta hömpällä.
Kielilläpuhuminen on helluntailahkolaisten juttu.
Paavi ei osaa hihhuleiden "kieltä", että silleen